Инфо

10. октобар 2024.10. окт 2024.
Фото: Асоцијацијa ДУГА

Фото: Асоцијацијa ДУГА

Асоцијацијa ДУГА

Самопрегледом - осети, провери, реагуј!

Када се открије на време рак дојке је излечив у преко 90% случајева, јер су тада терапијске могућности веће и лечење је ефикасније, чиме се подиже квалитет живота оболелих жена
Нови пројекат Асоцијације ДУГА „Самопрегледом - осети, провери, реагуј!“ који је започео 15. септембра 2024. године, финансиран је из програма „Подршка активностима удружења грађана у области здравствене заштите у 2024. години“ Министарства здравља Републике Србије.

Као организација која има праксу рада на превентивним здравственим програмима, Асоцијација ДУГА је препознала потребу за додатним ангажовањем у превенцији рака дојке. Када се открије на време рак дојке је излечив у преко 90% случајева, јер су тада терапијске могућности веће и лечење је ефикасније, чиме се подиже квалитет живота оболелих жена.

Према последњим доступним подацима Светске здравствене организације и проценама Међународне агенције за истраживање рака за 2022. годину, у свету је регистровано око 2.297.000 новооболелих жена свих узраста од карцинома дојке, док од исте болести сваке године умре преко пола милиона њих. Према последњим подацима истих извора, у Европи је регистровано више од пола милиона новооболелих жена од рака дојке а умрло је око 144.000 жена.

Србија, у овом погледу не заостаје за светским трендовима, па је тако и у нашој земљи рак дојке водећи малигни тумор у оболевању и умирању жена. Ова малигна болест представља и један од водећих узрока превремене смрти код жена у Србији и он је на трећем месту као узрок смрти код жена од 45. до 64. године, после цереброваскуларних болести и исхемијске болести срца.

Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији годишње се региструје око 4400 новооболелих, а чак око 1700 жена умре од рака дојке, што је око 38.64%.

-Асоцијација ДУГА поседује обучен тим за спровођење програма едукације о важности превенције и самопрегледу дојке, као и комплетну опрему потребну за реализацију исте. Поседујемо савремени тренажер - лутку за реалистичан приказ самопрегледа дојке са бенигним и малигним прототиповима туморских промена. Укупно, два бенигна, четири малигна и две типичне аномалије. Тим Асоцијације ДУГА у саставу од четири члана ће обилазити и проналазити предвиђену популацију на терену и у специјализованим возилима или кућама/становима корисница вршити едукацију. Ове активности саставни су део активности израде безбедносног плана корисница у складу са концептом безбедносне културе. Овај метод рада развијен је у склопу програма ЈСИ и УСАИД са консултантима Медицинског факултета у Београду, а у делу промоције здравих стилова живота у делу скрининга пошто безбедносна култура, између осталог, подразумева и здравствену безбедност истиче Александар Прица, директор Асоцијације ДУГА.


Фото: Pixabay


Методологија приступа у реализацији овог пројекта биће у склопу услуге Теренски сарадник, односно аутрич метод рада који подразумева рад у заједници, односно у социјалној средини корисница у временском интервалу када то њима највише одговара. Услуга аутрича (Теренског сарадника) има седам различитих активности и то: психолошку подршку, социјалне интервенције, израду индивидуалног безбедносног плана, ДПСТ, парњачку подршку, упућивање корисника на друге пружаоце услуга и праћење корисника код других пружаоца услуга. На последњој Скупштини Града Шапца 12. септембра 2024. године, ова услуга је додата у Одлуку о правима и услугама социјалне заштите Шапца, тако да ће нашим суграђанима и суграђанкама, од следеће године бити континуирано доступна као прва превентивна интегрисана социо – здравствена услуга.

Поред едукације о важности и техници самопрегледа дојке кроз овај програм едукације, учеснице ће добити и информације о здравим стиловима живота, са посебним освртом на превенцију и рано откривање најчешћих болести које се јављају код жена, укључујући карцином дојке и карцином грлића материце. Фокус програма је на значају скрининга, врстама скрининга, самопрегледу, мамографији и редовним гинеколошким прегледима, ХПВ вакцинацији, као и навигацији (вођењу) кроз здравствени систем у случају препознавања одређене промене. Циљ програма је подизање знања и вештина кроз едукацију и информисање, али и пружање искуствених алата и подршке женама како би могле активно да брину о свом здрављу.


Директне кориснице пројекта су жене из рањивих друштвених група и то жене из Ромске популације, социјално угрожене жене, самохране мајке и жене са села. Критеријуми коришћени за избор циљне популације су мања доступност информацијама, ниво образовања, социјални статус и доступност превентивним здравственим услугама.


-Пројекат јесте намењен женама које су у стању стварне потребе, а стварна потреба је дефинисана у 2023. и 2024. години у три пројекта које је Асоцијација ДУГА спровела уз финансијку подршку УСАИД-а и програмску подршку ЈСИ са консултантима са Медицинског факултета у Београду, када смо у току реализације пројеката везаних за здраве стилове живота реализовали 134 радионице у 52 јединице локалних самоуправа са обухватом од 2486 корисника из 2 циљне популације и то: трудница и хронично оболелих особа старијих од 45 година са учешћем више од 70% жена на овим радионицама где смо добили инпуте да је овакав превентивни рад у циљу ране дијагностике рака дојке од великог друштвеног интереса- истиче Прица.

Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији годишње се региструје око 4400 новооболелих, а чак око 1700 жена умре од рака дојке, што је око 38.64%


Програм едукације о важности и техникама самопрегледа дојки осмишљен је с циљем да подигне знање и вештине жена о важности раног откривања промена које могу указивати на здравствене проблеме, укључујући и рак дојке. Самопреглед дојки је једноставна, али изузетно важна метода коју свака жена може применити како би боље упознала своје тело и препознала потенцијалне промене на време. Овај програм пружа женама практичне савете, кораке и технике за правилно обављање самопрегледа, уз стручно и искуствено вођење и подршку, чиме се охрабрује проактивно и одговорно приступање сопственом здрављу. Кроз едукацију и редовну праксу самопрегледа, жене могу преузети контролу над својим здрављем и повећати шансе за рано откривање и успешније лечење евентуалних промена.
Скрининг је кључан део превентивне здравствене заштите јер омогућава откривање болести у раним фазама када су шансе за успешно лечење највеће. Превентивни скрининзи помажу у препознавању болести пре него што се појаве симптоми, што омогућава рано интервенционисање и спречавање компликација. Скрининг је уједно медицински процес који подразумева примену различитих тестова и процедура како би се идентификовали знаци болести код особа које немају симптоме. Он није дијагностички тест, већ служи за откривање особа са повећаним ризиком, које потом могу проћи кроз додатне дијагностичке прегледе. Дакле, скрининг није исто што и дијагностика. Скрининг подразумева тестирање намењено особама без симптома, док рано дијагностиковање подразумева што брже постављање дијагнозе код особа са симптомима.

-Кроз овај пројекат желимо да постигнемо свеобухватно унапређење здравља грађанки Шапца кроз превенцију болести од већег јавно здравственог значаја. Јавни интерес у раној дијагностици рака дојке је висок, на првом месту због смањења смртности. Рано откривање рака дојке значајно повећава шансе за успешно лечење и преживљавање. Када се рак дојке открије у раној фази, стопа преживљавања је знатно већа. Такође, јавна политика и едукација, односно улагање у програме раног откривања рака дојке одражава се позитивно на јавно здравље кроз едукацију популације и унапређење здравствених услуга. Све ове тачке наглашавају важност јавног интереса за рану дијагностику рака дојке као кључну стратегију у борби против ове болести- наглашава Александар Прица, директор Асоцијације ДУГА.
Асоцијацијa ДУГА

Најновији број

16. јануар 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa