Berza

  • brcs 1.458 ⚫ 0,00%
  • dinnpb 5.793 ▼ -0,12%
  • impl 3.700 ⚫ 0,00%
  • inim 3.500 ▼ -7,89%
  • lsta 545 ⚫ 0,00%
  • niis 550 ▼ -0,18%
  • omol 800 ⚫ 0,00%
(30. novembar 2017.)
Dušan Kostadinović, zamenik predsednika izvršnog odbora Demokratske stranke i predsednik Gradskog odbora DS

Imamo snage i znanja

DS je učestvovala u donošenju svih dobrih odluka koje se tiču našeg grada. Demokrate su prve pružile ruku svima u građanskoj opoziciji, ostavili stranački interes po strani i pokazali smo da nemamo sujetu. Naša stranka ima snage i znanja, i baš kao što smo to jednom već učinili, ponovo ćemo pobediti diktaturu
Imamo snage i znanja
Demokratska stranka organizovaće u subotu, 2. decembra sednicu Glavnog odbora u Šapcu. To je prvi put da najviši stranački organ ove partije, posle Skupštine, zaseda u Šapcu.
Zašto baš u Šapcu, pitanje je sa kojim počinjemo razgovor sa Dušanom Kostadinovićem, zamenikom predsednika Izvršnog odbora DS i liderom šabačkih demokrata.
- Zato što je Šabac oduvek bio jako uporište Demokratske stranke, ali je trenutno jedan od malobrojnih bastiona slobode u Srbiji. Vrlo rado ćemo biti domaćini našim stranačkim kolegama iz čitave Srbije. Šabac je važno mesto za našu stranku, imaćemo priliku da porazgovaramo, donesemo neke odluke i krenemo u pripreme za predstojeće izbore.
Istaknuti članovi DS u Šapcu nalaze se na važnim funkcijama u Gradu. Vi ste i zamenik gradonačelnika Šapca i preuzeli ste deo odgovornosti za funikcionisanje našeg grada. Kako komentarišete rad svojih stranačkih kolega?
- Demokratska stranka, sa stručnim ljudima koje okuplja, učestvovala je u donošenju svih dobrih odluka vezanih za naš grad. Kada govorimo o odbornicima, DS Šabac može da se pohvali odličnim spojem mladosti i iskustva u skupštinskim redovima. S jedne strane, kao najmlađe odbornice u ovom skupštinskom sazivu, interese građana, aktivnom debatom, zastupaju Jelena Lazić i Katarina Ruvidić. S druge strane tu su uvaženi šabački lekari, sa zavidnim političkim iskustvom, dr Milan Simić i dr Vladimir Jekić. Takođe, naglasio bih da sam jako zadovoljan načinom funkcionisanja JKP “Vodovod” na čelu sa Danielom Lovrin Gavrilović. Poslovna politika ovog preduzeća, pored obezbeđivanja visokog nivoa kvaliteta usluga koje pruža, ima za cilj i da omogući što većem broju naših sugrađana priključenje na vodovodnu i kanalizacionu mrežu. Projekti i podsticaji u poljoprivredi, koje sa svojim timom predlaže Vladimir Špegar u ime Direkcije za poljoprivredu, pokazali su se veoma plodonosnim i svakako su uticali na kreiranje zdrave agrarne politike Grada. Što se kulture tiče, ne mogu a da ne pomenem Dejana Živanovića, kao savetnika za kulturu, i direktorku Kulturnog centra Sonju Petrović Jagić, koji svojim zalaganjem doprinose unapređenju kulturne ponude grada.
Istakao bih i da smo izuzetno ponosni na to što Demokratsku stranku u Gradskom veću predstavlja dr Milutin Ikodinović, lekar čije je ime, siguran sam, dobro poznato svim Šapčanima.
DS je pred velikim izazovima. Prvi u nizu su lokalni izbori u nekoliko opština 24. decembra na koje DS izlazi samostalno. Kakva su očekivanja?
- Demokratska stranka je jedina stranka opozicije koja izlazi na izbore u četiri opštine: Mionica, Negotin, Kostolac i Pećinci. Mi izlazimo pod imenom Demokratske stranke i sa konkretnim kandidatima. Kod nas se niko ne sakriva iza tuđeg imena, jer građani moraju da znaju ko će sutra voditi grad ukoliko ukažu poverenje. Ljudi misle da glasaju za Vučića, a zapravo neće Vučić doći da im izgradi infrastrukturu, vodovodnu mrežu, da se stara o bezbednosti dece već će to raditi neki partijski komesari SNS koji ne znaju da rade svoj posao.
DS ima iskusne i odgovorne ljude, imamo plan i program za razvoj svih ovih opština i siguran sam da ćemo zabeležiti dvocifren rezultat. Kao koordinator za lokalne izbore i sam sam odgovoran za rezultat u opštini Mionica. Sigurno je da atmosfera straha i nasilja koju stvara SNS ni ovoga puta neće izostati. Na prethodnim izborima u Mionici, našeg kandidata za predsednika opštine su pretukli. Ovakav vid nasilja za vreme trajanja kampanje, kao i na samim izbornim mestima, postao je uobičajna pojava. To je nedopustivo. I zato će Demokratska stranka, kao borac protiv ovakvih anomalija u društvu, osvajati slobodu u jednom po jednom mestu u Srbiji sve do konačne pobede nad ovim režimom i na nacionalnom nivou.
Trebalo bi da uslede i Beogradski izbori?
- Stav DS je kristalno jasan. Mi smo prvi pružili ruku svima u građanskoj opoziciji, ostavili stranački interes po strani i pokazali da nemamo sujetu, jer su beogradski izbori, svakako, velika šansa za promene u našoj zemlji. Umesto slike o kolonama koja se servira, mi se fokusiramo na rešenja koja DS nudi. U parlamentu smo ponudili oko 50 rešenja za bolji život ljudi u Srbiji, a za Beograd finalizujemo program koji će ponuditi inovativna rešenja. Ono na šta smo posebno ponosni je tim ozbiljnih i iskusnih pojedinaca, ali i novih lica, koja će moći da sprovedu sve mere koje predlažemo. Građani već šest godina žive jako loše, zemlja tavori u mestu i vreme je da krenu promene i da se Srbija pokrene, prvi korak biće u Beogradu.
Kako komentarišete probleme u opoziciji, a kako vlast?
- Problema u opoziciji svakako ima. Međutim, smatram da je besmisleno komentarisati opoziciju kada imamo najgoru vlast u istoriji Srbije i to je ono što treba da bude tema. Aktuelna vlast, zloupotrebljavajući medije i baveći se opozicijom, pokušava da odvrati pažnju građana od svoje nesposobnosti i loše politke koja ne samo što je potpuno urušila sve institucije našeg društva već je i dovela građane na rub egzistencije. Srbija postaje privatna država u kojoj je kumovima, braći i prijateljima ljudi koji vode ovu državu sve dozvoljeno. Svake godine više desetina hiljada mladih ljudi napusti Srbiju jer je izgubilo nadu da će ovde biti bolje. To je zločin za koji će ova vlast odgovarati.
Kakva je perspektiva DS?
-Demokratska stranka je institucija koja je kroz celu svoju istoriju bila brana jednoumlju i diktaturi sa jasnom misijom da od Srbije napravi modernu, evropsku i demokratsku državu. Srbija je danas ugrožena jednoumljem i diktaturom i daleko je od moderne države koja ima jake, nezavisne, demokratske institucije, zato i te kako ima potrebe za Demokratskom strankom. U poslednje vreme su se pojavile mnoge organizacije koje su kao svoj moto istakle političke promene, a pritom su sve političare stavili u isti koš i rekli „svi su isti“. Ne, nismo svi isti. Ubeđen sam da je to svojevrstan populizam i da su takvi eksperimenti osuđeni na propast. Promene nisu moguće bez ozbiljne političke organizacije. DS ima snage i znanja i baš kao što smo to jednom već učinili, ponovo ćemo pobediti diktaturu, oličenu u aktuelnoj naprednjačkoj vlasti.
SNS naišao na otpor
Mišljenje o opoziciji u Šapcu?
-Po mom mišljenju predstavnici SNS u Šapcu se ne razlikuju mnogo od naprednjaka u drugim sredinama. Jedina razlika je u tome što su u Šapcu naišli na dobro organizovan otpor ljudi koji imaju znanje i iskustvo u politici. Ubeđen sam da se taj otpor širi i da će celokupna Srpska napredna stranka ubrzo doživeti fijasko, kao što su doživeli i njeni predstavnici u Šapcu.
N. K.

Najnoviji broj

6. avgust 2020.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa