18. maj 2017.18. maj 2017.
ZDRAV ŽIVOT ZA NOVE GENERACIJE
ŠABAC JEDAN OD RETKIH GRADOVA U SRBIJI KOJI IMA POSTROJENjE ZA PREČIŠĆAVANjE OTPADNIH VODA

ZDRAV ŽIVOT ZA NOVE GENERACIJE

Zahvaljujući postojanju postrojenja za prečišćavanje otpadnih i industrijskih voda, u Savu se sliva čista voda. Umesto da se nešto manje od šest miliona kubika kanalizacione vode godišnje slije u Savu koja zagađuje životnu okolinu, reka uz koju živimo dobije vodu koja je čistija od nje. Ukupna proračunata vrednost radova za kompletan završetak postrojenja iznosi 18,2 miliona evra
Na našoj planeti ima samo 2,7 odsto slatkih voda, a jedva nešto više od trećine je pijaća. Upravo zbog toga je od najveće važnosti smanjenje zagađenja to malo zdrave pijaće vode kako bi budućnost planete i ljudi bila moguća.
U Šapcu se o tome razmišljalo još krajem prošlog veka kada se rodila ideja o izgradnji postrojenja za prečišćavanje vode koja je već upotrebljena, kako kod građanstva, tako i u industriji – kanalizacione ili otpadne vode. Šabački vodovod je uradio projekte, konkurisano je za sredstva, i Šabac je danas, uz Sombor i Suboticu, jedini grad koji ima ovo postrojenje. Gradovi poput Beograda, Novog Sada i Niša nemaju ovakvo postrojenje.
Odnedavno je završen probni rad ovog postrojenja, i sada kao sastavni deo JKP „Vodovod“ radi samostalno 365 dana u godini 24 sata dnevno. Milioni i milioni evra su uloženi da bi se prestalo sa izbacivanjem otpadne vode u reku Savu i da bi građani Šapca živeli u zdravijoj sredini. Danas, zahvaljujući postojanju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koje zagađuju životnu sredinu, u Savu se sliva čista voda.
Radom ovog postrojenja, sprečava se zagađenje životne sredine, konkretno vodotoka Save i na taj način u JKP „Vodovod“ vode računa o zdravlju budućih genaracija. Desetinama godina unazad ta voda, nastala korišćenjem u domovima naših sugrađana, ali i u industriji, odlazila je u Savu, a sada je to čista i bistra voda. Na taj način se čuva i zemljište, bunari i flora i fauna. Čuva se i rezerva zdrave pijaće vode.
Ovo postrojenje prikuplja svu otpadnu vodu koju građanstvo i privreda naprave, kanalizacionu i industrijsku, odvodi i prečišćava. Dnevno u ovo postrojenje „dođe“ 1.700 kubika te otpadne vode, i otprilike isto toliko kubika prerađene i čiste vode bude „uliveno“ u Savu.
Umesto da se nešto manje od šest miliona kubika kanalizacione vode godišnje slije u Savu, reka uz koju živimo dobije vodu koja je čistija od nje. Godišnje se iz te količine otpadnih voda izvuče pet hiljada tona mulja, koji će biti prosleđen na deponiju, a kasnije iskorišćen za proizvodnju električne i toplotne energije.
Kada govorimo o postrojenju, važno je istaći da se radi o višefaznom projektu. Prva faza je završena i ona se odnosila na izgradnju linije za vodu sa elementima linije mulja kapaciteta 84.000 EKS, odnosno 84.000 prosečnih potrošača otpadnih voda. Tokom radova na prvoj fazi rekonstruisan je i dograđen ulazni deo, kao i izgradnja dela linije mulja sa obezvodnjavanjem.
Druga faza biće započeta tokom ove godine i podrazumeva izgradnju kompletne linije mulja. Tokom ove faze trebalo bi da se preradi mulj i dobije električna energija koja bi se koristila za potrebe postrojenja iz koje bi se dodatno crpela toplotna energija. Rok za završetak ovih radova je 2019. godina.
Treća, poslednja faza, podrazumeva proširenje kapaciteta linije vode do 126.000 EKS.
Ukupna proračunata vrednost radova za kompletan završetak postrojenja iznosi 18,2 miliona evra. Od toga, Evropska unija je obezbedila 9,9 miliona evra, Ministarstvo poljoprivrede 3,7 miliona, a Ministarstvo lokalne samouprave 3,2 miliona evra. Grad Šabac je obezbedio 1,45 miliona evra.
N. K.

Najnoviji broj

28. mart 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa