7. novembar 2024.7. nov 2024.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

PRIPREMI SE NA VREME ZA BUDUĆE NEVREME

Bezbedni tokom nevremena

Svedoci smo klimatskih promena koje su uslovile povećan broj i intezitet prirodnih nepogoda, poput olujnih vetrova, poplava, suše, požara. Civilna zaštita obuhvata različite aktivnosti i resurse kako bi se sprečile, ublažile ili sanirale štete uzrokovane raznim nesrećama ili nepredviđenim situacijama. Ključna uloga pripada građanima, ali je njihov nivo informisanosti i znanja na ovu temu, prema procenama nadležnih, limitiran. Cilj nam je da u saradnji sa nadležnim organima iz lokalne samouprave, kao i predstavnicima civilnih organizacija, kroz seriju tekstova posvećenih prvenstveno pravilnoj pripremi za krizne situacije i ponašanja tokom istih, podignemo stepen informisanosti i znanja naših građana o njihovoj ulozi u zaštiti života i materijalnih dobara tokom vanrednih situacija
Protekle sedmice Sektor za vanredne situacije, u koordinicaiji i saradnji sa Nacionalnim trening centrom za vanredene situacije MUP-a, organizovali su obuku novih članova specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi koji su pripadnici vatrogasno spasilačkog Bataljona Šabac. To je novih devet vatrogasaca spasilaca koji rade u jedinicama u Šapcu, Loznici, Malom Zvorniku i Ljuboviji. Pored novih članova i pripadnika tima, Odeljenje za vanredne situacije Šabac ima obučeno i opremljeno još 14 pripadnika koji su u prethodnim godinama prošli ove obuke i koji su se već imali nekoliko akcija spašavanja stanovništva na područijima ugroženim od poplava. Tako je broj pripadnika ovog tima na teritoriji Mačvanskog upravnog okruga sada 23.

Foto: "Glas Podrinja"


Značaj postojanja ovakvog tima naročito se video prošle godine tokom superćelijske oluje koja je pogodila Šabac.

-Takvi primeri su spašavanje dede i unuka koji su ostali na čamcu na reci Savi u toku olujnog nevremena i to se desilo prošle. Takođe su članovi ovog tima u učestvovali i bili nosioci aktivnosti evakuacije stanovništva, ali i životinja (stoke) iz poplavljenih područja gradova Šapca i Loznice. U prošloj godini, ali i u tekućoj zabeležene su i ekstremne vremenske nepogode, u vidu i kako su ih stručnjaci iz te oblati nazvali superćelijske oluje, koje su najviše štete donele gradu Šapcu. Vatrogasci spasioci, pripadnici vatrogasno spasilačke čete Šabac u tom periodu, odnosno 19. i 20. jula prošle godine intervenisali su na otklanjanju tih posledica 23 puta, što na gašenju požara izazvanih udarom groma, što na tehničkim intervencijama, odnosno uklanjanju krovnih konstrukcija, limova i sečenju i uklanjanju drveća sa putne infrastrukture. Vatrogaci spasioci su intervenisali i na prijave požara izazvane varničenjem električnih vodova, kablova kao i požarima na stubnim trafoima u gradu Šapcu, naravno u prvom naletu i dok se u intervenciju nisu uključivali radnici Elektrodistribucije na otklanjanju kvarova i sanaciji štete.Takođe su štetu pretrpeli i grad Loznica i opštine Vladimirci, Koceljeva, Bogatić, navodi načelnik Odeljenja za vanredne situacije Ivan Spajić.

Foto: "Glas Podrinja"


Nedavno, tačnije 15. septembra, zvanično je zaživela i elektronska platforma na prenos hitnih informacija, o nastupajućoj opasnosti u određenim zonama republike Srbije, koje je implementiralo Ministarstvo informisanja i telekomunikacija u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Sektorom za vanredne stuacije. Spajić ističe da je neophodno pridržavati se uputstva koja kroz obaveštenja i upozorenja Sektor za vanredne situacije prosleđuje preko Operativnih centara Uprava i Odeljenja za vanredne situacije, a koja se dalje prenose na štabove za vanredne sitaucije Okružnog i lokalnih nivoa.

Foto: "Glas Podrinja"


-Ukoliko su građani u zatvorenom prostoru, potrebno je obezbediti sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane. Takođe, potrebno je obezbediti i prozore i spoljna vrata i zatvoriti sva unutrašnja vrata, kao i izbegavati kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici. Ukoliko se građani tokom nevremena nađu na otvorenom, potrebno je skloniti se od bilo kakvih visokih struktura (jarbola, stubova, tornjeva) i imaju u vidu da je sigurno rastojanje od tih struktura jednako njihovoj visini. Takođe, važno je izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove. Potrebno je pronaći zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, sesti na zemlju i izbegavati stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje se ne može ući kao u zaklon. Ukoliko se građani nađu u šumi, zaštititu treba da potraže ispod grana niskog drveća, a nikako ispod visokog drveća na otvorenom prostoru. Potrebno je ući u šumu i izbegavati granicu između šume i otvorenog prostora, otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove ili druga vlažna mesta. Ne treba prelaziti preko vode, ni plivati, objašnjava Spajić.

Foto: "Glas Podrinja"


Takođe, podseća građane da se tokom grmljavinskog nevremena ne preporučuje držanje kišobrana niti drugih metalnih provodnih predmeta u rukama (štapova za golf, štapova za pecanje i slično) i izbegavati blizinu metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično. Ukoliko se nađu u automobilu za vreme jake oluje, potrebno je zaustaviti automobil pored puta, dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na automobil, ostati u automobilu i upaliti poziciona svetla dok ne prođe oluja, zatvoriti prozore i ne dodirivati metalne predmete u automobilu i izbegavati poplavljene puteve.

-Apelujemo na građane, posebno u vreme korišćenja godišnjih odmora, da prilikom napuštanja stana i drugih prostorija u kojima borave isključe sve elektro uređaje, posebno punjače laptopova, elektronskih cigareta, mobilnih telefona, klimu i osveživače vazduha. Budite odgovorni, ne dozvolite da nepažnja uništi vaš ili tuđi život, poručuje Spajić.

Najnoviji broj

5. decembar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa