24. septembar 2020.24. sep 2020.
KO KUPUJE PRESKUPO,  A PRODAJE JEFTINO
ANALIZA

KO KUPUJE PRESKUPO, A PRODAJE JEFTINO

Sa gorkom ukusom, da je država za malog kablovskog operatera platila skoro 12 puta više nego što je dobila za simbol prestonice, palatu “Beograđanku”. Ali je nešto i “ućarila”. Dve nacionalne televizije sa ino vlasnicima su postale “patriotske”. Sa filozofijom RTS-a iz doba SM-a. (nije ni sada mnogo drugačije). U stvarnosti ne postoji, ali se vidi na TV i zato postoji. Plus jedan čitani štampani dnevnik
Jedini normalan i logičan odgovor je: niko. Ko bi to bio lud. Nego suprotno. Trudi se i bori da proda skupo, a kupi jeftino. Tako bi možda bilo, da nije naše “obrnute ekonomije”. Gde su mnoge stvari suprotne od normalnih ekonomija. Tako da je odgovor na pitanje iz naslova(ko prodaje jeftino, a kupuje skupo): (naša) država. I to još od davnih SM vremena. Kad je procvetala “obrnuta ekonomija”. Setite se samo onih zamrznutih administrativnih cena. U hiperinflaciji devedesetih. Kad su vešti trgovci kupovali po ceo sprat Robnih kuća u Beograđanci. Onako đuture. Kad je bezvredno, sve valja. Neka se nađe. Ili kad je jadnim izvoznicima, svaku marku od izvoza država plaćala po 6 dinara, dok se na Zelenom vencu prodavala po 33 dinara. Devize, vize, ize…
Primer prvi. Državni “Telekom” kupio “malog” kablovskog operatera za 195 miliona evra. Direktnom pogodbom. Vlasnik član vladajuće familije. Po više od pet puta većoj ceni od realne, kako kažu nezavisne procene. Navodno, da bi povećali konkurentnost(čitaj: da “pobede” SBB). Koju bi mnogo više povećali da su ulagali u tehnološki razvoj. (Da bi konkurisali “Telenoru”. Koji ima nekoliko puta veću produktivnost). Ubrzo se otkrio razlog iznenadne i paprene kupovine. Srećni prodavac je za iste pare kupio dve televizije sa nacionalnom frekvencijom. U službi domovine, partije i imena i dela. Krug se zatvorio. Oterani Kesić i Ivan Ivanović. Ostala Marinika da traži na uvid ugovore. Telekom se nit u nije zaustavio. Po sličnom scenariju, platio je skoro 40 miliona evra biznismenu, koji je za te iste pare kupio Kurir and comp. Pa poasle neko kaže da su mediji u krizi.
Primer drugi. Simbol prestonice, palata “Beograđanka” prodata, na ko zna kojoj po redu aukciji, za 16,7 miliona evra. Malo više od 800 evra po kvadratu. I to kome. Jedinom ponuđaču. Koji je osnovan deset dana pre aukcije, sa osnivačkim kapitalom od 100(sto) dinara. Naravno, bez zaposlenih. Ako neko kaže da je cena mnogo mala, odgovor je jasan. Što se ti(neki), ili neki njihovi “tajkuni” nisu javili pa kupili po niskoj ceni. Pitanje je na mestu, da nije onog neizbežnog “ali”. Da li su se uopšte domaći “biznismeni” smeli javiti. Da samo štete državi. Koja je već odlučila kome će prodati palatu. Čak i namenski firmu osnovala. Zato ne treba brinuti kako će kupac bez “žute banke” isplatiti prodajnu cenu i uložiti u rekonstrukciju. Tu je majka firma. Ako zapne, pomoći će i država. Na primer, “Telekom” ili neko drugo državno preduzeće prebaci malo para da se isplati Beograđanka. (Već su na primerima “Kopernikusa” i Kurira” apsolvirali sve finansijske aranžmane). Sve u “krugu dvojke”(politike). Sasvim je drugo pitanje, što je država(Grad Beograd) uopšte prodavala “Beograđanku. Ako se već hvali suficitima i domaćinskim gazdovanjem. Što Grad nije uložio, pa zgrnuo pare. Kad već ume. Po rečima PZG(prvog zamenika gradonačelnika). Ili su ipak svesni da je država najlošiji preduzetnik. Gde se više brine o IMT-u(Ime li Mene Tu) nego o produktivnosti i profitu.
Tako se zatvorio i drugi krug. Sa gorkom ukusom, da je država za malog kablovskog operatera platila skoro 12 puta više nego što je dobila za simbol prestonice, palatu “Beograđanku”. Ali je nešto i “ućarila”. Dve nacionalne televizije sa ino vlasnicima su postale “patriotske”. Sa filozofijom RTS-a iz doba SM-a. (nije ni sada mnogo drugačije). U stvarnosti ne postoji, ali se vidi na TV i zato postoji. Plus jedan čitani štampani dnevnik
Slučajno ili ne, baš ovih dana Telekom je emitovao korporativne obveznice u iznosu od 200 miliona evra. Koliko ga je koštala paprena “politička” kupovina kablovskog operatera. Da održi tekuću likvidnost. Koju je narušila prinudna kupovina. Dok opozicija traži odgovornost i ugovore na uvid, vlast tvrdi da je Telekom još i profitirao. Što li se onda ovoliko zadužuje?!
Drgan Vujadinović, ekonomski analitičar

Najnoviji broj

28. mart 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa