Инфо

2. април 2020.2. апр 2020.
Најопаснија штеточина лука
Лукова мува ( Хyлемиа антиqуа )

Најопаснија штеточина лука

У пољу се напад лукове муве може лако препознати. Нападнуте биљке почињу нагло да вену, листови жуте, средишњи лист се суши и лагано извлачи из стабљике. Код јаког напада у једној биљци може бити и до 50 ларви. Међутим, довољна је само једна ларва у младој стабљици лука да би изазвала труљење
Лукова мува је најопаснија штеточина лука, а јавља се током влажних пролећа. Најопаснија је прва пролећна генерација, која напада још неразвијене биљке. Штете изазива ларва која се унутар стабљике храни њеним садржајем. На местима оштећења развијају се гљиве чађавице које изазивају труљење биљака.
У пољу се напад лукове муве може лако препознати. Нападнуте биљке почињу нагло да вену, листови жуте, средишњи лист се суши и лагано извлачи из стабљике. Код јаког напада у једној биљци може бити и до 50 ларви. Међутим, довољна је само једна ларва у младој стабљици лука да би изазвала труљење.
У нашим условима лукова мува има 2 - 3 генерације годишње. Презими као лутка у земљи. Лет почиње у другој половини априла и често се продужава током прве половине маја. Десетак дана након почетка лета женка полаже јаја између листова лука, на врат корен младих биљака.
Недељу дана након одлагања јаја излазе ларве које се одмах убушују у младе стабљике лука где се интензивно хране. Услед тога лишће жути, вене и суши се. На млађим биљкама штете су веће. Након 15 - 20 дана интензивне исхране ларава се извлачи из биљке улуткава се у земљи или луковици.
Стадијум лутке траје 2 недеље након чега излеће одрасла мува друге генерације чије ларве праве мање штете јер је лук већ добро развијен. Друга генерација лукове муве може направити веће штете на празилуку.
За заштиту лука може се применити инсектицид на бази активне материје хлорпирифоса. Овај инсектицид треба унети у земљиште пре садње лука. Делује гасно и контактно, у количини 20-30 кг/ха. У оквиру заштите такође могу се применити и неки репеленти који су доступни као што је МАСКА еколошки репелент за заштиту од дејства штетних инсеката у земљишту, и то растурањем по целој површини или у тракама пре садње лука. За целу површину је 100 кг/ха док у тракама 50-60 кг овог репелента који је потпуно еколошки и може се користити у производњи младог лука, празилука чији огледи показују изванредне резултате. Производ МАСКА је еколошки производ који не садржи штетне материје по човека, животиње и околину па самим тим није потребна заштитна опрема приликом руковања.
Ако инсектицид или репелент није унет у земљиште пре садње, биће потребно третирати изникле биљке инсектицидом чија је активна материја делтаметрин (Полуџ) у дози 0,3л/ха, ацетамиприд ( Тонус, Афинеџ 20 СП) 0,25 кг /ха, уз додатак оквашивача да би примењени препарат боље деловао због воштане превлаке на листовима лука.
Третирање инсектицидима се не препоручује у луку који ће се користити као млади за исхрану.
Приликом оваквог начина заштите треба свакако водити рачуна о каренци примењеног инсектицида.
ПССС Шабац, Славица

Најновији број

18. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa