Erazmus + dan u znaku znanja, prijateljstva i budućnosti
Centralni događaj bilo je uručenje Europass sertifikata đacima koji su u martu ove godine boravili u Skoplju u okviru projekta mobilnosti i stručne prakse
U Stručnoj hemijskoj i tekstilnoj školi u Šapcu u ponedeljak, 5. maja, obeležen je Erazmus+ dan, svečanošću koja je okupila direktore osnovnih i srednjih škola, nastavnike, roditelje i učenike- učesnike mobilnosti. Centralni događaj bilo je uručenje Europass sertifikata đacima koji su u martu ove godine boravili u Skoplju u okviru projekta mobilnosti i stručne prakse.
Potvrda o znanjima i veštinama Đaci su tokom boravka u Severnoj Makedoniji radili u savremenim analitičkim laboratorijama, gde su se obučavali kroz praktičan rad u realnom okruženju, a ovi sertifikati predstavljaju zvaničnu potvrdu o stečenim znanjima i veštinama, značajnu i za nastavak školovanja i za prve korake na tržištu rada.
Foto: Privatna arhiva
Koordinatorka projekta profesorka Sanja Rajčević u uvodnom obraćanju prisutnima je približila program Erazmus+, naglasivši njegov značaj za celokupno obrazovanje- od predškolskih ustanova do fakulteta. Praksa u Skoplju obeležila je prvu godinu akreditacije, a u naredne tri godine očekuje se proširenje saradnje i novi partneri iz Evrope.
Program se zasniva na pet ključnih principa: uključivanje učenika sa smanjenim mogućnostima, podrška održivom razvoju i zelenoj agendi, jačanje digitalnih veština, negovanje vrednosti Evropske unije i aktivno učešće u mreži Erazmus organizacija. Đaci su zatim podelili svoja iskustva sa prakse. Učenik trećeg razreda Mateja Bajić govorio je o radu u trening laboratoriji kompanije Alkaloid. Mihailo Božanić je predstavio saradnju sa Srednjom školom „Marija Kiri Sklodovska“, a Nikolina Lazarević podelila je svoje utiske iz rada u Bioinženjeringu, laboratoriji za primenu mikrobiologije i biotehnologije, koja je na nju ostavila najjači utisak.
Projekti za budućnost Najdublju poruku, ipak, prenela je jedna učenica, po povratku sa mobilnosti, kada je u pisanoj formi zabeležila svoje impresije:
„Svrha svega jeste bilo stručno znanje, ali smo dobili i jedan veliki poklon, a to je prijateljstvo. Krenuli smo kao poznanici, a vratili se kao prijatelji. Nadam se da su profesori zadovoljni i ponosni na nas, ali i na sebe, zbog divnog iskustva koje je ostavilo traga na nama“.
Foto: Privatna arhiva
Svečani događaj završen je u duhu zajedništva i nade u nove projekte, koji će mladima doneti nova znanja, veštine i prijateljstva za ceo život.
Podsetimo, učenici Stručne hemijske i tekstilne škole iz Šapca su u okviru međunarodnog Erazmus+ projekta u Severnoj Makedoniji stekli dragoceno znanje kroz stručnu praksu u prestižnim laboratorijama i istraživačkim centrima. Praktično iskustvo će im pomoći da se pripreme za izazove budućeg rada u svojoj struci. Projekat je realizovan uz podršku nacionalne agencije Fondacije Tempus, koja je odgovorna za sprovođenje ovih aktivnosti. Kao prvi u okviru četvorogodišnjeg Razvojnog plana škole, značajno doprinosi unapređenju praktičnih znanja i veština učenika, a ujedno otvara vrata novim saradnjama sa evropskim školama i kompanijama. U narednim godinama, planirani su novi projekti, koji će omogućiti dodatne mobilnosti i praksu u vodećim evropskim laboratorijama, kako bi što više učenika dobilo priliku za ovakva iskustva.