28. novembar 2024.28. nov 2024.
Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova

Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova

PRIPREMI SE NA VREME ZA BUDUĆE NEVREME

Intenzivan rad ministarstava na prevenciji

Svedoci smo klimatskih promena koje su uslovile povećan broj i intezitet prirodnih nepogoda, poput olujnih vetrova, poplava,suše,požara. Civilna zaštita obuhvata različite aktivnosti i resurse kako bi se sprečile, ublažile ili sanirale štete uzrokovane raznim nesrećama ili nepredviđenim situacijama. Ključna uloga pripada građanima, ali je njihov nivo informisanosti i znanja na ovu temu, prema procenama nadležnih, limitiran. Cilj nam je da u saradnji sa nadležnim organima iz lokalne samouprave, kao i predstavnicima civilnih organizacija, kroz seriju tekstova posvećenih prvenstveno pravilnoj pripremi za krizne situacije i ponašanja tokom istih, podignemo stepen informisanosti i znanja naših građana o njihovoj ulozi u zaštiti života i materijalnih dobara tokom vanrednih situacija
Ministarstvo unutrašnjih poslova počelo je intenzivan rad na prevenciji svih rizika i opasnosti sa kojima se Srbija suočava u oblasti zaštite od katastrofa, prirodnih nepogoda i svih vanrednih situacija. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar za javna ulaganja Darko Glišić ovim povodom u narednom periodu održaće sastanke sa svim predstavnicima upravnih okruga u Srbiji, odnosno sa svim gradonačelnicima i predstavnicima opština.

Prvi sastanak održan je u Valjevu sa predstavnicima Mačvanskog i Kolubarskog okruga. Na sastanku su imali uvid u dokumentaciju, ali i potrebe gradova i opština u vezi mogućih vanrednih situacija. Najviše reči bilo je o vodotocima prvog i drugog reda.

Satanku je prisustvovao i gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić, kao i načelnik Mačvanskog upravnog okruga Željko Marjanović, predstavnici Odeljenja za vanredne situacije Šabac i član Gradskog veća zadužen za bezbednost Zoran Zdravković.

Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova


-Razgovarali smo o tome da li je sve što je država uradila nakon poplava 2014. godine dovoljno da ne dođe do novih velikih izlivanja. Takođe i da li su lokalne samouprave ulagale u kanale prvog i drugog reda. Mogli smo da se pohvalimo da je Grad Šabac u poslednje četiri godine uložio oko 85 miliona dinara u kanale prvog i drugog reda, kao i za sirene za uzbunjivanje u vanrednim situacijama. Kada smo došli na vlast u Šapcu, od šest sirena koje su postojale, samo je jedna bila u funkciji i to je fizički moralo da se dođe do nje kako bi se uključila. Danas je taj sistem nov, elektronski. Uložili smo dosta sredstava kako bi moglo iz jedne komandne sobe, iz operativnog centra, da se upravlja sistemom za upozoravanje u vanrednim situacijama, naveo je gradonačelnik Šapca Aleksandar Pajić.

Takođe je na sastanku izneo i da je mnogo uloženo u reku Dobravu. Zajedno sa Srbijavodama su čistili korito i izašli sa teritorije Šapca do teritorije Vladimiraca.

-Komletno je očišćen kanal i sprečeno je plavljenje reke koja je 2014. godine napravila najveći problem, a plavila je i kasnije. Takođe, i na Cerskom obodnom kanalu i Srednjomačvanskom su obavljani ozbiljni radovi i dosta je uloženo. Intervenisali smo na svim kritičnim tačkama. Dumaču u Gornjoj Vranjskoj smo uradili ove godine, kao i u Jevremovcu ulazak u COK. Ostala je još da se zaštiti obaloutvrda iznad Elektrodistribucije, rekao je gradonačelnik Šapca.

Na sastaku je izneta potreba da se uradi jedan značajan projekat, a to je da se od Kočinog kanala do Drumskog mosta obaloutvrda povisi za metar i po i da se nabave montažni paneli koji bi rešili problem plavljenja kod Starog grada. Grad Šabac je za ovo već podneo dokumentaciju Srbijavodama i konkurisao kod Svetske banke za sredstva.


Ministar Ivica Dačić je izjavio da je u proteklim godinama napravljen veliki pomak zato što sada postoji jedan registar rizika, što znači da za svaku opštinu i za svaki grad postoji registar rizika u smislu procene od čega preti najveća opasnost. Takođe je naveo da je cilj da se zajedničkim delovanjem na republičkom i lokalnom nivou, uključujući i javna preduzeća koja se bave ovom problematikom dovedu do toga da se rešavaju akutni problemi i na taj način umanje rizici i štete.

-To znači da vidimo kakva je opremljenost, kakva je analiza stanja, da vidimo kakvi su projekti, kako neke stvari mogu da se rešavaju i kada je reč o realizaciji projekata, da vidimo ako nešto ne mogu da urade same lokalne samouprave da Vlada Republike Srbije pomogne da se delimično svi ti problemi rešavaju sa krajnjim ciljem da se smanje opasnosti kojima smo svakodnevno izloženi. A to su opasnosti da bar učinimo da nije ljudski faktor taj koji je doprineo rizicima od prirodnih katastrofa, rekao je Dačić.

Sastanku su prisustvovali i načelnik SVS Luka Čaušić, ministar bez portfelja Đorđe Milićević i direktor JP “Srbija vode” Goran Puzović. Ovakvi sastanci će se održati u svim okruzima u Srbiji.

M.M.

Najnoviji broj

16. januar 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa