Инфо

16. јул 2020.16. јул 2020.
Данас нешто захтевније:  коњички спорт
СПОРТОМ ЗА ЗДРАВИЈУ БУДУЋНОСТ (7)

Данас нешто захтевније: коњички спорт

Недавно истраживање које су спровели шабачки доктори, физиотерапеути и професори физичке културе, показало је да је проценат гојазне деце у шабачким школама чак 23 одсто (државни ниво 13, 7 одсто у узрасту од 7-14 година), сличан проценат је и по питању неправилног држања тела. С обзиром да је реч о младој популацији пројекат је усмерен подједнако и на младе и на њихове родитеље. Пријемчивим речником за основношколце, намера нам је да их подсетимо и упутимо у важност здраве исхране, да их подучимо о значају спортова, за правилан психофизички развој, али и популаризујемо физичку активност код младих нараштаја
Након кратке приче о мотивацији посвећене вашим родитељима, након неколико савета на који начин здраво да вас бодре, учествују у вашим активностима, а при томе не “угуше” вашу личност и самосталност у доношењу одлука, у овом наставку “Спортом за здравију будућност”, идемо корак даље и представљамо вам јахање.
Јахање је знатно захтевније од атлетике и пливања и можда ће неком ко прати наш пројекат од самог почетка ова прича изгледати као изненадни скок са базичног на напредни ниво, али по “старини” то је далеко од истине.

Коњи у служби људи од “памтивека”
Према расположивим историјским подацима, припитомљавање коња узгојем појавило се још пре почетка трећег миленијума пре нове ере. Најстарији очувани лик коња је надгробна плоча из Микене (1550. г.п.н.е.), а Хомер у својој Илијади даје детаљан опис коњских трка са све описима награда за победнике. Грцима је коњ много више користио у војним походима и различитим такмичењима, него као помоћ при обрађивању земљишта или саобраћај. Из тог разлога не чуди што постоје бројна сведочанства из овог времена о великим хиподромима који су могли да приме десетине хиљада гледалаца.
Код ових “старих” народа, омиљене су биле трке борних двоколица, док је 648. п.н. е, први пут забалежена трка јашућих коња.
-Употребом седла и узенгија јахање добија се све већи замах и све се више практикује. Коњица постаје главна ударна снага сваке војске па се јахање све више цени. Поседовање коња важило је увек као знак релативног богатства. У средњем веку у Европи јахање је привилегија племства везана за витешке турнире и каруселе градско становништво ретко се служило јахањем у рату и лову.
Стварање система у обуци јахања тече веома споро. Прва европска школа јахања основана је почетком XVI века у Напуљу. Нешто касније основане су сличне школе у Версају, Мадриду и Бечу. Све ове школе бавиле су се углавном дресуром коња, а тек у XVII веку, школе јахања у Француској почињу са систематском обуком јахача. Коњске трке су старије од тих школа, па се узима да су прве коњске трке одржане у Енглеској 1174, у Француској 370, а у Немачкој 1448- наведено је на Википедији.
Увидом у кратак историјат, можете закључити да ако су атлетика и пливање најстарије спортске активности у којима човек користи снагу свог тела, коњички спорт би био најстарији у коме успех зависи не само од вештине јахача, већ и спремности, дресуре и послушности животиње. Коњ постаје атлета исто колико и јахач.
Лепота и корист
Склад јахача и коња може лаика довести у заблуду да је реч о лако савладивој вештини. Међутим, то је далеко од истине. Када сте на коњу ваше цело тело ради. Мишићи су напети, неопходна је добра координација покрета, равнотежа. Добра вест је да су то све ствари које се лако савладају, наравно уз помоћ стручних тренера.
Са друге стране, као што смо говорећи о историјату напоменули, улога коња је истоветна као и твоја. Овде није реч о механичкој справи, лопти, или тегу, овде вам је основни “реквизит” живо биће са својим сећањима, способностима, размишљањима. Дакле, поред физичке спремности, мораћеш да се спријатељиш и осетиш душу свог животињског партнера, јер само тако игра је могућа.
Само дружењем са коњима остварићш бројне психофизичке благодети. Опште је познат податак да рад са њима између осталог повећава емпатију и степен брижности, лечи поремећаје савременог доба: стрес, нервозу, анксиозност, учи нас невербалном испољавању емоција.
Искуство
Вицешампион државе у препонском јахању, петнаестогодишњи, Сава Марковић од “малих ногу” је заволео коње. Прва искуства дружења са њима везује за шабачки Хиподром, Брану Курсулу и данас већ ветеранку Алису. Понија због које су многи шабачки малишани заволели овај спорт, али и спознали моћ љубави према свим живим бићима.
Рано искуство трогодишњака, неколико година касније у Школи јахања Средње пољопривредне школе, поприма озбиљније размере, тако да Сава данас заједно са својим клупским другарима из “Таура”, доминира на свим престижнијим такмичењима у препонском јахању за његов узраст.
-Када сам имао седам година почео сам да тренирам кошарку. Волео сам тај спорт, али сам у петом разреду, вучен љубављу према животињама, отишао у Пољопривредну школу и уписао се у школу јахања. Бројне обавезе су условиле да морам да бирам између два спорта, и изабрао сам јахање. Нисам се због тога покајао- каже Сава и објашњава:
-Јако је битна безбедност. Ми имамо кациге, панцир, и сву заптитину опрему. Тренинзи су напорни. Поготово када се уђе у неке озбиљније приче. Најлепше је дружење са животињама. Да траже пажњу, да тешко је када истовремено јашеш два, три коња и прилагођаваш свој њиховом темпераменту, али вреди.
Сава каже да си на такмичењу сам са коњем. Све се своди на вашу уиграност и повезаност. Сваки сувишни трзај се санкционише срушеном препреком и казненим бодовима. Али, та издвојеност је само привид. И јахач и грло су део тима. Део екипе која је ту да их научи, води и бодри. Поред користи од времена проведених са четвороножним племенитим бићима, огромно богатство представљају и пријатељства са осталим полазницима. У овим летњим месецима, они се заједно боре, тренирају и дресирају коње, који углавном никада нису прескакали препоне.
-Лепо се дружимо и тренирамо. Коњи, углавном никада нису прескакали препреке и уче заједно са нама. То је тежи, али много лепши пут- каже Сава.
Т.Т.

Најновији број

28. март 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa