3. novembar 2022.3. nov 2022.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

Na 18. Međunarodnom festivalu „Kofer slova“ u Kruševcu

Priznanje „Najoriginalniji suvenir“ za TOŠ

Direktor TOŠ-a Dušan Simić, koji je preuzeo nagradu, istakao je da je u konkurenciji 40 turističkih organizacija iz cele Srbije izuzetna čast biti najbolji u svojoj kategoriji
Turistička organizacija grada Šapca (TOŠ) osvojila je prvo mesto u kategoriji „Najoriginalniji suvenir“ na 18. Međunarodnom festivalu „Kofer slova“ prošle srede u Kruševcu. Reč je o modernim i autentičnim suvenirima izrađenim za prošlogodišnji kragujevački Sajam turizma, na kome su takođe bili prvonagrađeni. Set koji nosi radni naziv „Ja volim Šabac“ sastoji se od šolje, majica, magneta priveska i pasoša Čivijaške republike.

Razglednice i dalje u modi
Uspeh suvenira je uvek pitanje dobre ideje, uveren je Simić. Bitno je šta je interesantno turistima, ali i šta bi moglo biti prigodan poklon.
-Brojni sugrađani dolaze da svojoj rodbini, prijateljima, dragim osobama, kupe poklon za rođendan ili godišnjicu ili žele da u inostranstvo ponesu nešto iz našeg grada. Kad se urade novi suveniri, bilo da su to magneti ili razglednice, privesci, brzo se rasprodaju. Drago mi je da su razglednice i dalje u modi, iako mislimo da je moderna tehnologija to izbrisala, ljudi ih zaista kupuju, bez obzira na to da li ih šalju ili nose kao suvenir, ali opet je lepo da su tražene, kao i privesci, majice. To nam nameće obavezu da se taj asortiman proširi- navodi Simić.


Svi bi pasoš Čivijaške republike
Direktor TOŠ-a Dušan Simić, koji je preuzeo nagradu, istakao je da je u konkurenciji 40 turističkih organizacija iz cele Srbije izuzetna čast biti najbolji u svojoj kategoriji.

-Ogromno nam je zadovoljstvo i čast, a istovremeno i velika obaveza da budemo još bolji ubuduće. Prva prilika za to nam se ukazuje na predstojećem Sajmu turizma u Kragujevcu, gde ćemo braniti titulu osvojenu prošle godine i promovisati nove suvenire koji su u pripremi- naglasio je Simić.

Manifestacija na kojoj ja šabačka Turistička organizacija dobila priznanje održana je u okviru programa obeležavanja 14. oktobra, Dana oslobođenja grada Kruševca u Drugom svetskom ratu, a cilj joj je promocija i razvoj turizma.

Dušan Simić:
čast mi je biti najbolji u svojoj kategoriji, Foto: "Glas Podrinja"


-Svako bira u kojoj će se od 11 ponuđenih kategorija takmičiti, a mi smo se prijavili za najoriginalnije suvenire. Odabrali smo one koji su nagrađeni prošle godine u Kragujevcu. To je zanimljiva kompozicija koja na interesantan i autentičan način predstavlja naš grad. Dve majice sa simbolima Šapca, prepoznatljivim zgradama, robna kuća, Šabačka trđava, crkva, reka Sava, sve je objedinjeno u jednoj kompoziciji. Na šolji s kojom je usklađena i druga majica stoji oznaka za registarske tablice iz našeg grada, a čivijaški pasoš je nešto po čemu smo jedinstveni i autentični, jer ga nema niko drugi. On je uvek među najtraženijim, nevezano za Čivijadu- podvlači direktor TOŠ-a.
Najčešći motivi na suvenirima su institucije kulture, reka Sava, planina Cer, Mišar... Vredno se radi na tome da se prvom prilikom predstave sa nekim novim suvenirima koji će opravdati ideju i kvalitet. Sajam u Kragujevcu biće održan od 24. do 27. novembra, uz učešće turističkih organizacija iz cele zemlje, na čelu sa krovnom, Turističkom organizacijom Srbije.

Mape, varjače, podmetači...
U suvenirnici se bave i komisionom prodajom.
-Članovi Udruženja građana „Kiša“ prodaju svoje, autentične ručne radove, podmetače, varjače, poslužavnike, zanimljive mape i drugo, tako da imamo i takav način prodaje. Mislim da za svakoga uvek postoji nešto zanimljivo što će naći i što će ga privući da kupi. Verujem da je turistička organizacija, ne samo Šapca, nego i svakog grada, prvo mesto gde će neko sa strane doći i gde stvarno treba da naiđe na toplu dobrodošlicu, da bude dočekan sa osmehom, da mu pomognemo i damo odgovore na sva pitanja koja ga interesuju. S druge strane, budući da smo jedini koji se time bavimo u našem gradu, tu smo da ponudimo nešto autentično što će poneti iz našeg grada za uspomenu i promociju i da upravo to dovede potencijalne goste i turiste u naš grad- kaže direktor TOŠ-a.


Spoj prvina, sadašnjosti i budućnosti
-Trudićemo se da prezentujemo ono što jeste Šabac, od prvina koje je Jevrem doneo, a da sve to izjednačimo i stavimo u paralelu sa onim što je vizija, a to jeste grad budućnosti. Nastojaćemo da prvine i budućnost spojimo u jedno, da ljudi koji dođu na štand mogu da probaju vanilice koje su se jele na dvoru Jevrema Obrenovića, da se posluže belom kafom, uživaju u prepoznatljivoj, starogradskoj muzici koja je autentična za Šabac i svugde nas je proslavila i da se posetioci sajma upoznaju sa važnim ličnostima iz tog vremena kao što su Jevrem i Tomanija Obrenović, dr Draga Ljočić i mnogi drugi istaknuti Šapčani zaslužni za grad u kome mi danas živimo- objašnjava on.

Čivi napunio 26 godina
Najstariji i prvi originalni suvenir u šabačkom TOŠ-u je Čivi koji je nastao 1996. godine, a 16. septembra je proslavio 26. rođendan.
-On predstavlja Šapčanina, veselog trgovca iz druge polovine 19.veka, koji jednom rukom grli točak, a drugom pokazuje čiviju. Čivi prvo spakujemo kao poklon ako neka delegacija iz grada ide u posetu drugim gradovima i državama ili ako nama dolaze u goste. Autentičan je i zaista na originalan način predstavlja naš grad- smatra Simić.


Važno je da suveniri čuvaju tradiciju i prepoznatljivost sredine, ali i da prate moderne tendencije.

-Ideja je da zadržimo ono što je važno i da ne zaboravimo pre svega naše istorijske vrednosti, ono po čemu smo postali prepoznatljivi pre više od dva veka, a, s druge strane, da naši suveniri pre svega korespondiraju sa mladom generacijom i da njima budu interesantni. Uvek mi je drago kada vidim naše priveske i šolje u nečijem domu ili da neko u našim majicama prošeta kroz grad. Lepo je da znamo da smo pogodili ukus ljudi. Najviše se traže šolje, podmetači, majice, rokovnici, blokčići, privesci. Imamo i mnogo knjiga naših šabačkih zavičajnih pisaca. Verujem da će novi suveniri koji budu izrađeni biti podjednako autentični- zaključuje Simić.
D.Dimitrijević

Najnoviji broj

26. januar 2023.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa