5. mart 2026.5. mar 2026.
Deset minuta za vakcinu, zaštita za ceo život

Deset minuta za vakcinu, zaštita za ceo život

Zdravstveni centar Šabac i Zavod za javno zdravlje Šabac od 8. do 14. marta organizuju akciju "Otvorena vrata za HPV vakcinaciju". Vakcina "Gardasil 9" u Srbiji je dostupna od 2022. godina, a iskustva zemalja u kojima se primenjuje dokazuju njenu efikasnost.




Doktor fililoških nauka, Mina Dragaš, ističe da je čula za ovu vakcinu između ostalog i od ljudi koji su decu vodili u inostranstvo kako bi ih vakcinisali. Čekala je da vakcina dođe i kod nas, a onda prvo vakcinisala sina, a sada i ćerku, kada je navršila dovoljno godina.



-Kao majka dvoje tinejdžera, do 12 i 10 godina, koji su primili HPV vakcinu, želim da kažem da ovu odluku nisam donela ni neinformisana, ni ishitreno, nego slušajući stuku i kao neko ko ceni nauku. Čitala sam naučne literature godinama unazad. HPV virus je vrlo zastupljen i može da ima kobne posledice tokom kasnijeg razvoja- Želim da apelujem na roditelje da se informišu u pravim izvorima i da slušaju struku, jer je to jedino što je eminentno u vreme društvenih mreža. Smatram da ovo nije ideološko pitanje, nego pitanje javnog zdravlja i odgovornosti prema sopstvenoj deci, navela je dr Mina Dragaš.

Dr Ana Pajičić, specijalista socijalne medicine ZZJZ Šabac takođe je vakcinisala prvo sina, pa ćerku. Svojim primerom želela je da apeluje i na druge roditelje da zaštite svoju decu.



-Starije dete sam vakcinisala u godištu kada je bilo vreme za vakcinaciju, a sada sam dovela i mlađe. Ja ću danas potrošiti 10 minuta, ali će ona čitav život biti zaštićena od HPV-a, istakla je dr Pajičić.

Imunizacija će biti obavljena od ponedeljka do petka u periodu od 7.00 do 19.00, a u subotu u periodu od 8.00 do 18.00 sati, u službi dečje zdravstvene zaštite Zdravstvenog centra Šabac. Vakcina je besplatna i nije potrebno zakazivanje.

-Cilj nam je da tokom ove akcije omogućimo roditeljima koji nemaju vremena i ne mogu da usklade posao u zakazivanje pregleda, da mogu da dođu u bilo koje vreme i bez zakazivanja vakcinišu svoje dete. Pozivam sve roditelje da sledeće sedmice dovedu svoju decu i vakcinišu ih protiv HPV-a za koji je potvrđeno da je veoma agresivan i izaziva veliki broj bolesti, a jedna od njih je i karcinom grlića materice, koji je vodeći uzrok smrtnosti kod žena. Apelujem na roditelje da odvoje malo vremena kako bi njihova deca bila čitav život bezbedna, poručila je dr Ana Pajičić
M.M.

Najnoviji broj

9. april 2026.

Најновији број

Vremenska prognoza

Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa