5. septembar 2024.5. sep 2024.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

PORAST BROJA OBOLELIH OD SEKSUALNO PRENOSIVIH BOLESTI

Više od polovine tinejdžeri

Seksualno prenosive bolesti su infekcije koje se prenose sa osobe na osobu tokom oralnog, vaginalnog ili analnog seksualnog odnosa. Bolesti koje se kod nas najčešće javljaju su hlamidija, genitalni herpes, HIV, humani papiloma virus, gonoreja, sifilis, hepatitis B i C. Problem je što su više od 50 procenata dijagnostifikovanih pacijenata tinejdžeri
Svetski dan seksualnog zdravlja obeležava se 4. septembra. Ovim povodom u Zavodu za javno zdravlje Šabac održana je konferencija na kojoj je bilo reči o epidemiološkoj situaciji polno prenosivih u Mačvanskom upravnom okrugu i mogućnostima za njihovu prevenciju, testiranje i dijagnostiku.

-Seksualno prenosive bolesti su infekcije koje se prenose sa osobe na osobu tokom oralnog, vaginalnog ili analnog seksualnog odnosa. Bolesti koje se kod nas najčešće javljaju su hlamidija, genitalni herpes, HIV, humani papiloma virus, gonoreja, sifilis, hepatitis B i C. Problem je što su više od 50 procenata dijagnostifikovanih pacijenata tinejdžeri. Granica stupanja u seksulane odnose kod tinejdžera se pomera i to su sve mlađa deca. Važno je da se koristi zaštita, ali i da se testiraju. Svom izabranom lekaru treba da kažu ukoliko imaju neke tegobe. Kod nas postoji savetovalište gde dobrvoljno i poverljivo mogu da iznesu neki problem ukoliko ga imaju, navela je dr Ana Pajičić, spec socijalne medicine iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Foto: "Glas Podrinja"


Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ u 2022. godini na teritoriji Srbije je prijavljena 791 osoba kojoj je dijagnostifikovan sifilis, gonoreja, hlamidija ili AIDS i to je za 11 odsto više slučajeva nego godinu dana ranije.

-Neke od ovih bolesti se jako teško leče, a neke se ne leče uopšte. Mi za HPV i hepatitis B imamo vakcinu. Većina ovih bolesti je bez simptoma, oboleli ne znaju da ih imaju, a prenose ih dalje. Pored karcinoma, kao najteže posledice ovih bolesti, javlja se neplodnost, hronični bolovi u karlici, komplikacije u trudnoći, a komplikacije može imati i novorođenče i to od konjuktivitisa, pa do deformiteta i smrtnog ishoda. Zbog toga je važno da se dijagnostifikuju na vreme, navela je dr Pajičić.

Dr Marina Malbaški, spec. medicinske mikrobiologije, načelnica Centra za mikrobiologiju ZZJZ Šabac istakla je značaj skrininga. Takođe je istakla da bi sigurno bilo više otkrivenih obolelih kada bi bilo više testiranja.

Foto: "Glas Podrinja"


-Preporučuje se najmanje jednom godišnje testiranje ciljne populacije, a to je populacija od 15 do 49 godina, trudnice, muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima. Ukoliko postoji neko rizično ponašanje taj period može da bude i kraći, od tri do šest meseci. Rana dijagnostika vodi do rane terapije, a samim tim i zaustavljanje prenošenja virusa, smanjenja dugoročnih komplikacija, smanjenja neplodnosti i rizika vezanih za trudnoću i porođaj. Mi smo u Centru za mikrobiologiju ZZJZ pre nešto više od godinu dana uveli panel seksualno prenosivih bolesti, gde testiramo na najčešće prenosive bolesti. Sve te analize, koje su inače skupe, se mogu raditi na uput izabranog lekara. Važno je da mladi razviju svest koliko je važno raditi skrining, istakla je dr Malbaški.

Dijagnostika u ZZJZ Šabac je brza i precizna, a na rezultate testiranja se čeka od tri do sedam dana.
M.M.

Najnoviji broj

3. oktobar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa