13. novembar 2018.13. nov 2018.
Nema novca iz budžeta za opozicione lokalne samouprave

Nema novca iz budžeta za opozicione lokalne samouprave

Tamo gde su na vlasti drugi, a ne Srpska napredna stranka, tamo su lokalna samouprava i građani kažnjeni.
Za te uprave i te poreske obveznike nema pomoći Republike. Tako u 2017. godini nijedan dinar iz budžetske rezerve nije uplaćen lokalnim upravama u Šapcu i Čajetini. Paraćin je iz republičkih rezervi dobio 290.000 evra.
O ovakvom neprincipijelnom odnosu republičkih vlasti prema opozicionim lokalnim upravama govorio je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović pred članovima Saveta Evrope u Strazburu. Zelenović je istakao da se ta sredstva iz republičkih rezervi dele bez ikakvih pravila.
Ilustrativno je da ni ministar državne uprave i lokalne samouprave ne zna na koji način se dodeljuje novac iz tekućih budžetskih rezervi. Takođe, niko ne može da utvrdi koje telo u Vladi RS odlučuje o raspodeli novca iz budžetskih rezervi. Finansijski izveštaji o tome se drže u tajnosti.
Ova sredstva se dele bez ikakvih pravila. Nema kriterijuma, nema oglasa, ni poziva za lokalne samouprave.
Grad Beograd je 2017. godine dobio sredstva iz budžetskih rezervi, a ove godine četiri miliona evra, koja će potrošiti na kićenje grada.
Zaječar je prošle godine dobio 3,6 miliona evra iz tekućih budžetskih rezervi, jer je gradonačelnik Boško Ničić prešao u Srpsku naprednu stranku i tako obmanuo građane koji su glasali za njega. Zaječar je primer političke prevare koja je plaćena iz budžeta Republike Srbije. I ovim je prekršena Evropska povelja o lokalnoj samoupravi.
Pada u oči da samo Grad Šabac nije dobio sredstva iz budžetske rezerve ako se uporede gradovima slične veličine (gradovima koji imaju od 100 do 150 hiljada stanovnika).
Gradovi slične veličine su u 2017. godini dobili značajna sredstva. Na primer Leskovac, koji je ukupno u 2017. godini dobio 12 miliona evra; Kruševac 4,4 miliona evra; Kraljevo 6,75 miliona evra; Kragujevac 7,2 miliona evra i Niš 7,8 miliona evra
Nije ovo jedini vid diskriminacije. Republički fond za razvoj nikada nije ispunio svoju ugovornu obavezu i isplatio Šapcu milion evra za izgradnju Gradskog bazena. U tom poslu Šabac i Republika su bili partneri, grad je svoju obavezu ispunio, država nije.
Istovremeno republička administracija je blokirala mogućnost grada da upravlja svojom imovinom, što Šabac košta četiri miliona evra.
Takođe, ni Opština Čajetina nije dobila ništa iz tekućih budžetskih rezervi iako gradi najveću panoramsku gondolu na svetu vrednu 13 miliona evra. Istovremeno Vlada Republike Srbije donela je odluku da umesto Opštine Čajetina upravlja građevinskim zemljištem.
Raspodeli sredstava iz republičkog budžeta nemoguće je ući u trag jer Završni račun nije usvojen u poslednjih šest godina. Izveštaj Državne revizorske institucije (DRI) o poslovanju Vlade za 2017. godinu, koji je izrađen i postoji, nije dostupan javnosti. To je takođe grubo kršenje važećih propisa, odnosno Zakona na DRI.
Danas

Najnoviji broj

18. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa