Инфо

30. јул 2020.30. јул 2020.
Игре као некад (2)
СПОРТОМ ЗА ЗДРАВИЈУ БУДУЋНОСТ (9)

Игре као некад (2)

Недавно истраживање које су спровели шабачки доктори, физиотерапеути и професори физичке културе, показало је да је проценат гојазне деце у шабачким школама чак 23 одсто (државни ниво 13, 7 одсто у узрасту од 7-14 година), сличан проценат је и по питању неправилног држања тела. С обзиром да је реч о младој популацији пројекат је усмерен подједнако и на младе и на њихове родитеље. Пријемчивим речником за основношколце, намера нам је да их подсетимо и упутимо у важност здраве исхране, да их подучимо о значају спортова, за правилан психофизички развој, али и популаризујемо физичку активност код младих нараштаја
Пуштање змајева
Идеална игра за дружење родитеља са децом. Потребна вам је креативност, мало материјала, пољана и најважније: довољно јак ветар. Уколико вам ваздушне струје нису наклоњене, ризикујете датрчите до изнемоглости, а змаја не подигнете. Савет гратис: избегавајте дрвеће.

Ко воли, ко воли
Учесника: три или више. Реквизит: ластиш (гума). Опис игре: Играчи стану у круг, тако да их све затегнути ластиш опасује око ногу. Један од играча започиње игру речима: “Ко воли, ко воли…” и каже име неке личности (понекад и предмета или појма).
Уколико је љубав према поменутој личности друштвено прихватљива, остаје се у кругу (нпр.: “ко воли, ко воли… маму?”). Али, уколико се каже име неке личности или институције која никако није друштвено прихватљива, онда из круга треба што пре искочити. Ко последњи остане у кругу (запетљан у ластиш), тај онда бива задиркиван.

Шуге
На почетку игре бира се „шуга“ или „шугица“, а њен задатак у игри је да јури остале играче док неког не успе да додирне. Тада тај други играч бива „заражен“ шугом и од њега сви почну да беже, укључујући и претходну „шугицу“. Игра се наставља све док се играчи не уморе, или им не досади. Пошто је ова игра одлична за развијање оријентације у простору, координацију покрета и загревање свих мишића, данас се често користи као „загревање“ на спортским тренинзима малишана.

Шарена јаја
За ову игру је потребно је најмање 4 играча. Један је „ђаво“, други продавац, а остали су шарена јаја. Играчи који представљају јаја се, пре почетка сваког круга, договарају ко ће бити које боје, нпр. црвене, жуте, златне, итд. Затим се поређају унаоколо и чучну, како би подсећали на јаја у корпи. Када су припреме готове, ђаво долази да купи јаја. Следи уобичајени дијалог:
Ђаво: „Куц, куц!“
Продавац: „Ко је?“
Ђаво: „Ђаво с неба!“
Продавац: „Шта вам треба?“
Ђаво: „Једно јаје!“
Продавац: „Које боје?“
Ђаво: (погађа) „Жуте?“
Уколико ђаво не погоди боју, погађа поново. Ако међу играчима постоји жуто јаје, оно одмах устаје и бежи. Кад га ђаво ухвати, онда ухваћени играч постаје ђаво у следећем кругу.

Прескакање конопца
Са конопцем за прескакање може се забављати на много начина, соло или у друштву. Када дете прескаче конопац само, потребно је да се претходно подеси његова дужина. Идеално је да, када дете стане на средину конопца, ручке може да подигне до пазуха. Уколико је конопац предуг, може га обмотати око шаке, или га можете скратити код дршке. Прескакати се може тречећи, скачући, са обе ноге заједно или наизменично, са поскоцима између окрета конопца, унапред, уназад, крећући се или у месту…
Прескакање конопца у друштву подразумева да два играча држе конопац и окрећу га у великим круговима, док трећи играч стоји између њих и прескаче конопац. Трећи начин јесте да један играч држи конопац за једну ручку, и ротирајући га око себе, витла конопац у круг на десетак сантиметара изнад земље, док један или више играча прескачу.

Фризби
Фризби је још једна игра која захтева много кретања, па је одлична за размрдавање малишана након зимског мировања. Идеално је да се игра на мекој подлози, тј. на трави, како би дете могло слободно да се баца и ваља за „одбеглим“ фризбијем, што ће изазвати много смеха и доброг расположења.
Фризби се приликом бацања држи тако да палац руке буде на горњем, а остали прсти на доњем делу диска. Рука је савијена у лакту, у нивоу рамена, а фризби благо нагнут на горе, како током лета не би завршио у трави.

Хула-хоп
Пре неколико деценија, хула-хоп је био прави хит међу децом, али данас је тешко пронаћи девојчицу која заиста уме да га врти око струка, ноге или руке. Мада је техника вртења хула-хопа релативно лака, тешко је научити је ако немате узор поред себе, тако да, уколико ваше дете покаже интересовање, покушајте да скинете цаке гледајући неки видео клип на интернету у ком се објашњавају основне технике. Може да се врти на куковима, струку или мало изнад, а може и наизменично – да шета низ, и уз торзо, док се рукама врти када су исправљене, и то кружним покретима из рамена. Мањи обручеви могу, ако сте спретни, да се врте и око ноге. Посебна атракција некада су биле девојчице које су хула-хоп вртеле око врата.

Ланац
Једно дете започиње игру тако што јури осталу децу која трче слободно. Када неког ухвати, остаје спојен са њим, и држећи се за руке, они почињу потеру за осталом децом. Када ухвате следеће дете и оно заједно са њима вија осталу децу. Игра траје док последње дете не остане на слободи, а оно постаје прва карика следећег круга.

Арјачкиње барјачкиње
За ову игру потребно је веће друштво које се подели у две једнаке групе. Играчи сваке групе се ухвате за руке и стану тачно прекопута друге екипе, на растојању од десетак метара. Тада један тим виче углас: „Арјачкиње, барјачкиње, кога ћете?“, а противнички тим одговара тако што извикује име неког од играча супротне стране. Тада се прозвани затрчи из све снаге, са циљем да пробије противничку линију. Уколико протрчи и разбије ланац играча, тада бира једног од играча противничког тима и води га са собом назад, у свој тим. Уколико га спрече да пробије ланац, онда остаје у другом тиму. Побеђује она група која сакупи све играче из противничке екипе.

Најновији број

28. март 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa