12. maj 2022.12. maj 2022.
Dušanka Kovačević, savetnik za obrazovanje, kulturu, fizičku kulturu i Javno informisanje u SB1

Dušanka Kovačević, savetnik za obrazovanje, kulturu, fizičku kulturu i Javno informisanje u SB1

RODNA RAVNOPRAVNOST U OPŠTINI BOGATIĆ

Nema rodnog jaza

Bez obzira što je Zakon o rodnoj ravnopravnosti stupio na snagu nedavno (1. jun 2021. godine) izveštaj koji su usvojili odbornici Skupštine opštine Bogatić na prošloj sednici govori da su mu se u ovoj lokalnoj samoupravi blagovremeno pripremili
Analiza je urađena u roku od šest meseci posle donošenja Zakona o rodnoj ravnopravnosti, ali statistički podaci do kojih se došlo u opštini Bogatić govore da nema rodnog jaza. Izveštaj na ovu temu obrazložila je Dušanka Kovačević, savetnik za obrazovanje, kulturu, fizičku kulturu i javno informisanje u ovoj opštini.

Pokušavajući najpre da definiše temu, ona je istakla da rodna ravnopravnost podrazumeva jednaka prava, odgovornosti i mogućnosti, ravnomerno učešće i uravnoteženu zastupljenost žena i muškaraca u svim oblastima društvenog života... Tu su još sadržane jednake mogućnosti za ostvarivanje prava i sloboda, korišćenje ličnih znanja i sposobnosti za lični razvoj i razvoj društva...

Na čelu Opštinske uprave, prema ovom izveštaju nalazi se muškarac, a među zaposlenim, kojih ima ukupno 70, sa 37 ili 52,86 su zastupljene žene, a muškarci, njih 33 sa 47,14 odsto


Statistički podaci za ovu opštinu u prošloj godini govore da su od 31 odborničkog mesta u aktuelnom sazivu opštine 20 muškarci ili u proseku 64,52 odsto. U istom sazivu nalazi se 11 žena, što čini 35,48 odsto. Postoje tri odborničke grupe i u njima su šefovi 100 odsto muškarci.
U radnim telima ove lokalne samouprave od sedam čelnika, pet su muškarci ili 71,43 odsto, a dve žene ili 28,57 odsto.

Na čelu Opštinske uprave, prema ovom izveštaju nalazi se muškarac, a među zaposlenim, kojih ima ukupno 70, sa 37 ili 52,86 su zastupljene žene, a muškarci, njih 33 sa 47,14 odsto.

U opštini ima ukupno sedam izabranih i postavljenih lica, od toga žene su u osetnoj manjini, samo dve, a pet muškarci.

-Ovde se može reći da postoji svojevrstan jaz, ali on je rezultat političkih prilika, dok s druge strane jaz među zaposlenima ne postoji. Za ovu tvrdnju iznosi i druge podatke u pogledu načina zapošljavanja, sistematizacije poslova, primanja plata i ostalog, dodaje Dušanka Kovačević, koja je za poslove rodne ravnopravnosti u ovoj opštini zadužena 2018. godine.

Statistički podaci za ovu opštinu u prošloj godini govore da su od 31 odborničkog mesta u aktuelnom sazivu opštine 20 muškarci ili u proseku 64,52 odsto. U istom sazivu nalazi se 11 žena, što čini 35,48 odsto


Analizirajući izveštaj ona još konstatuje: „Imajući u vidu da je priroda poslova u Opštini rodno neutralna analiza je pokazala da rodna perspektiva nije integrisana u njihove sadržaje, da su akti Opštine rodno neutralni i u većini slučajeva rodno neosetljivi. Gotovo nigde nije zastupljen rodno osetljiv jezik, već se termini i izrazi koriste skoro isključivo u muškom rodu.“

Opština Bogatić je potpisnik Povelje o rodnoj ravnopravnosti, što podrazumeva i obavezu sprovođenja odredaba iste. Povelja je istina više čin dobre volje u skladu sa već pominjanim Zakonom. Ali nema sumnje da se ova lokalna samouprava, potpisivanjem Povelje obavezala da između ostalog podržava principe rodne ravnopravnosti i da ih sledi, kao i da se povezuje sa svim relevantnim institucijama dobre prakse kojima je stalo do sprovođenja rodne ravnopravnosti.
Lj.Đ.

Najnoviji broj

18. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa