1. mart 2021.1. mar 2021.
Foto: Glas Podrinja

Foto: Glas Podrinja

Konferencija pokreta Buđenje

Ako uništimo poljoprivredu uništili smo Srbiju

Situacija u poljoprivredi bila je glavna tema današnje konferencije Pokreta Buđenje. Najvili su da će za mesec dana izaći sa svojim projektom revitalizacije sela.

-Agrarni budžet je 271 milion evra, ali su obaveze prema poljoprivrednim proizvođačima koje su prenete iz prošle godine 136 milijardi evra, tako da ja budžet za ovu godinu praktično duplo manji nego što piše. Subvencije po hektaru su od 2008. do 2021. godine pale sa 150 evra na 35 evra. Subvencije ne služe da se pomogne poljoprivrednom proizvođaču. Njihov cilj je da cena hrane bude dostupna svima, rekao je Dušan Tufegdžić.

Tufegdžić je kritikova i postojanje akciza na naftu i rekao da nigde u Evropi poljoprivrednici ne plaćaju akcize na naftu, koje su kod nas 0,6 evra po litri nafte. Naveo je da poljoprivreda i prehrambena industrija učestvuju sa 20 odsto u bruto društvenom proizvodu, a budžet je nešto više od 2 odsto za poljoprivredu.

-Država još nije isplatila subvencije u amehanizaciju za 2019. godinu, kao ni subvencije za tovnu junad i tovne svinje za 2020. godinu. Ostalo je neobrađeno 20.000 zahteva, rekao je Tufegdžić.

Obratio se i, kako je rekao "pod navodnicima slobodnim medijima" Nova i N1, da treba više da se interesuju za poljoprivredu, zato što 40 odsto ljudi u Srbiji živi na selu, a 30 odsto isključivo od poljoprivrede.

-Pokret Buđenje će u roku od mesec dana izaći sa svojim proizvođačima, sa projektom razvoja i revitalizacije sela. Mi smo podršku za to tražili od cele srpske opozicije. Želimo da se ujedinom bar oko jedne teme, a to je poljopriveda. Ako uništimo poljoprivredu uništili smo Srbiju, rekao je Tufegdžić i naglasio je da su protiv prodaje srpske zemlje strancima.

Svetlana Cvijanović je upozorila da su građanima Srbije ugroženi životi, zbog toga što se uvozi smrznuto meso staro 20 godina i genetski modifikovane proizvode.

-Nismo usaglasili kriterijume za uvoz i izvoz robe. Najviše ispaštaju naša deca. Hrana koju proizvodimo u Srbiji je sigurna, ispravnija i zdravija od one koju kupujemo u trgovinskim lancima. Nekada smo bili prepoznatljivi u svetu, kako po sirovinama, tako i po proizvodima koje smo plasirali iz Srbije. Mogli bi i danas da budemo kurentni na svetskom tržištu, ali srpski seljak i srpsko selo se sistemski uništavaju. Za poslednjih 20 godina uništili smo milion krava, a to je milion teladi. Ako svako tele košta 500 evra to je 500 miliona evra samo u teladima, navela je Svetlana Cvijanović.

Cvijanović smatra da novac koji se ulaže kroz subvencije nije ravnomerno raspoređen, niti se prati gde odlazi.

Najnoviji broj

28. mart 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa