Инфо

20. август 2020.20. авг 2020.
Због њих данас имамо државу
ОБЕЛЕЖЕНА 214. ГОДИШЊИЦА БОЈА НА МИШАРУ

Због њих данас имамо државу

“Да није било Мишара не би било толико жртава у борби са апсолутно надмоћнијим непријатељем и данас би смо вероватно били у ко зна каквом државном односу” рекао је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић. “Борићемо се и изборити за оно за шта се и Карађорђе борио, а то је слобода за сваког појединца” истакао је градоначелник Шапца Небојша Зеленовић
Прошлог четвртка обележена је 214. годишњица Мишарске битке. Због епидемиолошке ситуације догађај је организован скромно, уз присуство малог броја људи, али свечана атмосфера није изостала.
Венце на споменик мишарским јунацима, који су предвођени вождом Карађорђем победили знатно надмоћнију турску војску положили су представници Задужбинског друштва “Први српски устанак”, Министарства за рад запошљавање, борачка и социјална питања, Града Шапца, представници Војске Србије и делегација Општине Лајковац, која годинама сарађује са Задужбинским друштвом.
После помена мишарским јунацима, одржан је кратак програм. Химну Републике Србије извела је млада Ирина Бродић, а песму “Бој на Мишару” гуслар Милутин Гвозденовић. Новинарка Светлана Цеца Љубић подсетила је најважније историјске и културне моменте везане за Мишарску битку и Мишар.
-Бој на Мишару има велики историјски значај за државу Србију и српски народ. То је највећа и најславнија победа српске војске у Првом српском устанку и тој револуцији која је почела 1804. године. Уследио пораз турске војске под командом Сулејман паше Скопљака. Србија се није умирила без обзира што се Први српски устанак завршио поразом српске војске. Најважнији политички документ тада је “Ичков мир” који је склопљен са Турцима и на основу чијих сегмената је Милош Обреновић касније добио хатишериф и условну независност. Након Берлинског конгреса 1878. године Србија је постала независна држава. Период који је почео 1804. године завршио се 1878. године. Период дужи од 70 година крваве борбе за слободу, два устанка и неколико буна. Мачва и Шабац имају чиме да се поносе. Да није било Мишара не би било толико жртава у борби са апсолутно надмоћнијим непријатељем и данас би смо вероватно били у ко зна каквом државном односу. Значај вожда Карађорђа и устаника у српској револуцији је велики, рекао је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић.
Ове године изостао је пратећи програм који је ранијих година организован у част једне од најважнијих победа у српској историји. Најављено је да ће, Карађорђев рођендан 16. новембра, изаћи ће 14. Читанка Мишарског боја.
Градоначелник Шапца Небојша Зеленовић истакао је да је годишњица Боја на Мишару важна за Шабац и Мишар.
-Карађорђева победа је пут који је Србија ухватила у своје руке и који је довео до тога да данас имамо државу. Држава подразумева да људи у њој могу да живе слободно, да раде, мисле и одлучују слободно. Само таква држава има могућност. Верујем да Србија може да постане таква држава. Да би се то десило људи морају да добију прилику да на најбољи могући начин, у складу са свим европским стандардима, у складу са начином на који се то ради у уређеним и модерним друштвима, сређују живот и овде код нас. То, нажалост, данас није случај, али то нас не може спречити да се боримо. Борићемо се и изборити за оно за шта се и Карађорђе борио, а то је слобода за сваког појединца. Верујем да тако треба да изгледа Шабац у будућности и Србија. Као земља људи који задовољно живе у њој и имају прилику да остваре своје идеје, рекао је градоначелник Зеленовић и најавио завршетак пројекта који подразумева уређење комплекса на Мишару.
Градоначелник је рекао да ће до краја године имати прве обрисе како треба да изгледа тај комплекс у оквиру ког се налазе школа, Дом културе, спортски терени, позориште.

Борба за универзалне вредности
-Бој на Мишару представља један од оних историјских догађаја који су уграђени у темеље модерне српске државе. Блистава победа у августу 1806. године, којом су устаници на челу са вождом Карађорђем, успели да надјачају бројчано надмоћнију и супериорнију османску војску, оставила је поруке и идеале који су актуелни и данас. Пре свега треба истаћи храброст устаника да се у том тренутку супротставе надмиоћнијем непријатељу, затим слогу и заједништво који су их водили ка истом циљу и тежњу и жељу за слободом за коју су устаници схватили да се не добија на поклон него се тада освајала оружјем. Ове поруке су универзалне и сежу до данашњих дана и зато све ове године чувамо успомену на мишарске јунаке, рекао је историчар Дејан Живановић.

M.M.

Најновији број

18. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa