Инфо

12. мај 2022.12. мај 2022.
Душанка Ковачевић, саветник за образовање, културу, физичку културу и Јавно информисање у СБ1

Душанка Ковачевић, саветник за образовање, културу, физичку културу и Јавно информисање у СБ1

РОДНА РАВНОПРАВНОСТ У ОПШТИНИ БОГАТИЋ

Нема родног јаза

Без обзира што је Закон о родној равноправности ступио на снагу недавно (1. јун 2021. године) извештај који су усвојили одборници Скупштине општине Богатић на прошлој седници говори да су му се у овој локалној самоуправи благовремено припремили
Анализа је урађена у року од шест месеци после доношења Закона о родној равноправности, али статистички подаци до којих се дошло у општини Богатић говоре да нема родног јаза. Извештај на ову тему образложила је Душанка Ковачевић, саветник за образовање, културу, физичку културу и јавно информисање у овој општини.

Покушавајући најпре да дефинише тему, она је истакла да родна равноправност подразумева једнака права, одговорности и могућности, равномерно учешће и уравнотежену заступљеност жена и мушкараца у свим областима друштвеног живота... Ту су још садржане једнаке могућности за остваривање права и слобода, коришћење личних знања и способности за лични развој и развој друштва...

На челу Општинске управе, према овом извештају налази се мушкарац, а међу запосленим, којих има укупно 70, са 37 или 52,86 су заступљене жене, а мушкарци, њих 33 са 47,14 одсто


Статистички подаци за ову општину у прошлој години говоре да су од 31 одборничког места у актуелном сазиву општине 20 мушкарци или у просеку 64,52 одсто. У истом сазиву налази се 11 жена, што чини 35,48 одсто. Постоје три одборничке групе и у њима су шефови 100 одсто мушкарци.
У радним телима ове локалне самоуправе од седам челника, пет су мушкарци или 71,43 одсто, а две жене или 28,57 одсто.

На челу Општинске управе, према овом извештају налази се мушкарац, а међу запосленим, којих има укупно 70, са 37 или 52,86 су заступљене жене, а мушкарци, њих 33 са 47,14 одсто.

У општини има укупно седам изабраних и постављених лица, од тога жене су у осетној мањини, само две, а пет мушкарци.

-Овде се може рећи да постоји својеврстан јаз, али он је резултат политичких прилика, док с друге стране јаз међу запосленима не постоји. За ову тврдњу износи и друге податке у погледу начина запошљавања, систематизације послова, примања плата и осталог, додаје Душанка Ковачевић, која је за послове родне равноправности у овој општини задужена 2018. године.

Статистички подаци за ову општину у прошлој години говоре да су од 31 одборничког места у актуелном сазиву општине 20 мушкарци или у просеку 64,52 одсто. У истом сазиву налази се 11 жена, што чини 35,48 одсто


Анализирајући извештај она још констатује: „Имајући у виду да је природа послова у Општини родно неутрална анализа је показала да родна перспектива није интегрисана у њихове садржаје, да су акти Општине родно неутрални и у већини случајева родно неосетљиви. Готово нигде није заступљен родно осетљив језик, већ се термини и изрази користе скоро искључиво у мушком роду.“

Општина Богатић је потписник Повеље о родној равноправности, што подразумева и обавезу спровођења одредаба исте. Повеља је истина више чин добре воље у складу са већ помињаним Законом. Али нема сумње да се ова локална самоуправа, потписивањем Повеље обавезала да између осталог подржава принципе родне равноправности и да их следи, као и да се повезује са свим релевантним институцијама добре праксе којима је стало до спровођења родне равноправности.
Љ.Ђ.

Најновији број

18. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa