Berza

 • aero 850 ▲ 0,12%
 • dinnpb 5.010 ▲ 0,48%
 • dnos 3.200 ▲ 6,49%
 • enhl 680 ▲ 2,26%
 • fito 3.100 ▲ 2,51%
 • gsfd 676 ⚫ 0,00%
 • kmbn 3.280 ▲ 0,03%
 • kopb 6.900 ▲ 9,52%
 • mtlc 1.910 ▲ 0,53%
 • niis 683 ▼ -1,30%
 • tgas 12.900 ⚫ 0,00%
(24. decembar 2015.)

TRG I BAZEN NA VRHU LISTE

Pitali smo neke od rukovodilaca šabačkih javnih preduzeća i organizacija, šta je po njima obeležilo proteklu godinu u našem gradu, a šta u radu njihovih firmi. Sudeći po odgovorima, ubedljivi “pobednici” u protekloj godini su: završetak gradskog bazena i rekonstrukcija centralnog trga
Dragan Nikolić, direktor JP “Sportski centar” Šabac
-Izgradnja bazena je svakako za mene obeležila ovu godinu u gradu. Smatram da nije normalno da grad ove veličine u 21. veku nema bazen.
Što se tiče rada JP “Sportski centar” najvažnije je da su konačno dobijene dozvole za izgradnju Koš kluba i Sokolskog doma. Nakon dugotrajne borbe oni su prvi put u vlasništvu grada. To je dalo mogućnost za njihovu rekonstrukciju, tako je odmah i počelo privođenje ovih objekata njihovoj nameni. Pored toga, stavljene su stolice na još jedan deo stadiona “Mačve”, a nastavili smo i sa postavljanjem teretana na otvorenom.
- Kada govorimo o životu u gradu u protekloj godini, od projekata koji su privedeni izdvojio bih završetak gradskog bazena i uređenje centralnog trga u Šapcu. Posebno sam zadovoljan, što je naše preduzeće aktivno učestvovalo u oba posla, i doprinelo u građenju jednog novog, lepšeg izgleda grada. Sa druge strane, u radu našeg preduzeća, posebno sam ponosan na podatak da smo počeli da iznosimo đubre sa seoskog područja, ali i da je Šabac jedan od malobrojnih gradova u Srbiji koji ima primarnu selekciju otpada. Naime, na teritoriji grada je postavljeno 15 reciklažnih ostrva, dok u 2016. planiramo montiranje još 50 – istakao je Dragan Ninković, direktor JKP “Stari grad”.
Gordana Marković, direktorka Kulturnog centra
- Svi znaju da je Kulturni centar funkcioniše na osnovu pet scena koje su izuzetno uspešne u toku čitave godine. Na izmaku ove, već planiramo narednu godinu i nadamo se da će biti podjedako uspešna kao ova. U 2015. godini bih izdvojila nove projekte, pre svega, savremenu scenu, likovnu i književnu, mlade ljude koji se okupljaju oko novih projekata, kao što je Festival “Udahni kulturu”. Još jedan novi projekat je Festival klasične gitare u saradnji sa Muzičkom školom “Mihailo Vukdragović”. Više od 15.000 posetilaca dovoljno govori o tome kako i na koji način radi Kulturni centar.
Marko Bingulac, direktor Narodnog muzeja u Šapcu
- Ovu godinu u Šapcu obeležili su otvaranje Aneksa Biblioteke šabačke i nove stalne postavke “Šabački vremeplov – baština za budućnost”. Takođe, značajno je umetničko rešenje izgradnje Gradskog trga i muralizacija grada. Što se tiče Muzeja, istakao bih izložbu “Srspki sanitet 1914 – 1918”, koju smo uradili u saradnji sa Vojnim muzejem Beograda i Novog Sada. U protekloj godini, bili smo prisutni u svim velikim gradovima Republike Srpske sa izložbom “Nemojte nas zaboraviti” – u Sarajevu, Trebinju, Foči, Andrićgradu, Banja Luci, Doboju i Bijeljini.
Sonja Bokun, direktorka Biblioteke šabačke
- Nemojte mi zameriti, moram biti vrlo lična, za mene je događaj 2015. godine otvaranje Aneksa Biblioteke šabačke. Kada su ustanove kulture u pitanju i trajna dobra, izdvojila bih i novu stalnu postavku u Muzeju, koja je interesantan spoj tradicionalnog i savremenog i novo čitanje istorije. Kad su u pitanju ustanove zaštite, Gradski trg je ne samo trg koji bi trebalo da živi jedan urbani život, nego i gradska pozornica, na kojoj bih izdvojila koncert hora “Viva Vodž”. Kad su programi u pitanju, moram da pomenem “Večeri Dušana Kovačevića” u Šabačkom pozorištu. Proteklu godinu je obeležio i jedan događaj koji se nije dogodio. Kao grad se nismo, na dostojan način, pripremili za obeležavanje 200 godina od dolaska Jevrema Obrenovića u Šabac. A nema rečenice kojom ne počinju naši razgovori sa gostima iz drugih gradova, u kojim se naši političari ne pozivaju na šabačke prvine, želeći da kažu da je naš grad i danas prva varoš Srbije. Mart 2016. godine je na pragu, moramo se pripremati na brzinu, a to nije način na koji bi trebalo raditi.
Rade Petrović, direktor Međuopštinskog istorijskog arhiva
- Godinu 2015. godinu je obeležila izložba posvećena životu i radu Živorada Žike Popovića, koji je postavio temelje ustanova kulture u Šapcu. Njegov sin Mikica Popović je, posle otvaranja izložbe, predao Arhivu deo lične dokumentacije, koja je bila u porodičnom posedu. Povodom Dana opštine Vladimirci, izložba je otvorena u Biblioteci vladimiračkoj “Diša Atić”. Godinu za nama je obeležilo i preuzimanje arhivske građe i, ono što je najbitnije za Šabac i za građane, za one koji su radili projekte građevinske i upotrebne dozvole, Arhiv je preuzeo od Stambene zadruge oko 7.500 projekata. To ćemo nastaviti da radimo i u narednoj godini, tako da svi koji su zainteresovani, mogu doći u Arhiv.
- Tokom 2015. godine JKP „Toplana Šabac“ uspešno je okončala postupak rekonstrukcije 105 toplotnih podstanica, postavljanjem novih, automatizovanih podstanica. Ukupna vrednost ovog projekta iznosila je 400. 000 evra. Na ovaj način, značajno su smanjeni distributivni gubici na mreži i obezbeđeno kvalitetnije grejanje naših korisnika. Za razliku od mnogih drugih toplana, mi nismo podigli cenu daljinskog grejanja za fizička lica u aktuelnoj grejnoj sezoni, a uspeli smo i da značajno smanjimo cenu daljinskog grejanja poslovnog prostora. Svim čitaocima „Glasa Podrinja“ želim srećnu i uspešnu Novu godinu, a naše preduzeće će se i u godini pred nama truditi da unapredi kvalitet usluga i bude još racionalnije u poslovanju, kaže direktor JKP „Toplana Šabac“ Srećko Đurić.
- JKP „Vodovod Šabac“ u smiraj 2015. godine započelo je niz projektna na širenju kanalizacione mreže u prigradskom području. Radimo u Majuru, Letnjikovcu, a dogovoreni su i radovi u Pocerskom Pričinoviću i Jevremovcu. Plan je da, pod povoljnim uslovima, omogućimo što većem broju Šapčana da dobiju priključke. Za ove namene, na godišnjem nivou, izdvajaćemo milion evra. Godinu za nama obeležili su i radovi na izgradnji Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koje će sa radom početi na proleće. Šabac će biti jedan od dva grada u Srbiji koji će imati ovakav objekat, a najvažnije od svega je da njegova izgradnja građane nije koštala ni dinara, jer se projekat, vredan 20 miliona evra, najvećim delom finansira iz fondova EU. Čitaocima „Glasa Podrinja“ želim puno zdravlja i uspeha, uz nadu da će 2016. godina svima doneti više radosti, kaže direktor JKP „Vodovod Šabac“ Aleksandar Prodanović.
Slobodan Mirković, predsednik Skupštine grada Šapca: Najupečatljiviji događaj za mene je završetak bazena.
Nemanja Pajić, zamenik gradonačelnika
- Pored Trga i infrastrukturnih radova, ono što je moj najveći utisak je Aneks Biblioteke. Našim pokoljenjima će ostati prvi namenski građen kulturni objekat. Ponosan sam i na novu stalnu postavku u Muzeju, u trenutku kada su muzeji po Srbiji zapostavljeni i ne rade. Raduje me i što smo u ovoj godini pokrenuli mnoge procese na dovođenju stranih investitora. Uspeli smo i da proširimo Slobodnu zonu za 200 ha. Možemo očekivati da će rad iz ove godine biti krunisan sledeće, otvaranjem novih radnih mesta.
Milan Vasić, direktor Centra za socijalni rad
- Najjači utisak na mene je ostavila rekonstrukcija Trga, a uz to i otvaranje hotela „Sloboda“. Takođe, završetak bazena je fantastična stvar. Među veoma bitne stvari bih izdvojio i porez na imovinu koji od ove godine ostaje mesnim zajednicama, što otvara mnoge mogućnosti u selima. Što se tiče oblasti za koju sam ja zadužen, istakao bih nove usluge u socijalnoj zaštiti koje su počele od ove godine. Pre svega, mislim na ličnog pratioca, koji prati decu sa smetnjama u razvoju do vrtića ili škole ili provodi neko vreme u toku dana sa njima. Pored toga, otvoren je i punkt narodne kuhinje u Prnjavoru.
Aleksandar Peranović, narodni poslanik:Ove godine održani su izbori u dve mesne zajednice, Majuru i Nakučanima. Ubedljive pobede kandidata koje je podržao SNS pokazale su da je građanima dosta aktuelne vlasti u Šapcu. Posle 10 godina smo dočekali da se završi bazen, ali uz novo zaduživanje grada. Rekonstruisan je Trg i menjani semrovi ulica. Svo to šminkanje grada nema nikakvog efekta na bolji život građana. Ne samo utisak, već je i činjenica da ni ove godine u grad nije došla ni jedna investicija koja bi pomogla da se ljudi zaposle.
- Pre svega, što je bilo više aktivnosti, više dešavanja u našem gradu. To mi pričinjava veliko zadovoljstvo, pre svega, kao građanina. Druga stvar, što smo imali dosta manifestacija u kojima su, pre svega, učestvovali mladi. Kada su u pitanju projekti Kancelarije za mlade tu su Letnje školice, „Mala matura“, zatim Uskršnje igrarije, kao i Uskršnji rok maraton, Obeležavanje Dana grada, Čivijaški karneval - Naila Mehmedović, direktorka Kancelarije za mlade grada Šapca.
- Stečajevi. Sahranjena je „Zorka“. Stečaj „Farmakoma“ je doveo do toga da je veliki broj ljudi ostao bez posla, a imovina upropašćena u svakom slučaju. To je ono što je po meni obeležilo Šabac koji je i u ono vreme tranzicije po mojoj proceni bio bolji od mnogih gradova u Srbiji da bi došli na ovaj nivo gde naglo propadamo - Sreten Jocković, predsednik Veća Samostalnog sindikata u Šapcu za Šabac, Vladimirci, Koceljeva i Bogatić.
- Samostalna izložba Miodraga Gašića Gala u galeriji Udruženja „Krug 10“. To je jedinstven primer u ovom gradu kako se organizuje odlična izložba sa minimalnim sredstvima i brojnom publikom - Svetlan Obradović Zmaj, predsednik Strip udruženja „Biberče“ Mišar.
- Mislim da se naš grad otvorio. Postaje primer kako se u manjem gradu i živi i radi. Najznačajnije stvari su se dogodile u kulturi što samo dokazuje da je kultura osnova života, da bez kulture nema pravog blagostanja. Kad je to u pitanju najvažnije stvari su otvaranje Aneksa Biblioteke šabačke, otvaranje Stalne postavke Narodnog muzeja koja je izuzetna. Ni pozorište nije zaostajalo. Treutno nas smatraju jednim od najznačajnijih pozorišta u zemlji. Sva su nam vrata otvorena, gostujemo na svim scenama. U ovoj godini imali smo „Večeri Dušana Kovačevića“ koje su odjeknule mnogo šire nego što sam očekivao, Festival „Joakim Vujić“ na kome su se takmičila najbolja srpska pozorišta. Otvorili smo mogućnost za novi festival koji će biti naslednik onog velikog šabačkog festivala koji je bio u velikoj Jugoslaviji. Pokrenuli smo i novi časopis „Kod 21“ čiji smo promociju imali u Udruženju književnika Srbije u Beogradu. Ponovo se uspostavlja časopis za kulturu i umetnost čiji je, kažu, prvi broj bio izuzetan - Zoran Karajić, direktor Šabačkog pozorišta.

Najnoviji broj

7. novembar 2019.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa