Инфо

14. новембар 2024.14. нов 2024.
Удружење Калиновац на Међународном сајму жена са села, Фото: Приватна архива

Удружење Калиновац на Међународном сајму жена са села, Фото: Приватна архива

Удружење жена за очување традиције „Калиновац“ Поцерског Метковића

Ентузијазам усмерен ка очувању прошлости и плановима за будућност

Основано са циљем очувања традиције рукотворина, Удружење „Калиновац“ окупља све оне који желе да својим ангажовањем допринесу едукативном, социјалном и економском положају жена, али и у сврху интеграције у друштво и стварању једнаких шанси у реализацији својих потенцијала
Почетна идеја рођена је на етно-туристичком газдинству у Поцерском Метковићу где је посетиоцима у знак пажње, за успомену поклањано нешто од производа домаће радиности које су домаћини куповали на тржишту.

- Све смо то куповали. Онда сам дошла на идеју да жене из комшилука окупим и да оснујемо удружење које ће се бавити израдом разних предмета, претежно од пустоване вуне, а које ћемо онда ми моћи да понудимо на тржишту и бар покријемо трошкове материјала. У суштини, мотив је био да жене у селу изађу из свог дворишта, куће, да мало склоне мисли од свакодневних обавеза и да имају место на којем ће се разговарати, дружити, размењивати савете, рецепте, искуства. Наши састанци, окупљања, радионице, излети.. атмосфера која је увек присутна, показали су да све ово има смисла и да је било потребно. У целу причу је кренуло нас петнаестак, сада нас је доста више а временом су се укључили школа, црква, тако да смо анимирали скоро цело село – објашњава Биљана Пантић, председница Удружења и власница етно-газдинства.

Фото: Приватна архива


- Остварена је сарадња са Пољопривредном стручном и саветодавном службом где сам запослена. Препознат је значај и потенцијал Удружења. Прва манифестација на којој смо учествовали био је Међународни сајам жена са села у Крагујевцу. Тамо је наш штанд јако лепо прошао и добили смо похвалу из Министарства пољопривреде. Основна идеја да оснујемо Удружење била је да се окупљамо а онда смо осмислиле и да нешто радимо. Очување традиције Поцерине, техника, заната наших бака и прабака нам је главни циљ. Пустовање вуне је нешто што мора да се очува, а тиме се ретко ко бави. Осим тога, бавимо се свим оним што би једна жена могла да ради на селу, воћарство, повртарство. Правимо сокове, џемове, ораховачу, чајеве, зимницу. Имамо и мању производњу лаванде. Жеља нам је да осим производње, кренемо и са прерадом воћа и поврћа, са јасном ознаком порекла и начином припреме. За све то нам је потребно прилагођавање постојећег објекта намени и опремање пластеника како бисмо испратили процес од садње до готовог производа. За то су потребна средства али се надамо да ће наш рад бити препознат од стране надлежних којима смо предочили наше замисли и пројекте. Све што радимо сада је у мањем обиму али су нам планови усмерени ка већој производњи нарочито кад знамо чиме располажемо а ту првенствено мислим на вољу, жељу, знање и ентузијазам свих чланица Удружења. Такође, жеља нам је да деци школског и предшколског узраста отворимо врата газдинства и дамо прилику да буду са нама, да се упознају са производњом, да кроз игру и дружење науче нешто ново, како се сади, окопава, орезује, прави букет од лаванде и сл. И све то на свежем и чистом ваздуху Поцерине - наводи инжењер пољопривреде Светлана Златарић, чланица Удружења.

Фото: Приватна архива


Повезивање старијих и млађих је такође важан сегмент њиховог рада. Жене окупљене у Удружењу су пуне воље, елана, идеја.

-За час посла се договоримо око свега. За трен су ту пуне тацне ванилица, разних колача. Шта год да правимо, било да смишљамо нове облике и предмете од пустоване вуне или правимо рецимо ајвар, све се ради уз смех и песму. Материјална страна није приоритетна, дружење, свест да радимо нешто добро и вредно су најважнији. Ми смо младо али веома амбициозно удружење. Иако многе чланице имају своје послове, стижу да долазе на окупљања и учествују у свему што организујемо – наводи Новка Марковић, чланица Удружења.

Фото: Приватна архива


Локална заједница је препознала њихов рад, па су тако у оквиру Туристичке организације града Шапца излагале своје производе на сајмовима.

-Ту су били ћилими, штрикане чарапе, сапуни, подметачи од пустоване вуне, врећице лаванде – каже Биљана.

„Стазе здравља“ је нов пројекат Удружења чија је реализација у плану

-Удружење је добило име Калиновац по шуми и извору који се налазе у близини газдинства где самоникло расту бројне врсте зачинског и лековитог биља. Све то може да се набере, спакује и користи у разне сврхе и начине. Хоћемо да осмислимо шетњу кроз шуму уз стручно вођење и припремљен календар брања биља – каже Новка.

Вредне чланице Удружења „Калиновац“ истичу да су сви који имају добру вољу добродошли на њихова дружења и подсећају да је Поцерски Метковић удаљен тек петнаестак километара од града а да код њих могу пронаћи праву малу оазу мира, здравог начина живота, простор за одмор, шетњу, и све то допунити едукацијом у бројним сегментима живота на селу.
С.Г.

Најновији број

5. децембар 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa