4. mart 2021.4. mar 2021.
Čuvari i promoteri kulturnog nasleđa
Publikacija Međuopštinskog istorijskog arhiva Šabac “Arhiv na trgu”

Čuvari i promoteri kulturnog nasleđa

Šest izložbi Međuopštinskog istorijskog arhiva Šabac
autora Gordane Filipović, Radomira Petrovića i Ivana Doskovića, pretočeno u publikaciju “Arhiv na trgu”

Nedavno objavljena publikacija „Arhiv na trgu“ rezultat je istoimenog projekta Međuopštinskog istorijskog arhiva Šabac i obuhvata šest izložbi autora Gordane Filipović, Radomira Petrovića i Ivana Doskovića, realizovanih u periodu od 2016. do 2020. godine u otvorenoj galeriji na Trgu šabačkih žrtava. U želji da građanima predstavi deo lokalne, ali i nacionalne prošlosti ova ustanova kulture prezentovala je deo zaostavštine kroz postavke: ,,Upoznajte arhiv”, ,,Ključevi grada”, ,,Arhivirana arhitektura”, ,,Šabac 1918-1938”, ,,Pisma iz šabačkog arhiva”, ,,Šabac i kultura”.
-Sve ono što naša ustanova poseduje prikazali smo javnosti kroz tematske, sadržajne izložbe koje obuhvataju period od druge polovine 19. do prve polovine 20. veka, što je i najinteresantniji segment istorije - pojasnio je jedan od autora publikacije Radomir Petrović i naglasio da je publikacija plod predanog rada zaposlenih i bogatih Fondova Arhiva. Katalog je finansiran sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić na svečanoj promociji kataloga naglasio je da će Grad podržati institucije koje svojim radom doprinose kvalitetu života u lokalnoj sredini, te da je Arhiv prepoznat kao čuvar kulturne baštine.
-Ovo je idealna prilika za retrospektivu svega onoga što je Arhiv od 2015. godine radio kako bi svoju delatnost približio građanima i predstavio bogat Fond svega onoga što poseduje. Preko dva kilometra arhivske građe nalazi se u Arhivu i to je ono što naši sugrađani treba da znaju, jer se to trajno čuva i govori o kulturi i dešavanjima u vremenima koja su prošla. Siguran sam da našim radom moramo da se trudimo da ostavimo mnogo toga što će biti zabeležno i što će biti zabeleženo u Međuopštinskom istorijskom arhivu u Šapcu. Ono što je tradicija i ono što je sačuvano iz prošlosti žele da sačuvaju za generacije koje dolaze, jer znajući svoju prošlost znamo kako da na najbolji način gradimo budućnost - poručio je Pajić.
Kulturno-prosvetna delatnost Arhiva je od izuzetnog značaja za grad i istraživače i da su bogati Fondovi dostupni zainteresovanim građanima, ističe v.d. direktorka Međuopštinskog istorijskog arhiva Jelena Mijailović.
-Arhiv poseduje devet Depoa, a sedam je trenutno popunjeno. Preostala dva će biti popunjena sa istorijskom građom koja pristiže. S obzirom na nov zakon o arhivima biće ih više. Imamo 33 Fonda od izuzetnog značaja i 30 Fondova od velikog značaja. Izdvojila bih Fond Okružnog suda u Šapcu koji seže od 1805. godine, gde je ujedno i sačuvan najstariji dokument, Presuda Praviteljstvujušči sovjet iz Bogovađe koji je potpisao prota Mateja Nenadović i to je najstariji dokument koji se ovde čuva. To je najistraženiji i najznačajniji za sudsku vlast i vlast u Šapu, jer pokazuje koliko dugo mi trajemo. Takođe, posedujemo i pečate iz vremena kneza Miloša Obrenovića i turske vladavine. Posedujemo značajna pisama Janka Veselinovića, Stojana Novakovića. Fotografije dinastije Obrenović, kralja Aleksandra i bogati smo kulturnom i istorijskom građom, te pozivam sve sugrađane, institucije i istoričare da dođu i istraže istorijsko nasleđe koje mi posedujemo i čuvamo - rekla je Mijailović.

M. Ž.

Najnoviji broj

18. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa