Инфо

24. октобар 2019.24. окт 2019.
Да Шабац добије олимпијски базен
ГРУПА ГРАЂАНА ИЗ ПРЕКОГ ШОРА ПРВА ПРЕДАЛА ПРЕДЛОГ ЗА РЕФЕРЕНДУМ

Да Шабац добије олимпијски базен

Групе грађана и савети месних заједница, из укупно 58 месних заједница, имају право да до 9. новембра предложе своју идеју
Група грађана из Преког у шора предала је у Градској управи предлог за изградњу отвореног базена о којем би на референдуму половином децембра, требало да се изјасне становници једног дела градских Месних заједница.
Ово је, иначе, први званични предлог о којем би грађани једног дела градских Месних заједница требало да се изјасне на референдумима који су планирани. за половину децембра.
Предајући предлог за изградњу отвореног базена, представник групе грађана Немања Илић је рекао да им је основна идеја за ову иницијативу било здравље деце.
- Управо због тога су грађани Преког шора покренули ову иницијативу. Отворени базен би се налазио поред већ постојећег затвореног и много би значио за развој наше деце – рекао је Илић.
Др Милутин Икодиновић, такође представник ове групе грађана, нада се да ће и остале Месне заједнице подржати овај предлог.
- Поред бриге за психофизички развој наше омладине, а и за рeхабилитацију старије популације, овај пројекат је добар и због тога што се изградњом отвореног базена повећавају капацитети за спортске активности у нашем граду. Због тога верујем да ће и остале Месне заједнице да подрже наше идеју – додао је Икодиновић.
Шабац је једини град у Србији у коме грађани одлучују како ће бити потрошен новац из градског буџета. Овакав вид непосредне демократије у Шапцу се спроводи од 2017. године. Сваке године, сваки грађанин може да поднесе иницијативу на који начин би потрошио новац прикупљен од пореза на имовину. Грађани своје идеје кандидују својим суграђанима и комшијама и заједно директним одлучивањем бирају између кандидованих предлога. Идеју грађана која добије највише гласова реализује управа Града Шапца.
До сада су у непоредном одлучивању о потрошњи новца из буџета учествовали грађани месних заједница које припадају шабачким селима. Интересовање грађана да на овај начин учествују у политичким одлукама је изузетно велико, што је резултирало тиме да у појединим месним заједницама за предлоге суграђана гласа око 60% људи, што је већи проценат од изборне изласности на истим територијама.
Ове године се непосредно изјашњавање грађана по први пут спроводи и у градским месним заједницама истовремено са изјашњавањем и сеоских подручја. Групе грађана и савети из укупно 58 месних заједница, имају право да до 9. новембра предложе своју идеју. Паралелно са овом процедуром, у току је пријављивање грађана који желе да гласају за предлоге својих комшија на непосредном изјашњавању. До сада се пријавило више од половине становника градских месних заједница, што представља огромно интересовање оних који су први пут, на територији града, у прилици да учествују у директном политичком одлучивању. Последњи рок за пријаву грађана који желе да учествују у непосредном одлучивању је два дана пред само гласање.
Грађани имају право да кандидују само оне предлоге које град Шабац може да спроведе у складу са надлежностима града и локалне самоуправе.
Непосредно изјашњавање ће се одржати у првој половини децембра.
Грађани ће непоредно одлучити о улагању 214.359.792,71 динара, који је прикупљен од пореза на имовину.
Праксом директног одлучивања грађани Шапца су стали раме уз раме са локалним самоуправама из Шведске, Швајцарске, Сједињених Америчких Држава и Канаде, и показали да демократија у Србији није у стању у коме је због грађана, већ због власти.

Грађани одлучују
- Ова пракса је веома важна. Њоме показујемо да тим људи који води Град Шабац није власт у Шапцу већ сервис грађана. Грађани одлучују, а ми спроводимо. Посебно је значајно то што Град Шабац и његови грађани негују дух директне демократије у тренутку опште кризе слободе, демократије, па и морала у земљи. Док је према свим релевантним европским и светским извештајима стање слободе и демократије у Србији све горе и горе, док у другим општинама и градовима у Србији дословно владају разноразне јутке и симоновићи, локални шерифи у спрези са локалним криминалцима, Шабац показује да градска управа заиста може да изгледа и да се понаша потпуно другачије, у сарадњи са одговорним људима који поседују грађанску врлину учествовања у јавном животу - изјавио је градоначелник Шапца Небојша Зеленовић.


Добили смо захтев на иницијативу родитеља деце која пливају у затвореном Градском базену са жељом да се уради отворени. Потписи родитеља заједно са захтевом достављени су Месној заједници. Ми ћемо као Савет МЗ определити у потпуности средства од повраћаја пореза на имовину за ту капиталну инвестицију. Мислимо да је то најбоља ствар која може да се уради за нашу децу да здраво одрастају – каже Цвијић Иван председник МЗ Касарске ливаде.
- Тренирам ватерполо већ десет година. Од своје седме године. Планирам да се бавим озбиљно овим спортом. Ту сам да подржим ову иницијативу са намером да се отвори отворени градски базен. Ми у граду немамо ниједан овакав а то би било за нас веома значајно као и за наш клуб. На овом базену који сада имамо увек је велика гужва много деце има немамо довољно простора за све генерације да могу да тренирају у миру. Док остали грађани уживају на отвореном ми морамо тренирати у затвореном базену. Ми смо тренирали лети сваки дан на отвореном базену. Зими смо путовали у Обреновац, Нови Сад и друга места. Значајан нам је овај у затвореном, али би нам исто тако био од великог значаја базен на отвореном – Вељко Личанин ватерполиста Ватерполо клуба Шабац.


Непосредно изјашњавање грађана Шапца у бројевима:
- прво непосредно изјашњавање грађана одржано 2017. године
- гласали су грађани 24 месне заједнице у шабачким селима
- одлучивали су о улагању 36.251.896,91 динар
- на првом непосредном изјашњавању 2017. гласало је 15 одсто грађана, док је већ наредне године у појединим месним заједницама гласало и до 60 одсто становника
- ове године први пут гласају становници градских месних заједница
- до сада се за непосредно одлучивање пријавило више од половине пунолетних становника месних заједница Шапца ( око 50.000 људи)
Неки од предлога грађана који су до сада победили на непосредном изјашњавању и који су реализовани од управе града Шапца:
- фискултурна балон сала у селу Змињак ( изгласана 2017, отворена 2018. године)

-црква у селу Табановић
- заједничка вага у селу Орашац за пољопривредне произвођаче
- заједнички дубински бунар у селу Грушић, за пољопривредне произвођаче
- парохијски дом у Накучанима ( три села у Пецерини су се ујединила око овог предлога).
Н. К.

Најновији број

18. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa