Инфо

8. мај 2026.8. мај 2026.
Црвени крст Србије

Црвени крст Србије

Светски дан Црвеног крста и Црвеног полумесеца, 8. мај

Као и сваке године, Светски дан Црвеног крста и Црвеног полумесеца обележавамо 8. маја, на дан рођења оснивача покрета Анрија Динана, човека кога је призор огромне људске патње инспирисао да у људима пронађе хуманост што ће превазићи поделе, границе и разлике. Ове године, слоган Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца гласи „Уједињени у хуманости" у подсећању да је једна од најважнијих улога нашег Покрета управо промовисање хуманих вредности и инспирисање заједничког рада на смањењу људске патње, увећању људске добробити, изградњи снажних, отпорних и здравих заједница.

У темељу рада Црвеног крста су принципи, наше основне вредности и главне смернице: хуманост, непристрасност, неутралност, независност, добровољност, јединство, универзалност. Ови принципи нас чине јединственим и препознатљивим, по њима нас познаје читав свет. Ови принципи воде наше волонтере, наше чланове и садржани су у свакој нашој активности. Они нам гарантују улаз тамо где је другима забрањено да ступе и обезбеђују нам поверење и у најтежим, најболнијим ситуацијама када људска страдања и патња траже одговор емпатије, несебичности и пожртвованости.

Овогодишњи слоган треба да нас подсети на уједињујућу снагу хуманости, на то да су емпатија, солидарност и брига за ближње универзалне карактеристике човечанства и да је једна од најважнијих улога Црвеног крста баш мобилисање ових најплеменитијих особина у свакој заједници. Ово је прилика да се још једном захвалимо нашим волонтерима, онима чија су посвећеност и пожртвованост без премца и без којих би хуманост била само лепа реч, али и прилика да подсетимо како наши волонтери никада нису и не смеју бити сами.

Заједнице у којима радимо су различите и комплексне, испреплетани системи потреба и ресурса, ризика и могућности, и Црвени крст у њима најуспешније ради када није сам, када својим радом, залагањем и промовисањем несебичности и доброте покрене и остале у заједници да буду хумани, пожртвовани, солидарни, да своје време, своје знање, своје капацитете и ресурсе ставе у службу најважнијег посла на свету.

Због овога слоган "Уједињени у хуманости" треба да буде наша изјава захвалности свима другима који стају у одбрану племенитих идеја и пружају руку онда када је помоћ најпотребнија, свим партнерима у заједници, организацијама, институцијама, али и појединцима који не окрећу главу када је помоћ потребна, који ступају напред заједно са нама у одбрану својих заједница, својих суграђана и свакога коме је помоћ потребна. Он истовремено треба да буде и позив на акцију, признање да је посао који радимо тежак, да се никада не завршава и да је једино што можемо да учинимо да будемо јединствени и радимо заједно ка циљу одбране човека, његовог достојанства и права на живот у здрављу у добробити.

Седиште Црвеног крста Србије обележиће 8. мај, Светски дан Црвеног крста и Црвеног полумесеца, учешћем у медијима и промоцијама путем друштвених мрежа. У просторијама седишта у понедељак 11. маја биће организована акција добровольног давања крви на коју су позване партнерске организације и институције Црвеног крста Србије како би и кроз овај хумани чин указали да смо заједно уједињени у хуманости.
Црвени крст Србије

Најновији број

11. јун 2026.

Најновији број

Временска прогноза

Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa