1. avgust 2013.1. avg 2013.
VREDNOSTI PLAVE PLANINE

OD BRONZANOG DOBA DO NAŠIH DANA

Rezultati najnovijih arheoloških istraživanja na Ceru, Jadru i Pocerini, u periodu od 13. do 23. jula, potvrdili su da ovi lokaliteti obiluju značajnim istorijskim i kulturnim nasleđem. Radove je obavio stručni tim arheloga Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo u saradnji sa Arheološkim institutom iz Beograda i Bruklin koledžom iz Njujorka
Zainteresovani smo za ranu metalurgiju bronze, koja je započela na području Cera, gde postoji idealan spoj rudnika bakra i dostupnosti kalaja. Iako se čini kao pristupačna sirovina, ova ruda postoji samo na dve do tri lokacije u Evropi. Ovde se izvorišta kalaja nalaze na 700 metara dubine, pa kada se u proleće tope snegovi, reke izbacuju njegovu rudu kasiterit. Sada bi trebalo pronaći mesto gde se vršila prerada rude, što je teži posao, rekao je Radivoje Arsić, arheolog iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo i dodao da „postoji čitav niz praistorijskih naselja od kojih je jedan i Trojanov grad, koji je nastao u prelaznom periodu iz gvozdenog u bronzano doba.“
Na temeljima ovog grada, Rimljani su podigli svoje utvrđenje, procenivši ga kao najbolju lokaciju sa pogledom na okolinu rudnika i puta koji vodi ka njemu. Značajna je i njegova strateška pozicija sa najboljim pregledom terena u celoj zapadnoj Srbiji. Kada su vremenske prilike dobre, sa ovog mesta pogled doseže i do 150 kilometara, od valjevskih planina na jugu, do Beograda i Fruške Gore na severu.
-Registrovali smo ostatke jednog bedema, koji je ozidan od kamena, bez maltera, ispod koga se nalazi rov koji odgovara praistorijskom periodu. To je kod nas retko, jer nemamo istražene praistorijske građevine. Trebalo bi da obradimo širi prostor da bismo došli do preciznijih rezultata, istakao je doktor Aleksandar Bulatović iz Arheološkog instituta u Beogradu.

Najnoviji broj

28. mart 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa