Info

18. jul 2024.18. jul 2024.
Folklor nije samo igra
“TAMNAVSKI OPANČIĆI” PRIKUPILI PREKO TONU RECIKLAŽNOG OTPADA

Folklor nije samo igra

Naša primarna uloga jeste prenošenje baštine na nove naraštaje. Ali, to nikako nije samo i isključivo broj naučenih koraka ili saznanja o običajima. Smatramo da svaka epoha ima neku svoju specifičnost. Zato merna jedinica ljubavi prema svojoj zemlji može biti i briga o njenim prirodnim bogatstvima, o zaštiti reka,
jezera, planina, šuma...
Deca iz folklorne grupe “Tamnavski opančići” iz Koceljeve su u proteklih nekoliko meseci u svojim domaćinstvima prikupili preko tonu plastičnih flaša, aluminijumskih limenki, stakla i kartona. Na ideju su došli nakon što su saznali da to čine zaposleni u proizvodnom pogonu firme “Nova intimo” u ovoj varoši.

–Iz razgovora sa predstavnicom ove društveno odgovorne firme saznali smo da je moguće organizovati se tako da se ove sirovine prikupljaju izvestan period a potom ih transportuje jedno od preduzeća koje se bavi reciklažom. Došli smo na ideju da se uključimo u ovaj proces i da akcija ne bude oročena- kažu u ovoj folklornoj grupi osnovanoj pre nešto više od godinu ipo dana, koja okuplja oko sto članova školskog i predškolskog uzrasta.

Osnovna uloga ove grupe jeste očuvanje i negovanje srpske tradicije i kulture.

–Naša primarna uloga jeste prenošenje baštine na nove naraštaje. Ali, to nikako nije samo i isključivo broj naučenih koraka ili saznanja o običajima. Smatramo da svaka epoha ima neku svoju specifičnost. Zato merna jedinica ljubavi prema svojoj zemlji može biti i briga o njenim prirodnim bogatstvima, o zaštiti reka, jezera, planina, šuma...- dodaju predstavnici “opančića”.



Decu je potrebno edukovati. Međutim, to nije dovoljno. Za njih je važno da se obrazaca ponašanja koje im kao poželjne plasiraju, odrasli i sami pridržavaju. Zato ne čudi što su mališani koji žive u stambenim zgradama napravila neku vrstu “reciklažnog dvorišta” kako bi animirali komšije da učestvuju u njihovoj akciji, da prikljupaju i vrše selekciju te da plastični, stakleni i drugi otpad odlažu u posebne vreće.

–Našim komšijama je to bilo simpatično. Uključili su se u našu akciju, podržali su nas. Nije teško razmišljati o razdvajanju smeća. Naša planeta je postala veoma zagađena. Na sve strane su plastične flaše, kese. Pune su ih reke. Zagađujemo našu zemlju i na taj način je uništavamo. To može da se promeni. Ali, svako mora da počne u svojoj kući, u svojoj zgradi ili ulici. Onda može svima da nam bude bolje i da živimo u nekoj lepšoj i čistijoj sredini- smatraju mali folkloraši.

Iako reciklažne sirovine imaju veoma nisku otkupnu cenu, deca ne odustaju od ideje da i na ovaj način prikupe određenu sumu novca za nabavku neophodne opreme za folklor. Dodaju da spajaju lepo i korisno i da bi svako trebao da razmišlja na taj način, da krene od svog dvorišta pa da u njemu selektovanjem i prikupljanjem reciklažnog otpada napravi red.



–Svesni smo da pojedinačni primeri ovog tipa neće spasiti planetu. Ali, moramo se osvestiti i od nečega, u nekom trenutku krenuti. Dolaze nove generacije koje možda mogu da budu mnogo bolje od nas, odraslih. Da bi se to dogodilo sa njima treba raditi na svim poljima. A jedno od važnih jeste svakako ekologija, buđenje svesti kod ljudi i uključivanje šire društvene zajednice- napominju predstavnici folklorne grupe i veruju da će se stvari u njihovoj sredini pomeriti sa mrtve tačke kada bude izgrađena i stavljena u funkciju regionalna deponija u Kaleniću.

Do tada preostaje im da nastave da na svoj način čuvaju životnu sredinu, brinu o prostoru na kojem žive i tu brigu prenose na najbliže okruženje, nadajući se da će svojim primerom podstaći širu društvenu zajednicu da razmišlja o reciklaži i uključi se u selektovanje otpada.
V.Bošković

Najnoviji broj

5. septembar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa