19. februar 2026.19. feb 2026.
Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Slađana Cvjetković, modna dizajnerka iz Bogatića

Autentičnost uvek treba pohvaliti

Ljubav prema ovom zanimanju otkrivala je postepeno, uporedo sa jasno izraženim talentom i sklonošću ka umetnosti. Danas živi i radi na relaciji Bogatić- Beograd, profesionalno angažovana u oblasti muške modne industrije
Bogatić ima svoju modnu dizajnerku. Slađana Cvjetković ljubav prema ovom zanimanju otkrila je uporedo sa talentom i sklonošću prema umetnosti. Crtajući i slikajući, istražujući svetove u koje je vodila nepresušna inspiracija. Sve što je gradila olovkom i bojama kasnije je počela da prenosi u formu, materijal i konstrukciju odeće. Tako se interesovanje za modu vremenom prirodno oblikovalo u profesionalni poziv.

Foto: Privatna arhiva


Prvi susret sa umetnošću
-Od detinjstva je sve kretalo spontano i razvijalo se bez pritiska. Stalno sam crtala likove, haljine i neke zamišljene svetove. Kasnije, u srednjoj školi, uz Draganu Ercegovčević, počela sam ozbiljnije da se usmeravam ka umetnosti, crtanju i slikanju u njenoj školici „Svetlost“ pri Kulturno- obrazovnom centru Bogatić- kaže Slađana.

Značajan uticaj na njen razvoj imao je i ručni rad, u kome se, uz bake, okušala u porodičnom okruženju. Tkanje i pletenje bili su, kako ističe, posebno uživanje, ali i prvi susret sa razumevanjem materijala i forme. U to vreme, kako uz osmeh dodaje, bake su bile i kreatori sopstvenih modnih trendova.

Na studijama je nastavila tim putem, ali su tradicionalne tehnike zamenile savremene mašine i industrijski procesi.

Foto: Privatna arhiva


-Želela sam da ostanem u crtanju i slikanju, a sasvim slučajno sam pronašla smer dizajn tekstila i odeće. To mi se odmah dopalo i shvatila sam da me odeća privlači ne samo kao komad garderobe, već kao forma i konstrukcija. Zato sam i odlučila da upišem te studije- objašnjava.

Osnovne studije završila je u Beogradu, na Visokoj tekstilnoj školi, na smeru dizajn tekstila, gde trenutno pohađa i master studije.

Moda je danas dijalog između prošlosti i sadašnjosti, između individualnosti i zajednice, estetike i funkcije. Ona se neprestano menja, ali svakome ostavlja prostor da ispriča sopstvenu priču


Muška moda kao inspiracija
-Tu sam mnogo naučila o konstrukciji, materijalima, teksturi i istoriji mode, što me je i najviše privuklo ovoj profesiji. Trenutno sam na master studijama i pripremam ispite, a uporedo radim kao dizajner u jednoj modnoj kući. Angažovana sam u oblasti muške mode, bavim se konstrukcijom i radom sa klijentima, tako da živim na relaciji Bogatić- Beograd- dodaje.

Iako je u početku bila usmerena ka ženskoj modi, ulaskom u svet muške konfekcije shvatila je da je upravo to oblast u kojoj se najbolje pronalazi. Priliku za posao nije želela da propusti, a iskustvo koje je stekla pokazalo se kao dragoceno.

Foto: Privatna arhiva


-Rad u muškoj modi je specifičan i u mnogo čemu drugačiji. Zahteva preciznost, poštovanje proporcija, kvalitet izrade, disciplinu i odgovornost. To je sistem u kom nema mnogo improvizacije, ali upravo to mi je donelo profesionalnu sigurnost i rutinu- pojašnjava.

U firmi je zvanično zaposlena četiri godine, a njene obaveze obuhvataju dizajn, komunikaciju sa klijentima i učešće u celom kreativnom procesu, od ideje do realizacije. Rad započinje skicom, nakon čega model prolazi kroz ruke modelara, krojača i ostatka tima.

-Važno je da skica bude jasna i precizna, jer od nje sve kreće. U muškoj modi postoje standardi koji moraju da se poštuju, posebno kada je reč o konstrukciji. Prostor za kreativnost postoji u izboru materijala, detalja i želja klijenata. Vremenom mi je sve to postalo rutina. Uz rad, disciplinu i odgovornost, ovaj posao može da se nauči, ali talenat je uvek osnova- skromno ističe.

Foto: Privatna arhiva


Rad sa decom i lični snovi
Na poziv Dragane Ercegovčević, u Kulturno- obrazovnom centru Bogatić, držala je radionicu crtanja modela i filcanja vune, koja je izazvala veliko interesovanje među decom.

-Pravili smo i nakit, a deca su bila veoma motivisana i kreativna. Nastali su zaista lepi radovi. Planirala sam da neke od njih realizujem za Draganinu izložbu, kako bi se prikazao ceo proces- od skice do gotovog odevnog predmeta- priča.

Rad u muškoj modi je specifičan i u mnogo čemu drugačiji. Zahteva preciznost, poštovanje proporcija, kvalitet izrade, disciplinu i odgovornost. To je sistem u kom nema mnogo improvizacije


I na master studijama ostala je na istom smeru- dizajn tekstila i odeće. Radni dan joj traje od sedam do tri, a ostatak vremena posvećen je učenju, što ostavlja malo prostora za odmor.

-Slobodna sam uglavnom nedeljom i tada crtam za svoju dušu. Verujem da svaki dizajner sanja o sopstvenoj kolekciji i nadam se da će jednog dana doći i taj trenutak- kaže.

Foto: Privatna arhiva


Kada je reč o modi danas, smatra da najveći uticaj imaju društvene mreže koje oblikuju trendove i ukuse.

-Uvek treba pohvaliti autentičnost i hrabrost da se ponese nešto što nije nužno u trendu. Crna boja je klasika i siguran izbor za oba pola. Moda je danas dijalog između prošlosti i sadašnjosti, između individualnosti i zajednice, estetike i funkcije. Ona se neprestano menja, ali svakome ostavlja prostor da ispriča sopstvenu priču- zaključuje Slađana.
D.D.

Najnoviji broj

16. april 2026.

Најновији број

Vremenska prognoza

Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa