Туристички потенцијал и прилика за угрожене категорије
Циљ пројекта је повећање туристичких потенцијала Доњег Подриња и Заштићеног пејзажа Коњух, као и упошљавање угрожених група. Велики број заштићених птица које обитавају у ова два подручја представља значајан турустучки потенцијал. Поред тога, особе из осетљивих група правиће кућице и паковати храну за птице, што ће им донети додатну зараду
Завршна конференција пројекта „Еко туризам у прекограничном подручју између Србије и Босне и Херцеговине – Прекогранично посматрање птица“ одржана је прошле среде у Богатићу, у Авлији одрживог развоја. Пројекат реализује Каритас (Caritas) Шабац у партнерству са Друштвом за заштиту и проучавање птица Србије и Црвеним крижом Тузланског кантона. Суфинансиран је од стране Европске уније, уз финансијску подршку Министарства финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ.
Циљ пројекта је повећање туристичких потенцијала Доњег Подриња и Заштићеног пејзажа Коњух, као и упошљавање угрожених група. Велики број заштићених птица које обитавају у ова два подручја представља значајан турустучки потенцијал. Поред тога, особе из осетљивих група правиће кућице и паковати храну за птице, што ће им донети додатну зараду.
Мирољуб Николић, директор Каритаса Шабац, се захвалио Европској унији за средства која издваја за различите пројекте, као и за подршку при реализацији идеја. Захвалио се локалним самоуправама Шапца и Богатића, Друштву за заштиту и проучавање птица Србије и Црвеном крижу.
Фото: Глас Подриња
Имамо утисак да ми не знамо шта нас окружује. Верујем да смо током овог пројекта открили једну лепу нову димензију, Открили смо и како можемо да повежемо одрживи туризам са угроженим групама
-Поред повезивања битан аспект овог пројекта је природа. Заштита биодивирзитета је обавеза, без здраве природе не можемо квалитетно живети. Међународно заштићено подручје Доње Подриње има више од 150 ретких птица. Имамо утисак да ми не знамо шта нас окружује. Верујем да смо током овог пројекта открили једну лепу нову димензију, Открили смо и како можемо да повежемо одрживи туризам са угроженим групама. Имали смо обуку за људе који ће моћи да показују које су то заштићене и ретке птице, обуку за израду кућица и за паковање хране. Надам се да ћемо од Коњуха, па до Цера имати мноштво кућица које су направили наши полазници, како бисмо птицама узвратили бар мали делић онога што оне нама дају.
Милан Ружић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије навео је да бизнис који се врти око посматрања птица на подручју САД годишње вреди око 100 милијарди долара.
Представници Друштва обишли су подручје, уцртали мапе и постављено је шест инфо табли. Након тога, са обе стране дрине обучено је око људи како би показивали руте свим заинтересованим за посматрање птица.
-Други нама важан сегмент је да смо укључили рањиве групе. Са стране Тузланског кантона 15 жена је обучено за прављење кућица и паковање хране, док је са ове стране Дрине укључена су пољопривредна газдинства, али и жене из рањивих група. Јако је битна и одрживост пројекта, ту су се укључиле туристичке организације из Шапца и Богатића. Резултат пројекта је и бренд „Птичје гнездо“ који ћемо пласирати у пет шоповима и другим путевима, а особе из угрожених категорија ће моћи да стекну додатну зараду, рекла је Снежана Лозановић из Каритаса.
Идеја је да пројекат настави да живи -Пројекти дођу, трају и заврше се, а наша идеја је да овај пројекат настави да живи. Доста је заинтересованих за ову област и много заљубљеника у природу. Током сваког пројекта сусретали смо се са тим да је тешко анимирати људе, међутим, за сваку активност овде имали смо велики број заинтересованих. Тражимо тржиште кроз пет шопове, фирме које се баве друштвено одговорним пословањем и да покушамо да што више наших кућица буде у природи, рекао је директор Каритаса Шабац Мирољуб Николић.
Циљ пројекта јесте унапређење друштвено-економског развоја програмског прекограничног подручја кроз одрживи туризам, са посебним нагласком на повећање запошљивости и укључивање рањивих друштвених група. Пројекат има за циљ да подстакне развој нових туристичких садржаја увођењем посматрања птица као иновативне и атрактивне туристичке понуде на две нове дестинације. Поред тога, пројекат укључује комерцијализацију и пласман два нова производа повезана са овом туристичком атракцијом – хране за птице и малих дрвених мобилних кућица. Ови производи биће доступни на тржишту најмање годину дана након завршетка пројекта, чиме се осигурава одрживост резултата У процес њихове производње биће укључени полазници који су прошли стручне обуке организоване у оквиру пројектних активности. Тиме се директно доприноси њиховом социо-економском оснаживању и интеграцији на тржиште рада. Полазници обука за туристичке водиче, као и за производњу кућица и хране за птице, долазе из друштвено осетљивих категорија – реч је о корисницима услуга социјалне заштите, незапосленим особама и члановима пољопривредних газдинстава са територије обухваћене пројектом. На конференцији се обратила и Јелена Лазић из Туристичке организације Шапца и говорила о туристичким потенцијалима града.
Фото: Глас Подриња
Такође, овом приликом уручен је и материјал особама са овог подручја које су током пројекта обучене за израду кућица за птице.