Info

3. septembar 2020.3. sep 2020.
Šabac, grad za primer i poštovanje
Vera Marđokić Simić, profesor srpske književnosti i jezika

Šabac, grad za primer i poštovanje

„Kada čovek živi u zemlji kakva je naša, mora osećati duboku unutrašnju potrebu da menja stvari na bolje. Svaki vid otpora aktuelnoj vlasti je civilizacijski i moralni čin, ističe
Vera Marđokić Simić
Čovek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem, zapisao je književnik Meša Selimović. Koliko je današnje društvo zaista svesno snage i težine koju nosi neka odluka uoči tek kada se susretne sa izborom. Neki su jednostavni i tu dilema ne postoji, jer u srži ljudskog bića je da bude slobodno, nesputano i bori se protiv svake represije, povratka u mrak. Dok „živi“ načelo slobode, nesputane misli i svet ima šansu za drugačiju budućnost. Sloboda, nepristajanje, očuvanje civilizacijskih tekovina osnovi su motivi i vodilje za Vera Marđokić Simić, profesora srpske književnosti i jezika i kandidata na listi “Šabac je naš” Nebojša Zelenović.
Prihvatili ste poziv aktuelnog gradonačelnika Nebojše Zelenovića da budete deo liste za lokalne izbore koju on predvodi. Šta Vas je motivisalo da načinite taj korak?
Kada čovek živi u zemlji kakva je naša, mora osećati duboku unutrašnju potrebu da menja stvari na bolje. Svaki vid otpora aktuelnoj vlasti je civilizacijski i moralni čin. U skladu sa tim sam sa zadovoljstvom prihvatila poziv našeg gradonačelnika Nebojše Zelenovića koji mi je pružio priliku da iskažem svoje stavove i da zajedno sa njim i njegovim timom uradim nešto dobro za budućnost ovog grada i ove zemlje.
Dakle, moji motivi su vrlo jasni - borba za slobodu i bolju budućnost svih nas. Nema kalkulacije sa tako ozbiljnim stvarima. Decenije naših života su otišle u nepovrat zbog onih koji su devedesetih bili na vlasti u ovoj zemlji, a i dalje su tu, samo usavršeniji i perfidniji. Svaki vid otpora tome je moja unutrašnja potreba. U jednoj reči - NEPRISTAJANjE.
Politika kao pojam nema uvek pozitivan prizvuk kod ljudi. Ipak, kada govorimo o ovom vidu društvene angažovanosti često se ističe razlika između politike na nacionalnom/međunarodnom nivou i one na lokalnom. Kako Vi vidite politiku na nivou lokalne samouprave?
Politika je u Srbiji izjednačena se korupcijom, kriminalom, ličnim interesima, nedostatkom institucija i svega što treba da čini jednu demokratsku zemlju u 21. veku.
Zato je taj pojam kod nas omražen. Ljudi ga vezuju za sve što ima negativan prizvuk. To i nije čudno. Usko je povezano sa vladajućim strukturama. Oni šalju takvu sliku i poruku.
Ali to nije politika. To je kriminal.
Politika treba da čini skup smernica i principa po kojima jedna zajednica funkcioniše. U tom smislu ono što imamo mi na lokalu u Šapcu jeste politika. Vrlo jasna, prosperitetna, uređena i za dobrobit svih građana.

Dragi moji Šapčani, u subotu 5. septembra ustanite, ispravite kičmu koju vam ucenama i pritiscima savijaju, udahnite duboko, izađite na izbore i sačuvajte naš grad i svoje dostojanstvo


Način na koji funkcioniše Šabac lako je primeniti i na celu državu. Tako da je lokalna politika ovog grada zdrav temelj za politiku čitave Srbije.
Šabac je spoj vizije i tradicije, bogate prošlosti, značajnih uspešnih projekata, ali i onih čija se realizacija očekuje u budućnosti. Prva varoš Srbije, Mali Pariz neki su od sinonima za grad. Šta je to što Šabac izdvaja od drugih gradova u Srbiji, ono što ga čini drugačijim, posebnim mestom za život?
Šabac je slobodan grad! To je njegova prošlost, sadašnjost i budućnost.
Naša obaveza je da čuvamo duh ovoga grada i njegovu tradiciju za generacije koje dolaze. Kao što su činili naši preci za nas.
Uređen, infrastrukturno vrlo razvijen, uredan, urbanistički isplaniran, a razvija se i dalje. Postaje moderan grad po evropskim i svetskim standardima.
Suština Šapca je to što je uvek na korak ispred svih. Suština Šapca je beskrajni šarm i slobodarski duh. To je ono što se neguje i razvija, zato što je retko. U našoj zemlji, nažalost, jedinstveno. Nikako ne smemo dozvoliti da ovaj gospodski grad tako bogate tradicije postane deo kaljuge u kojoj se valja čitava Srbija.
Ovde se živi slobodno, misli slobodno i svakome se pruža prilika da pokaže najbolje od sebe. Zato je poseban, a naša obaveza je da takav i ostane.
Ako bismo sa sa nivoa sadašnjosti napravili prelaz ka budućnosti, kako vidite svoj rodni grad kroz četiri godine, s obzirom na to da se često govori o dva moguća puta, odnosno dve alternative?
Period od četiri godine je dug. Za to vreme mnogo toga može da se popravi, ali i pokvari. U zavisnosti od toga da li ćemo birati da u njemu sačuvamo ono najbolje ili ćemo ga prepustiti neznalicama koji u njemu vide samo funkcije i ostvarenje ličnih ambicija.
Za nas je Šabac grad za primer i poštovanje, za ove druge je prilika da ga očerupaju i da razgrabe ono što brižno gradilo i čuvalo decenijama.
Razlika je civilizacijska i ne mogu da zamislim svoje sugrađane koji ne žele da sačuvaju ono što je njihovo. Teško je shvatiti da svi mi kuću gradimo, negujemo i domaćinski se odnosimo prema njoj, a onda pustimo da sve propadne do temelja.
Šapčani vrede više i znaju bolje. Šapčani neće dozvoliti da naš grad postane isti kao i ostali u Srbiji - ružan, tužan i bez duha koji ga krasi. Neće dozvoliti da postane grad ucenjenih ljudi koji su pali u doživotno dužničko ropstvo osuđivanim kriminalcima. Čvrsto sam uverena da na kraju dobro mora da pobedi zlo.
Ono oko čega se svi slažu je da je naredni vikend izuzetno važan za budućnost grada i lokalne zajednice. Koja je Vaša poruka Šapčanima pred dan(e) odluke?
Predstojeći vikend je vikend odluke o budućnosti grada. Ponavljaju se izbori na 27 biračkih mesta zato što su pokradeni i sud je to potvrdio svojom odlukom da ih poništi.
Razlika između svetla i tame, pristojnosti i civilizacijskog nazatka je 800 glasova! Dakle, nerešeno! Građani na ovih 27 biračkih mesta odlučuju da brane grad, u to sam sigurna. Brane ga svojim glasom i savešću koja im neće dozvoliti da ne izađu na izbore.
Za vikend biramo između liste koju predvodi gradonačelnik Nebojša Zelenović i liste koju predvodi Saša Pajić. Gradonačelnik ima podršku građana, a ovi drugi podršku osuđivanih kriminalaca, koji ne biraju sredstva za ucene, represiju i prinudu.
Gradska izborna komisija preuzela je odgovornost za organizaciju izbora i postarala se da budu fer i slobodni. Da niko ne može da nas ucenjuje, preti ili da nam narušava tajnost glasanja. Niko ne može znati koju listu smo zaokružili na biralištima, to je samo naša slobodna odluka.
Dragi moji Šapčani, u subotu 5. septembra ustanite, ispravite kičmu koju vam ucenama i pritiscima savijaju, udahnite duboko, izađite na izbore i sačuvajte naš grad i svoje dostojanstvo.
Na vas je red da pokažete - NEPRISTAJANjE.

Najnoviji broj

2. decembar 2021.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa