31. oktobar 2024.31. okt 2024.
Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Folklorni ansambl predstavio Mačvu na najbolji način

„Đido“ kulturni prozor Bogatića na bini u Francuskoj

Njihov nastup je obuhvatio izvođenje igara iz različitih delova Srbije, kao i predstavljanje običaja vezanih za mačvansku svadbu i kićenje neveste, što je privuklo veliku pažnju publike
Folklorni ansambl „Đido“ iz Bogatića učestvovao je u svečanosti bratimljenja Bogatića i francuskog grada Dreuxa početkom oktobra. Kao deo zvanične opštinske delegacije, predstavili su kulturno blago Mačve i srpsku tradiciju, učestvujući u ceremoniji koja je okupila predstavnike obe opštine, brojne goste i domaćine iz Dreuxa.

Glavni događaj se odigrao tokom zvaničnog potpisivanja povelje o prijateljstvu između ove dve opštine, nakon čega je „Đido“ energičnim nastupom i živopisnim koreografijama otvorio kulturno- umetnički program.

Oduševljenje domaće publike
Svaka izvedba praćena je burnim aplauzom, dok su se članovi smenjivali na sceni u raznobojnim tradicionalnim nošnjama koje su plenile pažnju publike. Uz ritmične korake i izvorne melodije, doneli su duh Mačve i Srbije u Francusku, stvarajući osećaj zajedništva među prisutnima. Publika je reagovala sa oduševljenjem, što je dodatno motivisalo izvođače da svaki sledeći put odigraju sa još većim žarom.

Foto: Privatna arhiva


-Ceremonija bratimljenja bila je ispunjena svečanostima. Ova saradnja, zasnovana na kulturnoj razmeni, prijateljstvu i razumevanju, ima za cilj da ojača veze između naših građana i doprinese jačanju međusobnih odnosa. Tokom svečanosti, ansambl je oduševio prisutne svojim izvođenjem tradicionalnih srpskih igara i pesama, predstavivši bogatstvo folklorne tradicije Srbije- rekao je direktor Kulturno- obrazovnog centra Bogatić Miloš Simić.

Miloš Simić, direktor Kulturno- obrazovnog centra Bogatić, Foto: Glas Podrinja


Dodao je da je program počeo ceremonijom potpisivanja povelje, nakon koje su nastupili članovi „Đida“, prikazavši igrom i pesmom tradiciju Mačve. Izveli su igre iz različitih delova Srbije, uključujući običaje vezane za mačvansku svadbu i kićenje neveste, što je privuklo veliku pažnju prisutnih. Nastupi mačvanskog folklornog ansambla pobrali su pohvale i aplauze. Domaćini iz Dreuxa izrazili su veliko poštovanje prema bogatoj srpskoj kulturi i želju da ovakvi susreti postanu tradicija u godinama koje dolaze. Simić je istakao da je velika čast predstavljati svoju zemlju u takvim prilikama.

Foto: Privatna arhiva


Uz ritmične korake i izvorne melodije, doneli su duh Mačve i Srbije u Francusku, stvarajući osećaj zajedništva među prisutnima. Publika je reagovala sa oduševljenjem, što je dodatno motivisalo izvođače da svaki sledeći put odigraju sa još većim žarom


Prezentacija Mačve
-Poseban trenutak nastupa bila je pesma koju je na francuskom izvela predstavnica Srbije na takmičenju „Srbija u ritmu Evrope“ Andrea Lukić. Ona je otpevala i „Marseljezu“, što je posebno oduševilo francusku publiku. U večernjim satima, tokom zajedničke večere, „Đido“ je ponovo nastupio, čime je upotpunio kulturni program uz druge evropske delegacije, među kojima su bili predstavnici iz Nemačke i Portugala, kao i francuski folklorni ansambli. Pored scenskih nastupa, „Đido“ je zajedno sa Udruženjem „Crnobarke“ iz Crne Bare organizovao i štand na kome su prezentovani srpska kuhinja i narodna radinost, pri čemu su članovi ansambla bili u tradicionalnim nošnjama. Prezentacija je privukla brojne posetioce sajma, koji su sa interesovanjem prilazili štandu i učestvovali u degustaciji mačvanskih specijaliteta- naveo je Simić.

Bratimljenje Bogatića i Dreuxa ne samo da će omogućiti da se građani oba mesta bolje upoznaju, već će pružiti priliku za nove kulturne, edukativne i ekonomske projekte, što predstavlja značajan korak ka bližoj saradnji i razumevanju među evropskim narodima.

Foto: Privatna arhiva


Bliža saradnja
-Nastup ansambla „Đido“ bio je izuzetno cenjen, a domaćini su se posebno oduševili raznolikom srpskom nošnjom, koja je pokazala bogatstvo različitih tradicija iz svakog kraja Srbije. Posebno ih je iznenadila raznolikost ritmova, kao i česte promene kostima tokom programa. Kroz ovo bratimljenje, „Đido“ je uspostavio kontakte sa Savezom srpskog folklora u Francuskoj, kao i sa francuskim ansamblima, otvarajući vrata za buduću kulturnu saradnju. Verujemo da će nam biti gosti na festivalu „Bogatfest“ 2025. godine - smatra Simić.

Po povratku u Bogatić, ansambl „Đido“ nastavlja sa probama i pripremama za godišnji koncert u decembru, kao i za jubilarnu proslavu 2025. godine, kada će obeležiti 30 godina postojanja pod imenom „Đido“, koje nosi po drami Janka Veselinovića.
D.D.

Najnoviji broj

5. decembar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa