Инфо

4. јул 2024.4. јул 2024.
Ђаци генерације 2023/2024.

Ђаци генерације 2023/2024.

Дарија Џигурски
Средња пољопривредна школа


Дарија Џигурски, Фото: Приватна архива


Дарија Џигурски је завршила смер ветеринарски техничар у Средњој пољопривредној школи са домом ученика. Тај избор је за њу био логичан будући да воли животиње, нарочито коње, краве и псе.
Није јој је било тешко да се током четворогодишњег школовања једнако посвети учењу свих предмета и управо то, заједно са чињеницом да се радо укључивала у све ваннаставне активности, јој је обезбедило ласкаву титулу најбоље ученице у својој генерацији.

Да ли би препоручила смер који се похађала и зашто?
Сваком ко има афинитет према томе бих препоручила смер који сам похађала. Добра је прилика да стекне нова знања. Професори су отворени за сарадњу, вољни да нам изађу у сусрет да превазиђемо све тешкоће и недоумице и помогну нам да стечено знање применимо. Школа је отворена према ученицима и негује здраву атмосферу у којој се стицање знања одвија са лакоћом. Ниједног тренутка се нисам покајала због свог избора.

Како је изгледало твоје школовање?
Моја прва жеља била је да упишем смер ветеринарски техничар. Било је баш онако како сам се надала и у погледу теоријске и у погледу практичне наставе. Школа ми је пружила знања која ће ми много значити у будућем раду, чак и да се одлучим за самостални рад и не наставим даље школовање.
На то сам гледала као на једну добру основу за факултет. Имали смо практичну наставу сваке недеље и могућност да одемо у амбуланте ветеринарских станица. Похађала сам бројне ваннаставне активности у вези са струком.

Планови за будућност?
Планирам да упишем Факултет ветеринарске медицине. Знање које сам стекла олакшаће ми припреме и обезбедити да, верујем, упишем смер који сам желела. Волела бих да у будућности радим у ветеринарској амбуланти.

Олга Кијурина
Техничка школа Шабац


Олга Кијурина, Фото: Приватна архива


Олга Кијурина, матуранткиња на смеру архитектонски техничар Техничке школе Шабац, одувек је показивала склоност и љубав ка садашњем, а по свему судећи, и будућем занимању. Љубав према захтевној професији јавила се од младих дана када јој можда није знала ни име, али је сваки цртеж који је радила откривао да је то прави пут за њу. На првој години средње школе њени цртежи освајају награде на ликовним конкурсима, а та признања омогућила су јој и путовање у Белорусију на завршни фестивал уз пуну подршку професора и школе.

Да ли би препоручила смер који се похађала и зашто?
Као мала сам волела да цртам, у основној школи радовала сам се сваком новом техничком цртежу, тако да је Техничка школа и смер архитектонски техничар био прави избор за мене. Препоручила бих ову школу основцима са сличним интересовањима као што су моја, јер сам уверена да ће допринети да обогате своје искуство и прошире своја знања.

Како је изгледало твоје школовање?
У школи сам савладала неке основе архитектонског посла и мало се упознала са архитектуром. Било је врло занимљиво и инспиративно. Правили смо једном приликом макету куће какву бисмо желели, што је било врло узбудљиво. Жао ми је што таквих вежби није било више.

Планови за будућност?
Планирам да упишем Архитектонски факултет и наставим образовање у истом смеру. Припремам се за пријемни и надам се да ће све добро проћи, како и очекујем.

Катарина Гавриловић
Шабачка гимназија


Катарина Гавриловић, Фото: Приватна архива


Катарина Гавриловић је рођена 13.2.2006. у Шапцу. Као ученик генерације је завршила основну школу „Лаза К. Лазаревић“ у Варни. Током основне школе је заволела математику, физику и програмирање и такмичила се из тих предмета. Због заинтересованости за програмирање је уписала смер за ученике са посебим способностима за рачунарство и информатику у Шабачкој гимназији. У гимназији је наставила да се такмичи и осваја награде на републичким такмичењима из физике и математике. Током средње школе је учествовала и у бројним ваннаставним активностима као што су волонтерски рад у Црвеном крсту, међународни камп за младе астрономе, семинари астрономије у Петници, радионице машинског учења и семинари примењене физике и електронике.

Да ли би препоручила смер који се похађала и зашто?
Препоручила бих смер који сам похађала, смер за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику, свима који су заинтересовани за програмирање, без обзира на то који ниво знања имају, зато што сам научила много ствари које ће ми сигурно бити корисне на факултету, не само из програмирања, него и из других рачунарских предмета. У нашој школи имамо одличне услове, добро опремљен кабинет, тако да бих га препоручила некоме ко је заинтересован за програмирање. Најбитније је то да неко жели да учи и да временом својим радом може да надокнади и то ако нема једнако предзнање као остала деца која упишу тај смер.

Како је изгледало твоје школовање?
Прве две године су биле мало другачије него што сам очекивала због короне. Онда када је настава почело несметано да се одвија била сам веома задовољна својим школовањем, генерално, тим смером и професорима који су доста лепо радили са нама и посвећивали нашем одељењу доста пажње, јер је наше одељење било мање, било нас је само двадесеторо. Такође, школа је увек подржавала све ваннаставне активности као што су одласци у Петницу или на семинаре примењене физике и електронике. Такмичила сам се из физике, математике и освајала сам државне награде. У припремама за такмичењама су ми много помогли школа и квалитет наставе који смо имали из тих предмета.

Планови за будућност?
Моји планови су да наставим школовање на Електротехничком факултету и то на смеру електротехника и рачунарство и онда бих се касније, у другој години, определила вероватно за физичку електронику.

Лука Поповић
Економска школа „Стана Милановић“


Лука Поповић, Фото: Приватна архива


Лука Поповић одабран је за најбољег ученика 3. степена Економске школе „Стана Милановић“ смера посластичар. Себе у будућности види као врсног послатичара, те и намерава да своје знање, вештине образовање усавршава у тој области.

Због чега си одабрао Економску школу?
Економска школа није била мој први избор, пре ње сам ишао у другу школу у Шапцу.. међутим преласком у економску школу, она ми је пружила оно што нисам ни замишљао. Моје искуство у школи је било и остало одлично, а описао бих га као најбољим.

Шта ти је највише остало у сећању?
Највише у сећању ће ми остати трећа, односно последња, година средње школе. У овој години смо друштво из одељења и ја имали мноштво заједничких успомена које ће нам остати за цео живот, знам да имам праве пријатеље око себе!

Препорука за оне који желе да упишу Економску школу.
Труд и рад се увек исплати.

Планови за будућност.
Желео бих да упишем смер Гастрономија у академији струковних студија у Шапцу. Пронашао сам се у овом послу и желео бих да наставим са усавршавањем.

Лена Глигорић
Школа примењених уметности Шабац


Лена Глигорић, Фото: Приватна архива


Лена Глигорић похађала је Школу примењених уметности и добитница је бројних награда у области ликовног стваралаштва, како у земљи, тако и иностранству. Награђена је за своје стваралаштво на Међународном конкурсу за визуелну уметност под називом “Архетипови у скулптури Константина Бранкушија“, На републичком конкурсу ,,Крв живот значи”, Међународном ликовном такмичењу у организацији америчке организације Bow Seat, признање Академије техничко-уметничких струковних студија у Београду, Ликовном конкурсу “Стварамо зеленију будућност“ који је, за ученике средњих школа и гимназија у југоисточној и југозападној Србији, организовао ЕУ ПРО плус.

Због чега си одабрала Школу примењених уметности?
Још у основној школи сам схватила да желим да се бавим графичким дизајном. Пре него што сам је уписала, сматрала сам да је Школа примењених уметности место на ком ћу моћи да испољим свој креативни потенцијал који бих надограђивала кроз сарадњу са наставницима. То и јесам постигла највише захваљујући залагању и интересовању на часовима практичног рада. Задовољство и трему коју сам увек осећала када бих предала рад професорима ћу тешко заборавити.

Савет за оне који желе да похађају Школу примењених уметности.
Савет за генерације које намеравају да упишу ову школу јесте да је систем школовања специфичан јер подстиче уметничку слободу код ученика и индивидуални приступ сваком задатку и да након школовања пружа одличну основу за упис, како на уметничке тако и на остале факултете.

Како видиш себе у будућности?
Намеравам да се у будућности више посветим фундаменталним ликовним техникама јер сам кроз досадашње шковање схватила да је цртеж у основи сваког уметничког израза. Не планирам да скроз напустим сферу графичког дизајна али желим да се упустим и у остале видове ликовних техника а надам се да ће ми Факултет примењених уметности, који желим да упишем, то и пружити.

Андреа Остојић
Стручна хемијска и текстилна школа


Андреа Остојић, Фото: Приватна архива


Андреа Остојић завршила је смер техничар за хемијску и фармацеутску технологију. Током школовања била је укључена у бројне ваннаставне активности, а додатан изазов за њу је представљала чињеница да је уписом Стручне хемијске и текстилне школе променила и средину, будући да је рођена Лозничанка.

Да ли би препоручила смер који се похађала и зашто?
Свима бих препоручила смер техничар за хемијску и фармацеутску технологију који сам похађала зато што је веома занимљив и може много тога да се научи. Сама експериментална хемија кад се ради је доста занимљива и никад није досадна. Сви који је упишу сигурно у глави имају планове за будућност и шта даље.

Како је изгледало твоје школовање?
Моје школовање је било веома турбулентно. Било је ту, наравно и лакших и тешких периода, али сам се увек трудила да се посветим учењу максимално. Сматрам да што више дате од себе и што се више потрудите, све може да се оствари. Ништа није тешко ако се седне и учи. Било је занимљиво и што се тиче друштва, јер сам ипак, уписавши средњу школу, променила град, дошла у непознато, никог нисам знала и наравно да је постојао страх од неизвесности. Сада кад се осврнем на то, то је можда једна од најбољих одлука које сам донела јер сам упознала и дивне људе овде, а такође и дивне професоре који су ме доста тога научили. Сам смер је диван. Хемија, поготово за оног ко је заиста воли, одличан је избор. Пошто сам школу уписала у периоду короне, имали смо прекиде у извођењу наставе у самој школи, нису нас водили на такмичења из неких предмета, али смо имали ваннаставне активности. Учествовала сам у Крагујевцу на такмичењу ученичких компанија. Имали смо разне секције попут музичке, драмске, бројне радионице у које се сваки смер укључује и бројне прилике да представљамо школу.

Планови за будућност?
Планирам да студирам, само што се окрећем другачијој области. То неће бити ништа у вези са хемијом, већ правом. Уписаћу Правни факултет, али моје четворогодишње школовање ће ми остати у изузетно лепом сећању. Много тога сам научила што ћу памтити цео живот. Све у свему, било ми је одлично током ове четири године и веома ми је жао што се завршило, али то је природан ток живота.

Лара Стојановић
Економска школа „Стана Милановић“


Лара Стојановић, Фото: Приватна архива


Лара Стојановић, ученица Економске школе „Стана Милановић“, смер правно-пословни техничар изабрана је за ђака генерације школске школске 2023/2024. године. Поред одличног успеха током четворогодишњег школовања Лара је освојила и републичку награду из реторике и беседништва.
По завршетку основне школе, пред основцима је једна велика одлука, која се тиче њиховог даљег школовања. Јако је тешко да дете од 15 година већ зна чиме жели да се бави у животу, међутим мислим да уписом у „Економску школу Стана Милановић“ нико неће погрешити.

Када сам ја била у ситуацији да бирам у коју ћу средњу школу да се упишем, знала сам да хоћу да то буде школа у којој ћу се осећати пријатно, а уз то и много тога научити. Нисам била сигурна чиме желим да се бавим и онда сам истаживала које образовне смерове има „Економска школа Стана Милановић“. Ја сам се лично одлучила за смер правно-пословни техничар. Сада, када бих имала могућност да вратим време и поново бирам школу, све бих исто иизабрала.

Економска школа је школа са душом. Школа у којој раде професори који воле свој посао и спремни су да на најбољи могући начин своје знање пренесу на ученике. У њима поред ауторитета и професора пре свега имамо пријатеље који су спремни да нам помогну са сваким проблемом. Ово је школа где можете упознати пријатеље за цео живот и имати искуства која ћете увек памтити.

Школа такође пружа могућност уписа на различите факултете. Свако од нас имао је 4 године да се одлучи шта жели да студира и да проназали и открива своја интересовања. Иако сам уписала смер правно-пословни техничар, нисам се одлучила за упис на правни факултет, мада ми је то на почетку био циљ. Схватила сам да са својим просеком могу да факлутет упишем у Словенији. Одлучила сам се за факултет Менаџмента. Али могу слободно да кажем да је свако од мојих вршњака пронашао оно што му највише одговара уз помоћ професора и колектива школе. Неки су се одлучили за право, економију, психологију па чак и Војну Академију. У том смислу за који год смер да се одлучите у Еконосмкој школи, будите сигурни да уз труд и добар просек можете уписати било шта.

Што се тиче учешћа на такмичењима, ја сам учествовала на репубилчком такмичењу из реторике и беседништва, то је предмет који у школи имају само правно-пословни техничари. Заиста једно дивно искуство. Захвална сам и професорки и разредној које су ми помогле да постигнем награде које сам добила. Ово такмићење састоји се из задате и импровизоване беседе и учешћем на овом такмичењу заиста померате своје границе и самопоуздање. Добила сам друго место за своју задату беседу на тему „Малена је птица ластавица, али надлети коња и јунака“ и треће место за ипровизовану тему, коју сам добила на такмичењу и имала пола сата да је напишем и научим. Ове награде помогле су ми да постигнем успех ђака генарације.

Одлазим из ове школе са једним дивним искуством и успоменама. Мислим да сви моји вршњаци могу да се сложе да ће нам недостајати „Економска школа Стана Милановић“. Недостајаће нам пријатељи, пеофесори, директорка, педагог, психолог... Али исто тако сам сигурна да нас је школа припремила да све што нас у будућности чека, научила нас је много тога али пре свега да будемо добри људи.

Емилија Ковић,
Мачванска средња школа Богатић


Емилија Ковић, Фото: Приватна архива


Ученица Мачванске средње школе Емилија Ковић се током ове године истакла не само одличним резултатима на такмичењима, већ и спортским вештинама, марљивошћу и посвећеношћу учењу, васпитањем, трудом и колегијалношћу. На општинском такмичењу из српског језика и књижевности освојила је прво место са чак 19 поена, а на општинском такмичењу из српског језика и граматике друго место.

На окружном такмичењу из српског језика освојила је 13 поена, а на окружном такмичењу из српског језика и граматике имала је најбоље остварен резултат међу учесницима њене школе, 12 бодова. На међународном такмичењу из енглеског језика „Willkommen“ освојила је 13. место, што је изванредан успех. На школском такмичењу из физичког васпитања освојила је треће место у дисциплини скок у даљ. Додељена јој је Светосавска награда за одличан успех, примерено владање и својеврсну промоцију школе, као и дукат.

Учествовала је и на ђачкој секцији за младе писце и љубитеље поезије, похађала је и новинарску секцију, а такође је уредница школских новина. Увек је спремна да изађе у сусрет и помогне својим пријатељима. Њена академска постигнућа, изванредне спортске вештине, марљивост и посвећеност учењу, чине је узором осталим ученицима.

Да ли би препоручила смер који се похађала и зашто?
Свим малим матурантима бих препоручила да упишу Мачванску средњу школу, а уколико су посебно заинтересовани за саобраћај, образовни профил техничар друмског саобраћаја ће им се изузетно допасти. Школу одликују дивни професори који су ту да изађу у сусрет и пруже помоћ кад год је потребно. Њихова професионалност и стручност у раду ми је значајно олакшала сваки предмет и сваку лекцију.

Начин на који нам професори објашњавају лекције је веома интересантан и помаже доста да разумемо и брзо запамтимо градиво. Саобраћајни смер јесте смер у ком је доминантнија математика, али то не треба да плаши мале матуранте, јер уз доброг професора, чак ни математика није проблем. Имала сам ту част да ми математику предаје изванредна професорка Маја Савић. Сваку лекцију сам савладала без проблема.

Такође, саобраћајни техничари имају могућност бесплатног полагања возачког испита Б категорије у трећој години средње школе. Сматрам да ће им касније бити много лакше у саобраћају и вожњи и да ће бити много бољи возачи уколико буду положили испит, јер је много другачије и лакше радити тест када си упознат са појмовима саобраћаја. Лекције и предмети су презанимљиви и нимало тешки. За успех је потребан само рад, труд и воља. Професори вреднују сваки наш труд и залагање.

Како је изгледало твоје школовање?
Средњу школу ћу памтити као безбрижан и прелеп период живота. Од почетка сам била свесна својих могућности и свог капацитета, што је на крају и резултирало дипломом најбољег ђака у генерацији. Нисам сматрала никога својом конкуренцијом. Конкуренцију видим искључиво у себи. Сваке године сам се трудила да будем боља од претходне, да напредујем и да надмашим саму себе. Рад и труд се увек исплате. Моје школовање је богато успесима и наградама, али сам и током истог научила доста важних животних лекција и прошла кроз многа искуства. О свом средњошколском школовању имам само најлепше да кажем и препоносна сам што га завршавам оваквим признањем и наградом.

Планови за будућност?
Будући да сам веома амбициозна и самоуверена особа, моји планови се из дана у дан мењају. Сигурно знам да планирам пре свега да радим на свом образовању, јер сматрам да знање и образовање јесу богатство. Наставићу са школовањем, планирам да упишем правни факултет. У овој одлуци ми је највише помогла моја рођена сестра Тина Мастиловић која је била моја подршка од самог почетка средње школе и која ми је одувек давала само најбоље савете.

Чланови моје породице су високообразовани људи који су ту да ме посаветују и охрабре у мојим даљим плановима. Када сте окружени успешним и оствареним људима, схватићете колико је битно трудити се и радити на себи. Волела бих пре свега да будем посебна на свој начин, остварена, успешна и најважније од свега, срећна жена.

Јана Нишевић
Медицинска школа “Др Андра Јовановић”


Јана Нишевић, Фото: Приватна архива


Ђак генерације 2020-2024. Медицинске школе “Др Андра Јовановић” је Јана Нишевић IV4, ученица смера медицинска сестра-техничар. Јана је троструки носилац републичке награде. На Републичком такмичењу медицинских школа у првој помоћи и реалистичком приказу повреда, обољења и стања 2022. године са екипом прве помоћи освојила је друго место - област прва помоћ.

Са рукометном школском екипом претходне и текуће школске године освојила је прво место на државном првенству у рукомету. Самим тим је и носилац чак три Видовданске награде. Активан је члан готово свих спортских секција, па је тако учествовала и на такмичењима из кошарке и футсала. Истакнути је члан новинарске секције и учествовала је у изради школског часописа Медикус, који је ове године освојио републичку награду за најбољи средњошколски часопис у земљи.

Представљала је своју школу на „Сајму даровитости” у промоцији пројекта „Научни центар- фабрика идеја за 21. век у организацији Града Шапца, Такође, 2022. године била је један од четири представника Града Шапца у пројекту „Светионик знања”. За изузетне резултате у школи носилац је награде “Др Вера Рајић” за 2023. годину, специјалног признања које Ротари клуб Шабац додељује ученицима Медицинске школе “Др Андра Јовановић” за постигнути успех.

Чланица је Црвеног крста, те је и са овом екипом наступала на градским и међуокружним такмичењима из прве помоћи. Планира да упише Медицински факултет и настави свој пут у области здравства и социјалне заштите.

Медицинску школу уписала сам јер ме одувек привлачила медицина као поље у којем могу директно помоћи људима. У медицини сам видела прилику да комбинујем своју страст према знању с хуманим приступом и бризи о другима. Моје школовање било је узбудљиво искуство које је обухватало све, од интензивних теоријских предавања до практичних вежби у кабинетима медицинске школе као и на различитим одељењима у оквиру шабачке болнице.

Кроз школовање сам стекла зњања из области медицинских, природних и друштвених наука, али и знање о томе колико је битно радити тимски и имати добре људе и пријатеље око себе. Највише сам поносна на три републичке награде које сам освојила, као и на Ротари награду која ме највише подстакла да наставим даље да се трудим и остварујем своје циљеве.

За крај бих свој деци која желе да се упишу у Медицинску школу поручила да верују у себе и у своје снове, да колико год некад мислили да је тешко и да неће успети, не одустају и да ће остварити оно што су замислили, да је да је Медицина нешто што треба да се воли и да се ради с емпатијом и љубављу. А да је Медицинска школа у Шапцу право место које ће их томе научити.

Андреја Радосављевић
Средњa школa Коцељевa


Андреја Радосављевић, Фото: Приватна архива


Завршила Средњу школу у Коцељеви, смер економски техничар, као најбоља у својој генерацији. Како каже, кључна ствар за постизање оваквог резултата јесу добра организација, континуирано учење и рад на себи, као и сарадња са професорима.

Била је представница своје школе на овогодишњем републичком такмичењу из рачуноводства на којем је освојила пето место.

О школи коју је управо завршила има само речи хвале. Посебно место заузимају професори са којима је, каже, имала диван однос и успешну сарадњу.

Верује да је у Средњој школи у Коцељеви стекла квалитетно образовање те да ће ускоро постати бруцош Економског факултета у Новом Саду.

Ивана Аранаутовић
Посавотамнавска средња школа Владимирци


Ивана Аранаутовић, Фото: Приватна архива


Ивана Аранаутовић је ђак генерације Посавотамнавске средње школе у Владимирцима. Како истиче била је одичан ученик током школовања, и школе истицала се се својим знањем. У четвртој години учествовала је Републичком такмичењу у Првој економској школи у Београду из стручног предмета Пословне економије. Ментор Ивани је био професор Раде Стефановић. Заузела је 11. место од 24 учесника. Такође, била је члан ученичког парламента.

-Посавотамнавску средњу школу сам одабрала јер ме одувек интересовала економија, а имали су смер који сам ја желела да упишем и да се усавршавам из те области. Такође, ишла ми је у прилог локација која је у том моменту била и више него погодна.

Током школовања најлепше ми је било наравно дружење и материја коју сам са задовољством учила 4 године и стекла знање које ће ми много значити у даљем школовању.

Када су у питању изазови, наравно да их је било али сам то лако превазишла уз труд, жељу и интересовање.

Савет који бих дала ученицима који желе да упишу ову школу је да буду упорни, вредни, истрајни јер уколико желе могу много да науче. Професори су ту да им помогну и пруже подршку.

Моји планови за будућност су да се посветим економији. Тренутно спремам пријемни за Економски факултет у Суботици, одељење факултета у Новом Саду. Надам се да ћу успети да упишем оно што желим и наставим даље школовање.
Д.Д. /М.Ж.Б.

Најновији број

7. новембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa