8. oktobar 2020.8. okt 2020.
Burna šabačka noć
NE STIŠAVAJU SE STRASTI OKO IZBORA

Burna šabačka noć

Izbori u Šapcu još nisu završeni. Ni treći put nije sve prošlo regularno i ponovo su uložene primedbe
Gradska izborna komisija zasedala je u utorak uveče kada su odlučivali o prigovorima. Međutim, zbog toga što su pojedini prigovori bili nepotpuni GIK je odluke odložio, dok se prigovori ne dopune.
Nakon ovoga članovi GIK iz redova Srpske napredne stranke saopštili su da stupaju u štrajk glađu. Funkcioneri SNS Aleksandar Pajić, Boban Birmančević i Blaža Knežević ubrzo su se našli u zgradi Gradske uprave, što se vidi na snimcima nadzornih kamera. Neki članovi GIK tvrde da su pokušali da ih spreče da napuste zgradu. SNS je demantovao ove navode, kao i upad u prostorije GIK-a.
Članovi i pristalice SNS okupili su se ispred zgrade GU gde su ostali do ponoći. Njihovi članovi u GIK-u do zaključenja ovog broja i dalje su štrajkovali glađu.

Slede nove krivične prijave
Nosilac liste “Šabac je naš” i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović izjavio je u subotu uveče, po završetku glasanja, da su izbori ponovljeni na pet biračkih mesta protekli kao i prethodni. Naveo je da su zabeležene brojne neregularnosti i pritisci na birače.

-Članovi biračkih odbora koji su učestvovali na ovim izborima su evidentirali veliki broj neregularnosti. Najveći broj se desio u seoskim sredinama, prvenstveno u Drenovcu. Zapisnik iz Drenovca pun je različitih primedbi, od toga da su ljudi glasali umesto drugih, do obeležavanja glasačkih listića, javnog glasanja i bacanja listića, vređanja članova biračkih odbora. Kao i do sada, čitav ovaj proces se odvija u potpuno neregularnim uslovima. Da postoji i malo pravde, i jedna institucija da o tome odluči, ovi izbori bi bili ponovljeni od početka, na svih 100 biračkih mesta, rekao je Zelenović.
Najavio je da će se u toku večeri konsultovati sa pravnim timom i da će podneti nove krivične prijave. Zelenović je još jednom podsetio da nijedna institucija nije još reagovala na krivične prijave koje su ranije podnete.
-Sve neregularnosti, o kojima je odlučio sud, su izazvali članovi Srpske napredne stranke. Kada se utiče na izbornu volju građana, to je napad na ustavni poredak. Mi u Šapcu branimo pravo ljudi da slobodno glasaju, zaključio je Nebojša Zelenović.


Zelenović: Borba za istinu pred institucijama
Gradonačelnik Šapca i nosilac liste “Šabac je naš” Nebojša Zelenović održao je u sredu konferenciju za medije na kojoj je komentarisao dešavanja od prethodne večeri, ali i još jednom čitav izborni proces. Zelenović je naveo da će dati priliku institucijama da rade svoj posao i da neće, kao njihovi politički protivnici, stvari rešavati na ulici.

-Srpska napredna stranka i mafijaši su ponovo radili ono što su prethodna tri puta radili na izborima. Pokušali su da na silu nateraju Gradsku izbornu komisiju da radi ono što oni hoće. Sve što se desilo prethodne večeri su teška krivična dela. Njih su učinili Aleksandar Pajić i ljudi koji su nama nepoznati, a koliko smo čuli jako sumnjive prošlosti. Policija i tužilaštvo će imati pune ruke posla. Danas krivične prijave predajemo nadležnim organima. Sve se to dešavala na samo pet metara od centrale Policijske uprave u Šapcu koja nije reagovala, a dobila je najmanje šest različitih poziva da dođu i spreče ono što se desilo u GIK, naveo je gradonačelnik Zelenović.
Postavio je i pitanja da li je skup ispred Gradske uprave bio prijavljen policiji. Gradonačelnik je ocenio kao besmislene tvrdnje da on ili ljudi oko njega produžavaju izborni proces, nego da to rade oni koji fotografišu glasačke listiće i javno glasaju. Rekao je da za svako od tih ponavljanja postoji presuda suda.

-Naglasiću da su o svim događajima u Šapcu obaveštene sve međunarodne institucije. To su iste one institucije koje su rekle da u Srbiji nema vladavine prava, poštenih i slobodnih izbora i slobodnih medija. To je Srbija u kojoj mi živimo i naša dužnost je da se protiv toga borimo, rekao je Zelenović.
Gradonačelnik je izjavio da očekuje da GIK nastavi da radi svoj posao u skladu sa Zakonom i da radi ono zbog čega je formirana, a to je da štiti izbornu volju građana Šapca. Ohrabrio ih je da donose odluke, a svima koji su odlučili da štrajkuju glađu poželeo dobro zdravlje.

-Na Gradskom veću smo usvojili završni račun grada Šapca i uputili ga predsedniku Skupštine da zakaže sednicu kako bi bio usvojen, jer smo dobili informaciju od Ministarstva finansija da postoji opasnost da ukinu transferna sredstva iz budžeta. Ja to vidim kao dodatni pritisak na naš grad. Nemamo nikakav odgovor od Nemanje Pajića, rekao je Nebojša Zelenović.
Pozive Aleksandra Pajića da se protesti nastave ispred njegove, kuća Dušana Petrovića i Budimira Pavlovića ocenio je kao poziv na linč.

-Nastavljamo borbu. Šapčani neka se ne plaše. Koristićemo sve mogućnosti pred Zakonom i pred institucijama da dokažemo da smo u pravu. Laž je da imam obezbeđenje. Rekli su da kriminalci čuvaju moj dom. Svi znaju gde živim, jer su naprednjaci više puta objavljivali moju adresu i znaju da idem na posao peške i biciklom. Niko od nas nikada nije imao obezbeđenje. To su besomučne laži. Danas smo to mi, a sutra je svaki građanin. Svakom građaninu može da se dođe pred kuću i da mu se kaže šta da radi i šta će da mu se desi ako ne posluša i da policija pri tom ne reaguje, rekao je Zelenović.
Dok je trajala konferencija u prostorijama Zajedno za Srbiju na Trgu su se okupe pristalice Srpske napredne stranke koje su duvale u pištaljke, pravile buku i puštale pesme o Kosovu na razglasu.

SNS saopštenjem još jednom proglasila pobedu
Gradski odbor Srpske napredne stranke Šabac sa zadovoljstvom konstatuje da je na ponovljenim izborima na pet biračkih mesta u Šapcu, još jednom potvrđena ubedljiva pobeda Srpske napredne stranke.
Trijumf liste „Aleksandar Vučić - Za našu decu“ oličen je u još većem poverenju, koje su nam ukazali Šapčani o čemu svedoči činjenica da smo dobili čak 61,8 posto glasova, dok je lista Nebojše Zelenovića dobila 19,4 posto što je procentualno 10,5 posto manje glasova nego na ponovljenim izborima 5. septembra. U skladu sa poslednjim rezultatima u Skupštini grada Šapca lista „Aleksandar Vuči - Za našu decu“ imaće 37 mandata, lista „Jelena Milošević - Novi tim za Šabac“ 7, „Nebojša Zelenović - Šabac je naš“ 22 mandata, „Ruska stranka - Slobodan Nikolić“ 1 mandat, „Ujedinjena demokratska Srbija - Prilika“ 1 mandat i „dr Dejan Pavlović - Evropska zelena partija“ 1 mandat.
Rezultat koji je Srpska napredna stranka zabeležila na ponovljenim izborima na pet biračkih mesta je ujedno i najjasnija poruka koju Šapčani šalju Nebojši Zelenoviću i svima koji slede njegovu politiku.

Vreme je da Zelenović prizna poraz i tako bar jednom učini nešto u interesu građana Šapca.
Uz ogromnu zahvalnost svim Šapčanima koji su uzeli učešće u izbornom procesu i ukazali nam poverenje, apelujemo na Gradsku izbornu komisiju da poštuje volju građana, prestane sa odugovlačenjem kraja izbornog procesa i počne da radi u skladu sa zakonom, a ne stranačkim interesima bivše šabačke vlasti.


Aleksandar Pajić: Krivične prijave zbog opstrukcije
Aleksandar Pajić, poverenik Srpske napredne stranke, podneo je u sredu ujutru krivične prijave zbog, kako je naveo, opstrukcije izbornog procesa.

-SNS i ja kao nosilac liste i kandidat za gradonačelnika, rešili smo da podnesemo krivičnu prijavu protiv, mi sumnjamo, organizovane kriminalne grupe na čijem čelu se nalaze Dušan Petrović, Nebojša Zelenović i Budimir Pavlović, kao predsednik Gradske izborne komisije, jer svojim postupanjem onemogućavaju završetak izbornog procesa. Ovo prema građanima Šapca više nema smisla. Građani Šapca su tri puta jasno izrazili svoju volju na izborima u Šapcu, jasno rekli da ogromnu većinu, preko 50 odsto glasova naših sugrađana imaju kandidati SNS za odbornike. Imamo samostalno 37 mandata što je apsolutna većina. Građani Šapca su to potvrdili i drugi i treći put i sada imamo na sceni opstrukciju izbornog procesa od strane ove kriminalne grupe koja čini sve kako bi onemogućila funkcionisanje nove gradske vlasti u gradu Šapcu. Ono što je takođe simptomatično – svedoci smo da se u njima bliskim medijima, na društvenim mrežama, nalaze snimci sigurnosnih kamera Gradske uprave. Jedini pristup tim kamerama trebalo bi da ima samo načelnik Gradske uprave Milan Vasić, koji je zloupotrebom tih sigurnosnih kamera omogućio da se momentalno kada se snime neki segmenti njihovim medijima daju i da se to objavljuje, bez ikakve saglasnosti ljudi koji su na snimcima. Ono čega se mi ne stidimo, tamo su bili funkcioneri SNS jer smo došli da podržimo svoje ljude u GIK koji su se odvažili da štrajkom glađu kažu da sve to što radi Budimir Pavlović nije po zakonu i da je izvrgavanje volje građana, odnosno opstrukcija izbornog procesa. Takođe, nije u redu da se naši sugrađani maltretiraju još jedan put i da onemogućavaju završetak izbornog procesa. Grad Šabac zaslužuje novu vlast, da normalno funkcioniše i da počne napokon sa razvojem grada, a ne sa opstrukcijama da imamo non-stop mogućnosti za ponavljanje izbora i nameštanje izbornih rezultata. Ono što je radila i Valentina Lovrin Jevtić, Budimir Pavlović i Vera Palinkaš je zloupotreba Zakona u izbornom procesu. Mi to nećemo dozvoliti i zbog toga naši članovi GIK štrajkuju glađu. Mi im dajemo podršku i molimo sve strukture da rade svoj posao, da stanu na kraj ovoj organizovanoj kriminalnoj grupi koju predvodi Dušan Petrović.

Zapadna Srbija: Opstrukcija izbornog procesa
Zapadna Srbija je u sredu ujutru uputila saopštenje javnosti u kom su se osvrnuli na događaje od prethodne večeri i naveli da podržavaju članove GIK iz redova SNS.

-Pokret Zapadna Srbija oštro osuđuje odluku koju je na 67. sednici donela Izborna komisija grada Šapca. Pozivanje na nepotpune prigovore i odlaganje rasprave o istim jasno ukazuju da se vrši opstrukcija izbornog procesa u Šapcu.
Ovo nije prvi put da većina u Izbornoj komisiji grada Šapca donosi odluke koje probijaju zakonom predviđene rokove što je bio razlog za stupanje u štrajk glađu članova Izborne komisije grada Šapca koje je delegirao GO Srpske napredne stranke u čemu su im pružili podršku i članovi Izborne komisije grada Šapca koje je delegirao Pokret Zapadna Srbija.
Okupljanje i negodovanje građana ispred sedišta Izborne komisije grada Šapca direktan je pokazatelj da su na lokalnim izborima jasno iskazali svoju volju i želju za promenama. Ponavljanje izbora neće ni u kom slučaju uticati na jasne izborne rezultate i zato se priključujemo apelu građana da Izborna komisija grada Šapca bude što ekspeditivnija.
U interesu svih građana je da se izborni proces privede kraju jer grad Šabac ne sme ostati talac opstruisanog izbornog procesa već mora nastaviti svoj razvoj, a situacija u kojoj se trenutno nalazimo ne sme potrajati, navodi se u saopštenju Zapadne Srbije.Zoran Jevđenić: Policija odmah izašla na lice mesta
Saopštenjem za medije se oglasio i načelnik Policijske uprave Šabac Zoran Jevđenić koji je demantovao navode da policija nije reagovala po prijavi članova GIK-a i pozvao da se policija ne zloupotrebljava u političke svrhe.
-Apsolutno su netačne tvrdnje Nebojše Zelenovića da policija večeras nije reagovala po prijavi članova Gradske izborne komisije u Šapcu. Istina je da je policija odmah po prijavi predsednika Gradske izborne komisije Budimira Pavlovića, da se ispred zgrade opštine okupilo više lice koja ne dozvoljavaju članovima GIK-a da napuste zgradu opštine, izašla na lice mesta.

Patrola policije je utvrdila da se na nekih 20-ak metara od zgrade opštine nalazi grupa ljudi koji su rekli da su došli kako bi zaštitili izbornu volju građana, a tom prilikom nije bilo nikakvog narušavanja javnog reda i mira, niti je bilo ko blokirao ulaze zgrade opštine Šabac u kojoj zaseda Gradska izborna komisija.
Takođe, policija je postupila i po prijavi Budimira Pavlovića da se na prvom spratu zgrade opštine nalaze ljudi koji onemogućavaju rad GIK-a, a ulaskom u zgradu opštine takođe je utvrđeno da nema nikakvog narušavanja javnog reda i mira, niti se bilo ko od prisutnih u zgradi žalio da je na bilo koji način ugrožen. Tačnije, nikakve protivzakonite radnje nisu utvrđene prilikom izlaska pripadnika policije na lice mesta, a o svemu je obavešteno i Osnovno javno tužilaštvo u Šapcu.
Pozivam i Nebojšu Zelenovića i sve druge da na zloupotrebljavaju policiju u političke svrhe netačnim tvrdnjama da nije reagovala i na taj način obmanjuju građane, stoji u saopštenju Zorana Jevđenića.

SNS: Pajić nije upao u prostorije GIK
Tokom večeri u utorak Srpska napredna stranka je uputila i saopštenje u kom tvrde da Aleksandar Pajić nije upao u prostorije GIK.
-Gradski odbor Srpske napredne stranke Šabac oštro demantuje neistine koje je večeras izneo Nebojša Zelenović putem Đilasovih medija.
Nije istina da je kandidat za gradonačelnika Srpske napredne stranke Šabac Aleksandar Pajić sa kriminalcima upao u prostorije Gradske izborne komisije, kao što nije istina da Srpska napredna stranka opstruiše sednicu GIK!
Činjenica je, da članovi koji su pod uticajem Dušana Petrovića, na prljav način pokušavaju da oduže izborni proces i zbog toga su oni na koje on ne može da izvrši uticaj odlučili da stupe u štrajk glađu.
Ujedno, ovim putem pitamo Nebojšu Zelenovića, zbog čega kriminalci čuvaju kuće Budimira Pavlovića, Dušana Petrovića, pa čak i lično njegovu?!, navodi se u saopštenju SNS.

Nemanja Pajić: Izbori se moraju okončati
Članove i simpatizere Srpske napredne stranke ispred Gradske uprave je podržao i deo rukovodstva Zapadne Srbije.
-Sve što se sada dešava nije u interesu građana Šapca i ovo je scenario kog sam se pribojavao. Izrazili smo sumnju da je opstrukcija, koja je i trenutno u toku, bila prisutna i u ranijim ponavljanjima izbora. Gradska izborna komisija donosi odluke koje su u najmanju ruku čudne, stalno se nešto prolongira, a građani više ne mogu da čekaju. Pretpostavljam da ćemo imati novi krug ponovljenih izbora koji neće promeniti rezultate koji su nam poznati. Narod je glasao za promene i mi tu odluku moramo ispoštovati. Ono što je takođe problematično jeste funkcionisanje Gradske uprave. Izražavamo sumnju da novca u budžetu nema i samim tim se pitamo kako će funkcionisati oni koji se oslanjaju na budžet. Postoje naznake da je tu ogroman problem i da već u novembru možemo očekivati i veće, tako da ovaj izborni proces mora da se okonča i moramo proglasiti konačne rezultate izbora, a sve to je sada u rukama Gradske izborne komisije. Strahujem od ovog scenarija i izlaska građana na ulice, a smatram da će se oni povući ukoliko Gradska izborna komisija zakaže sednicu u razumnom roku i da se na njoj odlučuje o prigovorima koji su upućeni. Očekujem od Gradske izborne komisije i predsednika iste da zakaže sednicu za sutra u 12 časova kako bi se ceo proces vratio u normalne tokove i konačno stavili tačku na ovaj izborni proces. Svedoci smo da ni korona ni ostali uslovi nisu razlog za neodržavanje izbora, a u okruženju su se već uveliko formirale gradske uprave i skupštine i očekujem da se to u razumnom roku desi i u gradu Šapcu jer grad ne sme ostati zarobljen u izbornom procesu i moramo nastaviti da radimo u interesu građana, rekao je Nemanja Pajić, lider pokreta Zapadna Srbija u utorak uveče ispred Gradske uprave.Aleksandar Pajić: PROTESTI ispred kuća odgovornih
Poverenik Srpske napredne stranke u Šapcu i kandidat za gradonačelnika Aleksandar Pajić izjavio je u utorak uveče ispred Gradske uprave da GIK sprovodi diktaturu i najavio mirne proteste ispred kuća Dušana Petrovića, Nebojše Zelenovića i Budimira Pavlovića, koje smatra najodgovornijim za dešavanja oko izbora.
-Neke plaćeničke televizije već objavljuju kako su članovi Srpske napredne stranke ušli u prostorije Gradske izborne komisije, sa nekim kriminalcima. Dušan Petrović i Nebojša Zelenović su pozvali kriminalce ovog grada da čuvaju njihove kuće i stambene objekte jer se boje građana koji žele da zaštite svoje izborno pravo, odnosno ono što su na izborima rekli, a to je da SNS ima dvotrećinsku većinu zajedno sa koalicijom koja je napravljena i žele da Grad Šabac napokon završi izborni proces. Ovo zaista nije dobro za Grad Šabac, nije civilizacijski, nije demokratija. Ovo je anarhija, bazvlašće i diktatura koju sprovodi GIK na čelu sa Budimirom Pavlovićem, ali po instrukcijama Dušana Petovića i Nebojše Zelenovića. Ukoliko se ovo ovako nastavi mi ćemo organizovati mirne proteste ispred kuća trojice najodgovornijih ljudi u Šapcu zbog ovakve situacije oko izbornog procesa. Organizovaćemo mirne proteste ispred kuća Dušana Petrovića, Nebojše Zelenovića i predsednika Gradske izborne komisije Budimira Pavlovića, kao najodgovornijih za kršenje Zakona i sve ove radnje koje su opstrukcija volje građana Šapca, rekao je Aleksandar Pajić

VALENTINA LOVRIN JEVTIĆ


Lovrin Jevtić: Rekli da će nas zaključati
Valentina Lovrin Jevtić iz GIK detaljno je objasnila šta se dogodilo posle odluke GIK da u utorak veče ne donese konačnu odluku i šta je ona doživela po izlasku iz sale za sastanke u Gradskoj upravi.

-Kada smo takvu odluku doneli, posle nekoliko sekundi, dobili smo obaveštenje od članova GIK iz Srpske napredne stranke da su oni dobili nalog da počnu štrajk glađu. Mislili smo u prvom trenutku da se oni šale. Međutim, shvatili smo da su ozbiljni. Krenula sam iz sale do kancelarije da kucam naloge podnosiocima prigovora da bismo im što pre uručili, jer smo dali rok od tri sata od momenta prijema naloga da otklone manjkavosti u prigovoru. Kada sam izašla napolje videla sam neke ljude ispred. Videla sam Aleksandra Pajića, Blažu Kneževića i Bobana Birmančevića i neke ljude koji su mi nepoznati. Jedan od tih momaka koji su bili napolju krenuo je prema meni i pitao “Ko si, bre ti? Šta ti hoćeš? Što si radila radila si, više nećeš raditi”. Ja sam se onda obratila Aleksandru Pajiću i pitala ko je momak i u kom je svojstvu tu. Pajić je to prenebregao, nije mi odgovorio. Onda sam Pajiću pokušala da objasnim o čemu se radi i rekla mu da ne znam šta je problem i da je Upravni sud isto postupao kada su njegove žalbe bile u pitanju i da mu je nalagao da otkloni nepravilnosti. Rekla sam da će sutra biti odluke po svim prigovorima. Okrenula sam se i otišla. Tada sam srela Violetu, takođe članicu GIK, koja je bila uplakana, tresla se i činilo mi se da će pasti u nesvest. Ušla je u salu, ja sam ušla za njom i pitala sam šta se desilo. Rekla je da je pokušala da siđe i da su je neki ljudi vratili. Rekli su joj da će nas zaključati ovde. Ja sam ponovo izašla i pitala ih šta oni rade i izašla iz zgrade. Kontaktirala sam predsednika GIK koji mi je rekao da je pozvao policiju.

Posle sat vremena sam ga opet zvala i rekao mi je da policija još nije došla. Mene su zvali i rekli da će pustiti ljude napolje ako pod hitno zakažemo sednicu GIK za sutra za 12.00 časova. Rekla sam im da sednicu zakazuje predsednik GIK i da će se to desiti kada se steknu zakonski uslovi, kada uručimo naloge podnosiocima prigovora i oni ispoštuju ili ne ipoštuju rokove, a u svakom slučaju sutra do 14.00 ćemo zakazati sednicu GIK, izjavila je Valentina Lovrin Jevtić u utorak uveče.

Najnoviji broj

22. jul 2021.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa