Инфо

13. јануар 2026.13. јан 2026.
By nofnof - Self-photographed, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9303649

By nofnof - Self-photographed, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9303649

Када испод Алпа испраћају годину по јулијанском календару

Нову годину по јулијанском календару, односно старом календару, не дочекују само у Србији, већ на различите начине у неколико држава света, посебно се истичу Швајцарска, Шкотска и Велс.

Заједничко за сва три случаја је да је обележавање везано за рурална, живописна подручја, а свака од прослава је живописна на свој начин. У Швајцарској, подалпском подручју Апенцел и туристичка атракција.

Регион у Швајцарској када није празнично доба (Image by xuuxuu from Pixabay)


Организују се дефилеи под маскама, живо је на улицама ових села, а у Швајцарској маскирани учесници, у костиме од природних елемената, посећују домове, певају и доносе срећу. Приликом сваке посете јако звоне звонима како би отерали духове године на измаку.

Слично је обележавање у Велсу, такође укључује костиме и посете домовима, док је у Шкотској све део Хогманај зимских свечаности које су ослоњене на келтску и викиншку традицију.
Глас Подриња

Најновији број

9. април 2026.

Најновији број

Временска прогноза

Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa