20. februar 2020.20. feb 2020.
KRIVINA U OGLEDALU

OAZA SLOBODE ILI IZDAJNIK BOJKOTA

Proteklih nedelja Šabac je od oaze slobode, u glavama pojedinih političara, građana koji su protiv režima Aleksandra Vučića i javnih ličnosti, postao izdajnik ideje bojkota.
Ova ista dilema važi i za sve građane Šapca koji su se glasno izjasnili za lažnu dilemu da li Šabac treba da se preda naprednjacima u ruke i to bez borbe. Upravo je to pitanje koje sam u ime svog kolege Marka Vidojkovića i svoje, postavio na zvaničnim stranama emisije Dobar, loš, zao na Fejbuku i Tviteru. U trenucima kada nastaje ovaj tekst, nešto manje od sedam hiljada ljudi na ove dve društvene mreže dalo je svoje mišljenje. Naše ankete, koje su sastavni deo emisije, samo u jednom slučaju su prešle 2.000 učesnike. Interesovanje je, dakle, višestruko iznad očekivanja.
Tviter se pokazao kao tvrđi orah, što je i očekivano, pošto je ova društvena mreža leglo čudne zaraze. Ona jednostavno ne prašta. Čim napišeš nešto što nekome nije po volji, kreće takav nivo srozavanja, da to nije normalno. Ali, sve je to u redu. Elem, na Tviteru je 3.960 ljudi učestvovalo u anketi. Odgovor da ne treba predati Šabac bez borbe dalo je 47 odsto, dok je 34 reklo da treba predati naprednjacima grad, dok je 19 procenata odgovorilo da jednostavno - ne zna. Na Fejsbuku je na pitanje odgovorilo 2.900 ljudi, od koji je čak 71 odsto odgovorilo da ne treba, a 29 da treba predati grad bez borbe.
U proseku je jasno da je više od polovine ispitanika spremno da podrži Šapčane u nameri da izađu na predstojeće lokalne izbore, da odbrane svoju slobodu koju su stekli i koju ne žele da jeftino prodaju. Mnogi od učesnika ankete su nam zamerili na sugestivnom pitanju, ali oni jednostavno ne razumeju da je za Šapčane ovo pitanje u stvari borba za svoj grad, a ne puko izlaženje na izbore.
Jeste da se naš gradonačelnik od prvog dana zalagao za bojkot izbora i to nije neka tajna. Dao je svoj doprinos u toj borbi, ništa manji od ostalih ljudi u Savezu za Srbiju, ali bilo je suludo misliti, bez obzira na svakojake priče, da će se Šabac predati. Moja osnovna zamerka je što se ljudi u SZS nisu na vreme dogovorili šta će i kako će u onim sredinama gde je opozicija na vlasti. Ali, sada mi je jasno da je zato kasno i da tu nema popravnog.
Ljudi van našeg grada očigledno slabo razumeju sve ono što se dešavalo u Šapcu. Šabac je u prethodnih osam godina dva puta pobeđivao naprednjake, 2012. i 2016. godine, Nije demokratska vlast u Šapcu pala sa neba pre neki dan. Mnogo toga je urađeno da bi se došlo onoga što danas naš grad čini slobodnim.
Setimo se samo da je Vuk Jeremić svoju prvu predizbornu konvenciju kao predsednički kandidat imao upravo u Šapcu, a sada raspušta svoj najbolji odbor bez da je seo i popričao sa svojim ljudima zašto žele da izađu na lokalne izbore. SZS je prvi skup imao u gradu na Savi. Novi optimizam je dva leta organizovao tribine na centralnom gradskom trgu koji su neki "fini ljudi" pokušavali da prekinu. U Šapcu su igrane zabranjene predstave, održavane književne promocije nepoželjnih romana, organizovani koncerti muzičara koji zbog svojih stavova nemaju gde da sviraju.
O tome ljudi van našeg grada ne razmišljaju. Za mnoge od njih, mi smo danas izdali bojkot. Do juče, u Šapcu je bilo samo moguće da se čuje slobodni glas, a sada smo leglo plaćenika koji vode računa samo o svojoj zadnjici. Da li je baš tako nisam siguran. Možda sam i više od Zelenovića govorio o bojkotu izbora. I dalje se zalažem za bojkot i ne razumem one koji kažu da je danas još gore pre nego godinu dana, ali da će po svaku cenu izaći na izbore u aprilu. Izlazak Šapčana na lokalne ne ugrožava nikoga, i ne nanosi političku štetu nikome. Ako je Šabac mogao da podrži sve i svakoga, nije na odmet očekivati u najmanju ruku razumevanje za odluku da Šabac i Paraćin, kao dve višegodišnje oaze slobode, uz dogovor političkih partnera, pokušaju da se odbrane.
To, da je situacija zeznuta i da je sve na kocki, rizik je koji preuzimaju na sebe političari. Mi novinari, ako želimo malo da mislimo svojom glavom, imamo manju odgovornost, ali često nam se teže prašta nego političarima. Bez obzira na sve, uključujući i anketu sa početka teksta, predstoji teška borba za Šabac. Očigledno je da većina smatra da teško stečenu slobodu treba braniti. Neće biti da je grad prvi put prepušten sam sebi, tako su mi barem pričali stari Šapčani. Mnoga su pitanja pred svima nama. U ovoj jednačini ima mnogo nepoznatih. Ali, sve to čini ovaj grad velikim.
Jednom kolegi ostajem dužan tekst o Šapcu i neće ga još dugo čekati, ali poruka i za njega i za sve nas je da je došao trenutak za nešto što se može nazvati - smart, ili pametni, bojkot. Niko ne gubi, rizik je na strani Šapca, niko nikome ne daje legitimitet, ne ruži sliku opoziciji, ne traži pomoć, a može mnogo toga da odbrani.
N. K.

Najnoviji broj

22. februar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa