16. jul 2020.16. jul 2020.
Danas nešto zahtevnije:  konjički sport
SPORTOM ZA ZDRAVIJU BUDUĆNOST (7)

Danas nešto zahtevnije: konjički sport

Nedavno istraživanje koje su sproveli šabački doktori, fizioterapeuti i profesori fizičke kulture, pokazalo je da je procenat gojazne dece u šabačkim školama čak 23 odsto (državni nivo 13, 7 odsto u uzrastu od 7-14 godina), sličan procenat je i po pitanju nepravilnog držanja tela. S obzirom da je reč o mladoj populaciji projekat je usmeren podjednako i na mlade i na njihove roditelje. Prijemčivim rečnikom za osnovnoškolce, namera nam je da ih podsetimo i uputimo u važnost zdrave ishrane, da ih podučimo o značaju sportova, za pravilan psihofizički razvoj, ali i popularizujemo fizičku aktivnost kod mladih naraštaja
Nakon kratke priče o motivaciji posvećene vašim roditeljima, nakon nekoliko saveta na koji način zdravo da vas bodre, učestvuju u vašim aktivnostima, a pri tome ne “uguše” vašu ličnost i samostalnost u donošenju odluka, u ovom nastavku “Sportom za zdraviju budućnost”, idemo korak dalje i predstavljamo vam jahanje.
Jahanje je znatno zahtevnije od atletike i plivanja i možda će nekom ko prati naš projekat od samog početka ova priča izgledati kao iznenadni skok sa bazičnog na napredni nivo, ali po “starini” to je daleko od istine.

Konji u službi ljudi od “pamtiveka”
Prema raspoloživim istorijskim podacima, pripitomljavanje konja uzgojem pojavilo se još pre početka trećeg milenijuma pre nove ere. Najstariji očuvani lik konja je nadgrobna ploča iz Mikene (1550. g.p.n.e.), a Homer u svojoj Ilijadi daje detaljan opis konjskih trka sa sve opisima nagrada za pobednike. Grcima je konj mnogo više koristio u vojnim pohodima i različitim takmičenjima, nego kao pomoć pri obrađivanju zemljišta ili saobraćaj. Iz tog razloga ne čudi što postoje brojna svedočanstva iz ovog vremena o velikim hipodromima koji su mogli da prime desetine hiljada gledalaca.
Kod ovih “starih” naroda, omiljene su bile trke bornih dvokolica, dok je 648. p.n. e, prvi put zabaležena trka jašućih konja.
-Upotrebom sedla i uzengija jahanje dobija se sve veći zamah i sve se više praktikuje. Konjica postaje glavna udarna snaga svake vojske pa se jahanje sve više ceni. Posedovanje konja važilo je uvek kao znak relativnog bogatstva. U srednjem veku u Evropi jahanje je privilegija plemstva vezana za viteške turnire i karusele gradsko stanovništvo retko se služilo jahanjem u ratu i lovu.
Stvaranje sistema u obuci jahanja teče veoma sporo. Prva evropska škola jahanja osnovana je početkom XVI veka u Napulju. Nešto kasnije osnovane su slične škole u Versaju, Madridu i Beču. Sve ove škole bavile su se uglavnom dresurom konja, a tek u XVII veku, škole jahanja u Francuskoj počinju sa sistematskom obukom jahača. Konjske trke su starije od tih škola, pa se uzima da su prve konjske trke održane u Engleskoj 1174, u Francuskoj 370, a u Nemačkoj 1448- navedeno je na Vikipediji.
Uvidom u kratak istorijat, možete zaključiti da ako su atletika i plivanje najstarije sportske aktivnosti u kojima čovek koristi snagu svog tela, konjički sport bi bio najstariji u kome uspeh zavisi ne samo od veštine jahača, već i spremnosti, dresure i poslušnosti životinje. Konj postaje atleta isto koliko i jahač.
Lepota i korist
Sklad jahača i konja može laika dovesti u zabludu da je reč o lako savladivoj veštini. Međutim, to je daleko od istine. Kada ste na konju vaše celo telo radi. Mišići su napeti, neophodna je dobra koordinacija pokreta, ravnoteža. Dobra vest je da su to sve stvari koje se lako savladaju, naravno uz pomoć stručnih trenera.
Sa druge strane, kao što smo govoreći o istorijatu napomenuli, uloga konja je istovetna kao i tvoja. Ovde nije reč o mehaničkoj spravi, lopti, ili tegu, ovde vam je osnovni “rekvizit” živo biće sa svojim sećanjima, sposobnostima, razmišljanjima. Dakle, pored fizičke spremnosti, moraćeš da se sprijateljiš i osetiš dušu svog životinjskog partnera, jer samo tako igra je moguća.
Samo druženjem sa konjima ostvarićš brojne psihofizičke blagodeti. Opšte je poznat podatak da rad sa njima između ostalog povećava empatiju i stepen brižnosti, leči poremećaje savremenog doba: stres, nervozu, anksioznost, uči nas neverbalnom ispoljavanju emocija.
Iskustvo
Vicešampion države u preponskom jahanju, petnaestogodišnji, Sava Marković od “malih nogu” je zavoleo konje. Prva iskustva druženja sa njima vezuje za šabački Hipodrom, Branu Kursulu i danas već veteranku Alisu. Ponija zbog koje su mnogi šabački mališani zavoleli ovaj sport, ali i spoznali moć ljubavi prema svim živim bićima.
Rano iskustvo trogodišnjaka, nekoliko godina kasnije u Školi jahanja Srednje poljoprivredne škole, poprima ozbiljnije razmere, tako da Sava danas zajedno sa svojim klupskim drugarima iz “Taura”, dominira na svim prestižnijim takmičenjima u preponskom jahanju za njegov uzrast.
-Kada sam imao sedam godina počeo sam da treniram košarku. Voleo sam taj sport, ali sam u petom razredu, vučen ljubavlju prema životinjama, otišao u Poljoprivrednu školu i upisao se u školu jahanja. Brojne obaveze su uslovile da moram da biram između dva sporta, i izabrao sam jahanje. Nisam se zbog toga pokajao- kaže Sava i objašnjava:
-Jako je bitna bezbednost. Mi imamo kacige, pancir, i svu zaptitinu opremu. Treninzi su naporni. Pogotovo kada se uđe u neke ozbiljnije priče. Najlepše je druženje sa životinjama. Da traže pažnju, da teško je kada istovremeno jašeš dva, tri konja i prilagođavaš svoj njihovom temperamentu, ali vredi.
Sava kaže da si na takmičenju sam sa konjem. Sve se svodi na vašu uigranost i povezanost. Svaki suvišni trzaj se sankcioniše srušenom preprekom i kaznenim bodovima. Ali, ta izdvojenost je samo privid. I jahač i grlo su deo tima. Deo ekipe koja je tu da ih nauči, vodi i bodri. Pored koristi od vremena provedenih sa četvoronožnim plemenitim bićima, ogromno bogatstvo predstavljaju i prijateljstva sa ostalim polaznicima. U ovim letnjim mesecima, oni se zajedno bore, treniraju i dresiraju konje, koji uglavnom nikada nisu preskakali prepone.
-Lepo se družimo i treniramo. Konji, uglavnom nikada nisu preskakali prepreke i uče zajedno sa nama. To je teži, ali mnogo lepši put- kaže Sava.
T.T.

Najnoviji broj

28. mart 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa