Info

10. septembar 2024.10. sep 2024.
Beta

Beta

Pomoć putnicima prilikom evidentiranja za putovanja u EU i Šengen

Kako prenosi Beta, u turističkim agencijama u Srbiji još ne znaju koje će podatke putnik iz naše zemlje u države EU, šengenske zone i ostale morati da dostavi od 10. novembra ove godine za formular koji su one uvele, ali su rekli da će pomoći svima kojima je potrebna podrška jer će se to popunjavati onlajn.

Sistem ulaska i izlaska (Entry/Edžit Syistem - EES), odnosno evidencija ulaska u 30 zemalja za putnike kojima nije potrebna viza za pristup Evropskoj uniji je besplatna, kako je predvidela EU. To je prvi korak ili probni period za uvođenje idućeg proleća dozvole za pristup zemljama članicama kroz Evropski sistem za informisanje i autorizaciju (ETIAS).

Propis o toj dozvoli će se primenjivati od maja 2025. godine za putovanja u ukupno 30 evropskih zemalja: u sve EU članice, osim Irske i Kipra, kao i Lihtenštajn, Norvešku, Island i Švajcarsku.

Propis će se odnositi na putnike iz 60 zemalja, među kojima su SAD, Australija, Velika Britanija, Ukrajina, Japan, Brazil, Argentina, kao i na zemlje Zapadnog Balkana - Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Albaniju.


Postoji strahovanje da bi zadržavanje na svim graničnim prelazima, bilo da su na zemlji, vodi ili aerodromu, moglo trajati duže nego do sada jer bi radi evidencije ulaska trebalo da se skeniraju prsti i lice, pa je pitanje da li će se svi putnici lako snaći, slušajući uputstva.


Novo pravilo za prijavljivanje koje će važiti od 10. novembra je, kako su objasnili evropski zvaničnici, "stvar evidentiranja, a ne provere". Sistem putnicima neće slati povratnu informaciju, ne izdaju se dodatni dokumenti za prelazak granice neke od EU zemalja i ne postoji mogućnost zabrane ulaska u EU samo na osnovu popunjenog formulara.

Tako, kako su naveli, mogu da prate ko ulazi i koliko ostaje u EU, a svrha je da se ubrza prelazak granice, jer više neće biti "lupanja" pečata u pasoše.

Sistem će, dodaje Beta, biti centralizovan, pa će regulatorno telo EU za migracije moći u realnom vremenu da zna šta se događa, dok je dosad svaka država posebno beležila podatke koji su se razmenjivali ako postoji poseban zahtev.

Pri ulasku u 30 evropskih zemalja registrovaće se ime putnika, tip pasoša, biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografija lica, kao i datumi i mesta ulaska i izlaska.

Kada se jednom popuni, formular će važiti tri godine, ali će biti proveravan pri svakom prelasku granice, te više neće biti potrebe za pečatiranje pasoša osim na Kipru i u Irskoj gde će ostati na snazi.


GP

Najnoviji broj

3. oktobar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa