Инфо

8. април 2021.8. апр 2021.
"Глас Подриња"

"Глас Подриња"

Светски дан особа са аутизмом и Међународни дан дечје књиге

Богатство живота у различитостима

У календару значајних датума 2. април бележи неколико. Светски дан особа са аутизмом, Међународни дан дечје књиге и дан рођења најпознатијег писца бајки за децу, Ханса Кристијана Андерсена.
Други дан априла текуће године залагањем Основне школе „Свети Сава“, Библиотеке шабачке на јединствен начин објединио је поменуте важне моменте данашњице. Ако бисмо имали право на само једну реч да сумирамо редове који следе, то би била љубав. Читав космос би стао у малу, али најснажнију од свих речи.

"Глас Подриња"


Друштво школских библиотекара је подржало овај конкурс. захваљујући мрежи библиотекара успели смо да на више од 500 адреса проследимо конкурс и тако омасовимо идеју


-На почетку каријере имала сам прилику да будем гост у школама за децу са сметњама у развоју и тада сам схватила колико су она талентована, снажна и емотивна. Њихов загрљај много вреди. Због свега тога имам унутрашњу потребу да их укључим у свакодневни живот. Када размишљамо о животу, његовим потешкоћама сетим се како је њима и њиховим родитељима. Ово што чинимо је мрвица. Други април је значајан за све нас, јер различитости чине да учимо, разумемо и волимо једни друге - истакла је Јасминка Петровић, књижевница за децу, нагласивши да су библиотеке и библиотекари покретачи магичних догађаја, јер поседују посебан ентузијазам и љубав.

Подршка деци и родитељима
Књига и реч биле су инспирација за поставку коју чине радови пристигли на књижевно-ликовном конкурсу “Дај ми реч да је насликам” реализованом на иницијативу Основне школе “Свети Сава”, а намењеном деци и ученицима који се образују по ИОП програму.
Изложбу чини више од 200 радова који су стигли из читаве земље као и коментари захвалних родитеља и других ментора који су подржали децу учеснике.
-Ово је први ликовно - књижевни конкурс Основне школе Свети Сава и верујем да ће постати традиција и да ће град и по њему бити препознатљив. Намењен је искључиво деци која се образују по индивидуалном образовном плану (ИОП) и циљ је да и они искажу свој таленат и могућности. На конкурс је пристигло више од 200 радова деце из више од 80 школа, односно 20 градова. Затечени смо, у позитивном смислу, интересовањем ученика. Схватили смо да је ово право време да се овакав конкурс организује, јер у Србији не постоји ништа слично намењено деци са сметњама у развоју. Друштво школских библиотекара је подржало овај конкурс. захваљујући мрежи библиотекара успели смо да на више од 500 адреса проследимо конкурс и тако омасовимо идеју - наглашава Александра Вуковић Курдулић, библиотекарка ОШ “Свети Сава”.

"Глас Подриња"


Награђени ученици
Радове је оцењивао петочлани жири у саставу: Милена Кјуирина, дипл. сликар - рестауратор, Милета Ђурић, дипл. сликар - професор ликовне културе, Милена Цикуша, дефектолог из ОШ „Миодраг Матић“ из Београда, Јасмина Вилић, дефектолог из Ш.О.С.О „Милан Петровић“ из Новог Сада и Јелена Поповић као представник локалне самоуправе града Шапца.
Прво место у Бејби категорији освојио је Кристиан Радељак (Уметнички простор „Алтернатива“) из Краљева, друго и треће место Марко Ивановић и Емилија Ботућанин из ОШ „Младост“. Прва три места А категорије освојили су ученици ОШ „Жарко Зрењанин“: прво место Синиша Новаков, друго место Селмина Зекић и треће Скендер Аметов. Прво место Б категорије припало је Михаилу Јеремиу, ОШ „Уједињене нације“ Београд, друго Рељу Калчову из ОШ „Бошко Буха“ Београд, а треће Луку Инићу из ОШ „Љуба Ненадовић“ Београд. Прво место Ц категорије освојила је Љубица Жигић, Школски центар са домом ученика „Доситеј Обрадовић“ Суботица, друго Жељко Ранђеловић из Специјалне школе са домом ученика „Бубањ“, треће Андреј Кујунџић из Техничке школе „Радоје Љубичић“ из Ужица.


"Глас Подриња"


Дај ми реч да је насликам у храму књиге
Хијерархија на основу естетског ужитка је ствар појединца, међутим због своје суштине, управо изложба у холу Библиотеке може понети епитет у суперлативу.
-Поносно кажем да отварамо једну од најлепших изложби, јер славимо живот и изложбу изузетних радова изузетне деце. Разлике и различитости су богатство живота и само ако њих славимо, ми заиста и живимо. Додаћу и поруку да уколико нам живот додели лимун, ми треба да направимо сок од поморанџе и оставимо свету да се пита како смо то урадили - изјавила је директорка Библиотеке шабачке Јелена Подгорац Јовановић.
Свечаном отварању изложбе у холу Библиотеке присуствовали су Јелена Подгорац Јовановић, директорка Библиотеке шабачке, Александра Вуковић Курдулић, библиотекар у школи „Свети Сава“ и Јасминка Петровић, књижевница за децу и младе, као и Бојан Дамњановић члан Градског већа задужен за образовање.

Подршка образовних установа, локалне заједнице и целокупног друштва један је од најважнијих сегмената за родитеље деце са сметњама у развоју. Прихватање различитости и разумевање других кључ је једнакости.
-Други април јесте Светски дан особа са аутизмом, али особе са аутизмом са њим живе 365 дана у години. Сваки вид подршке и те како је значајан. У особама не треба да видимо само аутизам, јер се као и у сваком другом бићу крије карактер, душа и таленти. Манифестација попут ове у Шапцу је сјајан начин да се види душа и таленат, као и подршка типичне популације. Особе са аутизмом су једнако друштвена бића као и сви ми, жељни поштовања, љубави и достојанствене особе као и све друге - нагласила је Јелена Шебез Имић, мајка награђеног Луке из Београда.
-Позитивно смо изненађени ангажовањем ОШ „Свети Сава“, јер је је то данас реткост. Рад је настао код куће, код нас не постоји такав вид активности, те нисмо ни очекивали награду. Андреју признање значи као подстицај - истакао је Раде Кујунџић, отац награђеног Андреја из Ужица.
Ученица трећег разреда ОШ “Ратко Митровић” из Београда, Николина добитница је специјалне награде, а свој рад насликала је путем компјутерског софтвера чији сензор ради на покрет ока.
-Веома смо поносни на Николину и награду коју је одбила, јер њена срећа је најважнија. Сматрам да је догађај веома добро организован и оваква дешавања деци дају ветар у леђа да су успешна и да могу све -рекла је Душанка Нанушевски, Николинина мајка.


-Част ми је што могу да у име града и у име градоначелника подржим ову манифестацију. Драго ми је што је на овај начин дата прилика деци образованој по индивидуалном образовном плану да буду део активности које нису део редовног процеса образовања и да кроз радове искажу своје таленте. Наша обавеза је да свој деци обезбедимо подстицајно окружење, посебно оној деци која своје потребе и односе са светом развијају на другачији начин - рекао је Бојан Дамњановић, члан Градског већа задужен за образовање.

"Глас Подриња"


Могу да учим, могу да стварам
Централа прослава проводом дана који планета обележава као Дан особа са аутизмом приређена је у школи “Свети Сава”. Малишани из вртића “Бубамара” су у дворишту ове образовне установе реализовали представу “Да ли сте ви жаба?” по драмском тексту Јасминке Петровић.
У парку код Соколског дома дечији хорић из вртића „Сунце“ заједно са полазницима школе и њиховим наставницима отпевао је песму “Не ругај се”, а ученици из школе „Свети Сава“ су одиграли представицу “А зашто”, такође према тексту Јасминке Петровић.

Љубав као спона
После симболичне размене белих и плавих балона у дворишту, испред Библиотеке шабачке су проглашени победници у све четири категорије Првог књижевно-ликовног конкурса „Дај ми реч да је насликам“.
-У претходна три месеца школа је реализовала ликовни конкурс с циљем мотивисања родитеља да се посвете кући током пандемије на један креативан начин, али смо схватили и потребу да деци дамо прилику како би били награђени у складу са својим могућностима. Трудили смо се да тренутну ситуацију и проблематику максимално посветимо деци, те је наш библиотекар снимио све текстове намењене ликовном конкурсу и постави на сајт школе. Деца су могла кући да слушају текстове Јасминке Петровић, наше познате списатељице за најмлађе. Сматрам да смо успели да променимо квалитет свакодневице и учинимо нешто вредно за децу која су већи део времена била затворена у кућу - истиче директорка ОШ “Свети Сава” Катарина Томић.
Мале мажореткиње наступиле су испред Анекса и Дечије библиотеке, а потом сцену препустиле музичком триу. Теодора Живковић, клавир, Нађа Живковић, флаута и Владислав Поповић, флаута као и соло Софије Петровић на виолини су пригодном нумером прогласиле отвореном изложбу која ће хол Владичанског двора и хол Дечије библиотеке красити до 20. априла.
Отварање поставке одржано је без присуства публике због пандемије, а уживо пренос су сви заинтересовани могли да прате преко фејсбук странице Библиотеке шабачке.
М. Ж.

Најновији број

18. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa