14. novembar 2024.14. nov 2024.
Sirene za početak i kraj uzbune
PRIPREMI SE NA VREME ZA BUDUĆE NEVREME

Sirene za početak i kraj uzbune

Svedoci smo klimatskih promena koje su uslovile povećan broj i intezitet prirodnih nepogoda, poput olujnih vetrova, poplava,suše,požara. Civilna zaštita obuhvata različite aktivnosti i resurse kako bi se sprečile, ublažile ili sanirale štete uzrokovane raznim nesrećama ili nepredviđenim situacijama. Ključna uloga pripada građanima, ali je njihov nivo informisanosti i znanja na ovu temu, prema procenama nadležnih, limitiran. Cilj nam je da u saradnji sa nadležnim organima iz lokalne samouprave, kao i predstavnicima civilnih organizacija, kroz seriju tekstova posvećenih prvenstveno pravilnoj pripremi za krizne situacije i ponašanja tokom istih, podignemo stepen informisanosti i znanja naših građana o njihovoj ulozi u zaštiti života i materijalnih dobara tokom vanrednih situacija
Zvučni signal za uzbunu građani Srbije poslednji put su čuli u junu 1999. godine kada je jednoličnim tonom u trajanju od 60 sekudni označen prestanak opasnosti od vazdušnog napada. Pre toga, 78 dana građani su u strahu iščekivali neprekidni zavijajući ton koji je označavao nov dolazak NATO bombardera.

Jedinica za uzbunjivanje je jedinica civilne zaštite za spedijalne namene, koja se mobiliše u slučaju vanrednog stanja ili vanredne situacije. Ova jedinica u Šapcu ima oko 30 pripadnika, a jedan tim ima tri čoveka. Oni sirene aktiviraju ručno u slučaju nestanka struje i signala za mobilni telefon


Postoji šest signala za uzbun, a u zavisnosti od opasnosti njihovi zvuci se razlikuju. Pred pomenutih za početak i prestanak vazdušne opasnosti zavijajući ton sa pauzama koji traje tri minuta označava početak opšte mobilizacije, takođe zavijajući zvuk sa pauzama, ali u trajanju od 90 sekundi upozorava na radiološko – biološko – hemijsku opasnost, jednolični ton u trajanju od 90 sekundi, sa pauzama znači opasnost od požara, dok se opasnost od elementarnih nepogoda najavljuje isprekidanim tonom.
Ide sa ka tome da uskoro budu samo dva različita zvuka sirena, jedan za najavu uzbune i drugi za prekid.

Šabac ima šest mesta na kojima su postavene sirene za uzbunjivanje i to su: Vatrogasni dom, Opšta bolnica, Mesna zajednica Jevremova, OŠ „Stojan Novaković“, „Metaloplastika“ i „Mladost“ kod Nove robne kuće.

Postoji šest signala za uzbun, a u zavisnosti od opasnosti njihovi zvuci se razlikuju. Pred pomenutih za početak i prestanak vazdušne opasnosti zavijajući ton sa pauzama koji traje tri minuta označava početak opšte mobilizacije, takođe zavijajući zvuk sa pauzama, ali u trajanju od 90 sekundi upozorava na radiološko – biološko – hemijsku opasnost, jednolični ton u trajanju od 90 sekundi, sa pauzama znači opasnost od požara, dok se opasnost od elementarnih nepogoda najavljuje isprekidanim tonom


Lokalna samouprava dužna je da vodi računa o ispravnosti sistema, dok Operativni centar pri Odeljenju za vanredne situacije šalje signale za aktivaciju. Sistem je elektronski i iz jednog mesta može da se aktivira jedna ili sve sirene. Od početka rata u Ukrajini doneta je odluka da se provera ispravnosti ne radi tako što se sirene uključe zvučno, nego elektronski i nečujno.

Jedinica za uzbunjivanje je jedinica civilne zaštite za spedijalne namene, koja se mobiliše u slučaju vanrednog stanja ili vanredne situacije. Ova jedinica u Šapcu ima oko 30 pripadnika, a jedan tim ima tri čoveka. Oni sirene aktiviraju ručno u slučaju nestanka struje i signala za mobilni telefon.

Najnoviji broj

5. decembar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa