SASTANAK MINISTRA MARTINOVIĆA, PROIZVOĐAČA MLEKA I MLEKARA
Rešenje svih problema zajednički interes
Poslednjeg dana protekle godine udruženja su dobila informacije od mlekara i otkupljivača u Centralnoj Srbiji da će od prvog januara da pojeftine otkup sirovog mleka od pet do osam dinara po litri. „Imamo zajednički interes da rešimo sve postojeće izazove, zbog čega moramo da napravimo partnerski odnos između svih nas“, rekao je ministar Aleksandar Martinović. „Sad se može jasno zaključiti da su mlekare, pogotovo u Centralnoj Srbiji, u predhodnim mesecima pravile zalihe i ćutale o tome ne obraćajući se Ministarstvu poljoprivrede i ne ukazujući na probleme, a onda su odlučile da preko “ noći “ drastično pojeftine mleko u otkupu“, kažu u Udruženju proizvođača mleka Mačvanskog okruga
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović održao je u petak sastanak sa predstavnici Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga i Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, kao i sa predstavnicima nekoliko domaćih mlekara. Povod za sastanak su bile aktuelna pitanjima u ovoj grani poljoprivrede, a udruženja je posebno interesovalo zašto su pojedine mlekare smanjile otkupne cene sirovog mleka.
Naime, poslednjeg dana protekle godine udruženja su dobila informacije od mlekara i otkupljivača u Centralnoj Srbiji da će od prvog januara da pojeftine otkup sirovog mleka od pet do osam dinara po litri. Kako su udruženja navela, svoju nameru o drastičnom pojeftinjenju pravdali su pričom o stvorenim zalihama i tvrdnjom da je Ministarstvo poljoprivrede dozvolilo veliki nekontrolisani uvoz , pre svega biljnih sireva, biljnih masti i palmine masti.
Ministar Martinović na sastanku je podsetio da je iz budžeta Republike Srbije isplaćeno dodatnih 100.000 dinara za krave prvotelke svim poljoprivrednim proizvođačima koji su se prijavili na javni poziv. Takođe je naveo da će ove godine podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne i tovne krave biti povećani sa 40.000 dinara na 55.000 dinara.
Kako se navodi na sajtu Ministarstva, na sastanku je dogovoreno da će se u narednih nekoliko dana oformiti Radna grupa za izradu strateškog plana mera za unapređenje kvaliteta i higijenske bezbednosti sirovog mleka, čiji će članovi, uz predstavnike Ministarstva poljoprivrede i Vlade Srbije, biti i prizvođači i prerađivači mleka, odnosno predstavnici svih zainteresovanih strana u oblasti stočarstva, kako bi se sistemski pristupilo iznalaženju najboljih rešenja za sva pitanja. -Napori Vlade Republike Srbije i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede čvrsto su usmereni na oživljavanje stočarstva u našoj zemlji. Srbija je ogromnu količinu novca uložila u ovu granu poljoprivrede, najviše od svih zemalja u Evropi. Imamo zajednički interes da rešimo sve postojeće izazove, zbog čega moramo da napravimo partnerski odnos između svih nas, rekao je Martinović i pozvao proizvođače mleka da sami dostave svoje predloge mera koje bi država mogla da sprovede u cilju dodatnog unapređenja ove grane poljoprivrede.
Sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prisustvovali su Vidosava Šević iz kompanije Mlekoprodukt, Dalibor Lazarević iz mlekare Šabac, Dejan Stevanović iz mlekare Kraljevo, Nenad Beljin ispred mlekare UB, Marko Mančić i Saša Mančić ispred Kikindske mlekare, kao i Darko Samardžija ispred kompanije IMLEK. Proizvođače mleka su predstavljali Branislav Terzić, Mile Božić i Goran Vasić iz Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga, kao i Milija Palamarević, Miloš Trajković i Ivan Smajlović iz Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije. Sastanku je prisustvovao i savetnik predsednika Vlade Srbije za poljoprivredu Danilo Golubović, zatim dr Slavoljub Stanojević iz Direkcije za nacionalne referentne laboratorije, dok su u svojstvu predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prisutni bili pomoćnik ministra dr Nenad Katanić i direktori Uprave za veterinu i Uprave za agrarna plaćanja Živko Matijević i Slobodan Nikolovski.
Foto: Udruženje proizvođača mleka Mačvanskog okruga
Kako su nakon sastanka naveli u Udruženju proizvođača mleka Mačvanskog okruga, ministar Martinović je predstavnicima mlekara kao i predstavnicima udruženja dao na uvid dokaze da u 2024. godini nije bilo prekomernog uvoza mleka i mlečnih proizvoda, te da to ne može biti izgovor da neke mlekare smanjuju cenu mleka.
-Činjenica je da neke mlekare imaju povećane zalihe i zaključak je da su te zalihe nastale zbog veće proizvodnje mleka za 12,5 odsto u 2024. godini u odnosu na 2023. godinu. Ključni razlog nemogućnosti izvoza mleka je povišen nivo alfatoksina u mleku, kao posledica suše. Na sastanku su predstavnici mlekara dali ideju da se deo zaliha pretvori u mleko u prahu što bi subvencionisala država, a time bi se rasteretilo tržište i očuvala cena sirovog mleka. Sad se može jasno zaključiti da su mlekare, pogotovo u Centralnoj Srbiji, u predhodnim mesecima pravile zalihe i ćutale o tome ne obraćajući se Ministarstvu poljoprivrede i ne ukazujući na probleme, a onda su odlučile da preko “ noći “ drastično pojeftine mleko u otkupu. Apsolutno neodgovorno ponašanje mlekara, jer očigledno su igrali na kartu da imaju prostor za takvo pojeftinjenje, rekao je nakon sastanka Branislav Terzić.
Zbog aflatoksina koristiti adsorbente Udruženje proizvođača mleka Mačvanskog okruga apeluje na proizvođače da, zbog povećanog aflatoksina u mleku, koriste adsorbente u ishrani muznih grla. -Zbog povećanog prisustva aflatoksina u mleku, naše mlekare sve manje imaju kvalitetnog mleka koje ispunjava standarde Evropske unije od 0,05 mikrograma po litri te im je znatno otežan izvoz mleka i mlečnih proizvoda u zemlje u okruženju gde važe standardi EU. Apelujemo svim proizvođačima mleka da najozbiljnije shvate problem te da obavezno koristite adsorbente/fiksatore u ishrani svijih muznih grla. U interesu je nas proizvođača mleka da naše mlekare sa kvalitetom proizvoda budu konkuretne vam granica što bi održalo stabilnost domaće proizvodnje mleka, navode u Udruženju proizvođača mleka Mačvanskog okruga.
Naveo je da je ideja da se formira radna grupa za izradu strateškog plana za unapređenje kvaliteta i higijenske bezbednosti sirovog mleka dogovorena na sastanku, a sve zbog cilja da do kraja 2026. godine sva regulativa u mlekarskom sektoru mora biti usaglašena sa regulativama koje važe u Evropskoj uniji. Zbog toga je ministar Aleksandar Martinović traži da se daju predlozi na koji način sve još može Ministarstvo da pomogne.
Foto: Ministarstvo poljoprivrede
-Predstavnici naših udruženja su na sastanku, uz pomoć predstavnika laboratorije Analab Ivana Smajlovića, skrenuli pažnju da se pooštri kontrola mlečnih proizvoda na tržištu odnosno njihova autentičnost. Opšti utisak je da su svi prisutni na sastanku shvatili ozbiljnost situacije i da se mora uspostaviti bolji kontakt i komunikacija svih aktera u mlekarskom sektoru kao i Ministarstva poljoprivrede. Smanjenje cene mleka u otkupu se mnogim mlekarama može vratiti kao bumerang i to svima treba da bude jasno, pa i onima koji su na otimačini od proizvođača mleka sagradili imperije i pokupovali nekretnine u Srbiji pa i u inostranstvu. Vreme je da pohlepi i bezobrazluku dođe kraj, poručuju iz Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga.