Инфо

9. јануар 2025.9. јан 2025.
Добри услови за озиме усеве
Снег као природни изолатор

Добри услови за озиме усеве

Стручњаци подсећају: Обавезно обилазити парцеле
Падавине су добро дошле пољопривредницима и сачуваће оно што је на пољима засејано. Ако снега и кише буде и у наредном периоду неће бити проблема, с обзиром да је сада тренутно период мировања усева, наводе у Пољопривредној саветодавној и стручној служби. Савет је да се на време крене са прихраном.

Стање усева у највећој мери зависи од временских прилика. Снег и мраз су два значајна фактора која могу имати велики утицај на пољопривредне културе, укључујући и озиме усеве као што је пшеница. Снежни покривач делује као природни изолатор, штитећи биљке од дубоког смрзавања земљишта. Корење је тако заштићено од оштећења од мраза. Снег представља и значајан извор воде која се постепено отапа и допуњава водне резерве у земљишту. То је посебно важно у пролеће када биљке интензивно користе воду. Снежно покривач ублажава нагле промене температуре, што је повољно за биљке.

За очекивати је добар принос
-На подручју четири општине које прати Пољопривредна саветодавна и стручна служба Шабац стање озимих усева, пре свега пшенице, је добро. С обзиром на временске услове које су пратиле почетак сетве, било је довољно падавина да се предсетвена припрема и сама сетва заврше по плану. Међутим, недостатак падавина после сетве утицало је да се продужи сам период ницања усева. Касније током новембра је поново дошло до падавина које су условиле да усеви који нису до тада, започну ницање, тако да смо задовољни склопом биљака и можемо очекивати добар принос - наводи Светлана Златарић, саветник за ратарство ПССС Шабац.



Стање усева добро, биљке су здраве
Падавине у новембру и децембру су добро дошле да дође до акумулирања влаге и у дубљим слојевима а не само у површинским, ораничним слојевима.

-То је важно и за сетву јарих усева у пролеће. Снежне падавине су увек добро дошле као топлотни изолатор и да штите усеве од измрзавања и голомразице. Без обзира што су стрна жита која припадају породици трава отпорна и добро подносе ниске температуре, ипак је снежни покривач добродошао – истиче Златарић.

Дебео снежни покривач може и да угуши биљке, посебно ако се формира ледена кора на површини снега. Ово спречава продор ваздуха до биљака и може довести до њиховог пропадања. Проблем могу имати и воћари, тежина снега може да поломи гране воћака и других дрвенастих биљака. С обзиром да се према прогнози, не предвиђа превелика количина падавина, није за очекивати овакве врсте проблема за ратаре и воћаре у шабачком крају.

Обилазити парцеле
- Нашим пољопривредним произвођачима препоручујемо да у овом периоду што чешће прегледају своје усеве јер је свакако смањен обим посла на пољу. Значи, обилазити парцеле чешће и уколико уоче неке промене да консултују нашу службу заштите биља да би добили адекватну и правовремену заштиту. У односу на прошлу, ове године није било толико напада глодара али свакако како време одмиче, за очекивати је могућност појаве у већем броју. Ти напади могу бити толико велики да може и преполовити усев односно умањити принос и преко 50 одсто. Прошле године смо имали ситуацију да су одређене парцеле морале да се пресејавају, односно да изврше сетву другог усева у пролеће. То значи да морају да буду обазриви и не праве исте грешке – значи што чешће прегледање парцела како би се на време реаговало. Обавезно треба консултовати стручњаке како препарати против штеточина не би условили тровање птица. На то се мора обратити поебна пажња – подсећа стручњак за ратарство.

Фото: Canva


На време започети прихрану
Већ почетком наредног месеца пожељно је започети са прихрањивањем. Биљке и усеви ускоро ће почети да излазе из периода мировања, како се календарски приближава пролеће.

-Предстоји веома важна агротехничка мера – прихрана, која у зависности од временских усева почиње већ од фебруара месеца. Она се базира на агрохемијској анализи земљишта и прихраном неким од препарата, најчешће каном. Најбоље време је управо оно кад биљка излази из процеса мировања и улази у период пораста. Кад стрна жита формирају принос, тада им је потребна велика количина азота, две трећине од планиране количине посути одмах а за две до три недеље, код тзв. корективне прихране, остатак. На временске услове не можемо да утичемо, али можемо на све остало – истиче Светлана Златарић.
С.Г.

Најновији број

13. март 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa