Инфо

25. април 2024.25. апр 2024.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

90 година Народног музеја у Шапцу

Oбележавање јубилеја

Циљ изложбе „Музејске аквизиције 2012-2023“ је да се укаже на значај и потребу за систематским допуњавањем музејских збирки. Поставком Музеј обележава значајн јубилеј, 90 година од оснивања прве збирке. Аутори изложбе која је отворена
до 12. маја је тим кустоса
Изложбом музејских аквизиција, Народни музеј у Шапцу обележава значајан јубилеј деведесет година од оснивања збирке. Формирање колекција- евидентирање и чување материјалне културне баштине, као и његово излагање и интерпретирање, представља основну делатност музеја, наводе из ове градске установе културe. Укупан број предмета које је Музеј сакупио, сачувао, реконструисао и о којима брине је распоређено у двадесет три збирке и један легат и броји више од 20.000.

Фото: "Глас Подриња"


-Изложба аквизиција је прилика да грађанство разуме колико је допринос сваког појединца битан да се музејске збирке развијају, напредују и увећавају. Поклони и откупи истовремено су важни како за музеј, као установу која баштини и презентује културно материјално наслеђе једне заједнице, тако и за појединце, који се поклањањем предмета музејима чувају од заборава. Изложба је припремана врло детаљно, са циљем да испоштује савремене принципе музеолошке делатности и да истовремено уз мултимедијалне садржаје, буде занимљива, атрактивна и едукативна свим генерацијама које су у прилици да је посете- појашњава археолог Гордана Ковић.

Фото: "Глас Подриња"


Ликовна збирка броји више од 1.000 предмета
Историчарка уметности Татјана Марковић истиче да је ликовна збирка Народног музеја у Шапцу формирала се од самог настанка Музеја, а развијајући се током деценија, и данас са преко хиљаду артефаката представља значајан део баштине коју чува ова установа културе.

Заменик градоначелника Шапца Милан Мачван позвао је суграђане да посете Народни музеј у Шапцу и изложбу поводом важног јубилеја.


Фото: "Глас Подриња"


-Током година које обележавамо овим аквизицијама приновљено је деведесет дела уметника који су стварали од почетка двадесетог века до данас за Ликовну збирку, шест за Збирку примењене уметности, а формирана је и нова - Поклон збирка Миликић Ралетић”, настала захваљујући препознавању значаја очувања наслеђа. Поклон збирка, у којој се налазило 220 предмета од којих је 189 инвентарисано а преостали евидентирани и смештени у студијску збирку, јединствено је и непоновљиво наслеђе уметнице Маре Лукић Јелесић. Осим слика, акварела, цртежа, скицен блокова, ту су и разне интимне стручне забелешке, фото албуми, писана грађа, књиге, разгледнице, дирљиви ратни дневник - нагласила је Татјана Марковић и додала да су за установу културе од изузетног значаја поклони дародаваца.

Фото: "Глас Подриња"


-Обавеза и нужност да се наслеђе очува огледа се и у конзервацији уметничких дела, те је током претходне деценије више десетина слика прошло неопходне третмане захваљујући пројектима подржаним од стране Министарства културе и Града Шапца. Велика захвалност свим наведеним донаторима и ауторима који су своје радове уступили за Ликовну збирку, изражава се и публиковањем и приређивањем изложби које, између осталог, имају за циљ да промовишу неупитне вредности и уколико су овог типа, с посебним пијететом према поклонодавцима и пријатељима музеја.

Фото: "Глас Подриња"


Етнолошка збирка вредно сведочанство времена
Етнолог Александра Јовановић наводи да је Етнолошка збирка Народног музеја Шабац је у периоду од 2012. до 2023. године значајно обогаћена бројним поклонима.

-Позвао бих све Шапчане и Шапчане да искористе прилику и посете Музеј, актуелну поставку и погледају све оно што је ова установа културе у протеклих десет година учинила на пољу заштите културе и чувања вредних предмета.


-Поред предмета друге половине 20. века (дечје играчке, гардероба, обућа, модни аксесоар, предмети од домаће радиности рађени техником кукичања (хеклања) и индустријски производи. На 100-годишњицу страдања Шапца у Првом светском рату, 2014. године Градимир Миликић из Београда је Народном музеју Шабац поклонио више од 3 000 предмета.

Фото: "Глас Подриња"


Историјска збирка чува предмете великана
Историчар Бранислав Станковић наводи да су посебност историјске збирке предмети који су припадали значајним личностима које су својим животом и радом превазишле не само оквире нашег града већ и земље.

Фото: "Глас Подриња"


Поставка је реализована поводом Дана града Шапца и девет деценија оснивања збирке на шта су посебно поносни, нагласила је директорка Народног музеја у Шапцу Мирјана Перић.
-Овогодишњу излагачку сезону посвећујемо деведесетогодишњици од снивања прве збирке. Иако је званично само један аутор потписан, изложба је резултат рада комплетног колектива. Позивам све да дођу, погледају поставку и уживају у магичној изложби.


-Морам поменути ратног фоторепортера и уредника илустрације америчког часописа Њујорк Хералд Ристу Марјановића, затим филозофа и професора правног факултета др Михаила Ђурића, затим драмског писаца Душана Ковачевића. Осим ових личних предмета збирка је увећана за 49 предмета средњевековног накита, оружја и неколико десетина фотографија – додао је Станковић.
М.Ж.Б.

Најновији број

20. март 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa