Инфо

25. јун 2026.25. јун 2026.
Фото: В.Б.

Фото: В.Б.

ПОВОДОМ СВЕТСКОГ ДАНА ДОБРОВОЉНИХ ДАВАЛАЦА КРВИ

Пријем за хумане људе

Поводом Светског дана добровољних давалаца крви у сали Скупштине Општине у Коцељеви традиционално је уприличен пријем за победнике конкурса “Крв живот значи” као и за вишеструке даваоце крви.

У 2025. години Црвени крст Коцељева је организовао 14 акција на које се одазвало 585 житеља, око 60 више него годину пре, а крв је укупно дало 522.

Десет година за редом је Институт за трансфузију крви Србије додељивао признање коцељевачкој локалној заједници, од тога осам пута Дијамантску плакету Шампион солидарности.

Награђене је у име локалне самоуправе поздравио заменик председника општине Коцељева Немања Протић који је честитао даваоцима њихов дан и изразио захвалност на исказаној хуманости.

–Захвалио бих се свима који учествују у мотивацији и организовању акција као и свим даваоцима крви који својим широким срцем чине свет бољим местом и на најбољи начин промовишу нашу локалну заједницу- рекао је Протић.

НАГРАДЕ И ЗА НАЈМЛАЂЕ
На традиционалном пријему посебан моменат био је проглашење добитника награда за најбоље литерарне и ликовне радове пристигле на традиционални конкурс Црвеног крста Србије „Крв живот значи“.Задатак учесника био је да у својим радовима прикажу зашто је важно давати крв, како добровољни даваоци чувају животе и на који начин се ова племенита навика повезује са мисијом Црвеног крста Србије.

У узрасту предшколаца у категорији ликовни рад награђени су Матић Саша, Теодора Антонић, Јана Гајић, Теодора Тодоровић, Кристина Терзић и Нина Димитрић.

У категорији старијих основаца за израду постера награђени су Анастасија Павловић, Сара Мандић, Горана Васић, Ивана Антић, Лидија Милошевић и Милица Ранисављевић, док су за текст СМС поруке награде додељене Лени Јанковић, Анђели Ђермановић, Луки Лукићу, Мили Милошевић, Луки Пауновићу, Невени Панић, Елени Павловић, Данилу Илићу и Николини Лазић.

Добитници награда за кратку СМС поруку међу средњошколцима су Теодора Мијаиловић, затим одељење Е31, Теа Дојић, Анђела Спасојевић, Наташа Саватић, Никола Бајић и Ленка Јовановић.


ПРИЗНАЊА ЗА ОНЕ КОЈИ СВЕТ ЧИНЕ БОЉИМ МЕСТОМ
На свечаности су уручене и захвалнице као знак признања за десет пута добровољно дату крв а међу добитницима су Драган Андрић, Дејан Јанковић, Драган Матић, Немања Матић, Михаило Петровић, Невена Ранковић, Славко Ранковић, Милијан Стефановић, Милош Тодоровић и Зоран Урошевић.

Добитници признања за 20 пута дату драгоцену течност су Драган Адамовић и Жељко Терзић, док су добитници Плакете Црвеног крста Србије за 35 пута добровољно дату крв Јанко Пантелић, Миле Петровић, Павле Петровић, Радиша Симић и Миливој Сенић.

Добитници Плакете Црвеног крста Србије и ручног часовника, награде за 50 пута дату крв су Жељко Андрић, Славко Бајић и Радиша Лазаревић.

Традиционално Плакета „Широко срце“ додељују се средњим школама, компанијама и установама, местима,удружењима грађана за изузетне резултате на омасовљавању добровољног давалаштва крви и за посебан допринос у организацији акција током протекле године.

Фото: В.Б.


У категорији насељених места ово признање припало је Свилеуви на основу података о даваоцима крви по месту пребивалишта давалаца који су учествовали на акцијама у 2025.години у односу на број становника, за мотивисање грађана и за учешће на акцији која се уназад 20 година организује 7.јула у овом месту, а признање је у име села примио свештеник Сретен Божић.

У категорији јавних предузећа , установа и компанија добитник признања је компанија “Раух” Србија а награда им је припала на основу евиденције о даваоцима који долазе на акције и дају крв а запослени су у овој фабрици.

Завичајно удружење “Цветковац” је завредило ово признање у категорији удружења за посебно ангажовање у организовању акција давања крви у протекле четири године у оквиру Завичајног Сабора села Голочело, а награду је примила Ана Јовић.

Плакета “Широко срце” додељује се и у категорији средњих школа те је она и овога пута отишла Средњој школи Коцељева за посебан допринос у мотивацији младих да постану добровољни даваоци крви и подршци младим волонтерима, ученицима школе да се ангажују на припреми и реализацији акција давања крви, а признање је уручено директорки ове образовне установе Мирјани Блажић.
Весна Бошковић

Најновији број

6. август 2026.

Најновији број

Временска прогноза

Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa