16. avgust 2018.16. avg 2018.
GDE SU LUBENICE U AVGUSTU

Biljke prate klimatske promene

Specifično za ovo leto je to što nisu samo lubenice stigle ranije nego ostalo voće. Iz Odeljenja za poljoprivredu grada Šapca navode da se voće prilagodilo klimatskim promenama
Ljubitelji lubenica ove godine prijatno su se iznenadili što su u svom omiljenom voću mogli da uživaju ranije nego obično. Bostan domaće proizvodnje stigao je već sredinom juna. Međutim, kako su iznenadile svojim ranim zrenjem, tako su naglo i nestale.
-Već od kraja jula lubenice se skoro nigde ne mogu naći. Nema ih u marketima, piljarnicama, u selima na prikolicama kao što smo navikli. Mogu se kupiti samo kod nekih uličnih prodavaca i to po 30 dinara za kilogram, što je duplo više od cene koja je bila pre 15ak dana. Ipak, nije problem ni cena nego kvalitet. Sitne su, uglavnom do pet kilograma i nisu slatke. Verovatno je kišovito leto uzrok tome, kaže Vojkan Đonlić iz Šapca.
Pojedini proizvođači navode da su lubenice ove godine dosta trulile, pogotovu tamo gde nisu korišćena sredstva za zaštitu zbog karence.
-Lubenice su na njivi na prvi pogled izgledale lepo. Međutim, kada krenemo da ih beremo shvatimo da su odozdo potpuno trule. Tome su doprinele česte kiše ovog leta, kaže jedan od proizvođača iz Srema.
Specifično za ovo leto je to što nisu samo lubenice stigle ranije nego i sve ostalo voće. Predrag Srdanović iz Odeljenja za poljoprivredu grada Šapca navodi da se voće prilagodilo klimatskim promenama.
-Sve teži da ostavi svoje potomstvo, tako su i biljke skratile svoje feno faze (procese razvoja). Ranije su cvetale i ranije dale plod. Samo su jagode zbog hladnoće i prolećnih mrazeva neznatno zakasnile, oko jedne sedmice. Sve voće je stiglo ranije ove godine. Prvi grozdovi su se ranije brali na Preobraženje i nosili u crkvu. Sada je već krajem jula bilo zrelog grožđa, navodi Srdanović.
Naš sagovornik navodi i da su ratarski usevi stigli ranije. Žetva suncokreta je već počela i očekuje se da će biti gotova do kraja avgusta.
-Za desetak dana očekuje se žetva pojedinih sorti soje. Pšenica je ovršena ranije. Kukuruz će se takođe brati ranije. Purenjci su se do sada brali za svetog Iliju, a ove godine ih do tada više nije bilo. Selekcija na to nije mnogo uticala, nego samo klimatske promene. Uz sve to kvalitet je zadovoljavajući, možda su samo povrtarski plodovi nešto sitniji, navodi Srdanović.
Najveći problem za srpskog seljaka i ove godine je cena. Sve je stiglo pre vremena, dobrog je kvaliteta, međutim, zbog jako loših uslova otkupa mnogo voća ostalo je neobrano.
-Poljoprivrednici će želeti da što pre zaborave ovu godinu koja je izuzetno rodna, ali će kućni budžeti ostati prazni i to će se odraziti na jesen i proleće pri setvi. Sve je otišlo u bescenje. Otkup je bio izuzetno loš, po nepovoljnim cenama. Velike površine višnje, maline i kupine ostale su neobrane. Šljiva odlazi u rakiju, a ništa bolje neće biti ni sa kruškom i jabukom, ističe Srdanović.

Najnoviji broj

18. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa