Učenici Stručne hemijske i tekstilne škole na putovanju u okviru projekta Erazmus+
Šabački srednjoškolci na stručnoj praksi u Severnoj Makedoniji
Projekat je uključivao stručnu praksu kod partnera- AD Alkaloid Skoplje, škola Marija Kiri Sklodovska i Bionženjering
Učenici Stručne hemijske i tekstilne škole iz Šapca nedavno su se vratili iz Severne Makedonije, gde su u okviru međunarodnog Erazmus+ projekta stekli dragoceno znanje kroz stručnu praksu u prestižnim laboratorijama i istraživačkim centrima. Praktično iskustvo će im pomoći da se pripreme za izazove budućeg rada u svojoj struci. Projekat je realizovan uz podršku nacionalne agencije Fondacije Tempus, koja je odgovorna za sprovođenje ovih aktivnosti. Kao prvi u okviru četvorogodišnjeg Razvojnog plana škole, značajno doprinosi unapređenju praktičnih znanja i veština učenika, a ujedno otvara vrata novim saradnjama sa evropskim školama i kompanijama.
Foto: Privatna arhiva
-Škola je krajem januara 2024. dobila dugoročnu akreditaciju u oblasti stručnog obrazovanja i prakse, a to znači zagarantovana finansijska sredstva. Prvi put smo konkurisali i među 30 škola smo u Srbiji koje su dobile akreditaciju (zagarantovana finansijska sredstva). Ovo je prvi projekat od planiranih četiri. Naš Razvojni plan do 2028. godine uključuje unapređivanje praktičnih veština učenika kroz rad u realnom okruženju i kroz projekte, bar jedan međunarodni projekat i saradnju sa školama istog područja rada ili sličnog u regionu i šire- objašnjava koordinatorka programa profesorka Sanja Rajčević.
Program stručne prakse Šesnaest učenika iz dva obrazovna profila- tehničari za hemijsku i farmaceutsku tehnologiju i tehničari za zaštitu životne sredine- zajedno sa nastavnicama, proveli su pet dana na stručnoj praksi u Skoplju. Projekat je uključivao stručnu praksu kod partnera- AD Alkaloid Skoplje- trening laboratorija za mlade talente, škola Marija Kiri Sklodovska i Bionženjering- istraživački centar za primenjenu mikrobiologiju i biotehnologiju. Učenici su radili u savremenim laboratorijama, gde su primenjivali stečena znanja i naučene tehnike. Đaci su stekli dragocene međunarodne kontakte i iskustva, koja će značajno uticati na njihov lični i profesionalni razvoj. Prva dva dana radili su u trening laboratoriji kompanije Alkaloid, gde su uz pomoć mentora obavljali analize i eksperimente poput merenja viskoziteta sirupa, određivanja gustine rastvora i ispitivanja otpadnih materija.
Foto: Privatna arhiva
Zanimljivo je da su prva škola van granica Severne Makedonije koja je dobila priliku za ovakav oblik angažovanja u toj kompaniji. Trećeg i četvrtog dana, u okviru vršnjačke razmene, boravili su u srednjoj školi Marija Kiri Sklodovska. Uz profesorsku podršku, istraživali su kvalitet vazduha, vode i zemljišta, a u savremenoj biotehnološkoj laboratoriji učestvovali u proizvodnji biodizela i ekstrakciji etarskih ulja. Poslednji dan bio je posvećen Bioinženjeringu, gde su učenici učestvovali u ispitivanjima pijaće i otpadne vode. Znanje su proverili kroz kviz na engleskom jeziku, što je doprinelo jačanju njihovih komunikacijskih i digitalnih veština. Pored stručnog usavršavanja, bili su oduševljeni iskustvom i prilikom da upoznaju vršnjake iz druge države.
Neprocenjivo iskustvo -Moja želja je bila da odem tamo kako bih stekla još više znanja. Ovo iskustvo nam kasnije može pomoći prilikom zapošljavanja, a dobijeni sertifikati nam donose prednosti prilikom upisa na više škole i fakultete. Laboratorije su čiste, uredne i veoma dobro opremljene, a profesorke i mentorke su se zaista potrudile da nam sve detaljno objasne. Posebno mi se dopalo što smo u školi upoznali mnogo novih vršnjaka- istakla je Ksenija Pajčić, učenica trećeg razreda smer tehničar za hemijsku i farmaceutsku tehnologiju.
Učenica četvrtog razreda smera tehničar za zaštitu životne sredine Nikolina Lazarević istakla je da je program bio odlično osmišljen, jer su kombinovali školsku nastavu sa radom u trening centrima.
-Najviše mi se dopao poslednji dan, kada smo imali priliku da radimo u laboratoriji za inženjering. Prošli smo sve segmente rada i videli savremenu opremu. Sama škola je slična našoj, ali su njihove laboratorije znatno bolje opremljene- kaže Nikolina.
Foto: Privatna arhiva
Sličan utisak ima i Mihailo Božanić, učenik trećeg razreda smer tehničar za zaštitu životne sredine.
-Ovo iskustvo nam mnogo znači, kako za lični razvoj, tako i za buduće zaposlenje. Bilo mi je izuzetno zanimljivo da vidim kako funkcioniše jedna velika farmaceutska kompanija poput Alkaloida, jer smo tamo mogli da vidimo aparate i uređaje koje nemamo u našim školskim laboratorijama. U Bionženjeringu smo radili eksperimente koje do sada nismo imali priliku da probamo, poput proizvodnje biodizela od suncokretovog ulja ili pravljenja eteričnog ulja od limuna. Pored stručnog usavršavanja, dva dana smo proveli i u Ohridu, gde smo obišli značajne kulturno- istorijske spomenike- priča Mihailo.
Mateja Bajić, učenik trećeg razreda smera tehničar za zaštitu životne sredine, dodaje da je ovo bilo nezaboravno iskustvo.
-Naučili smo mnogo, upoznali smo se sa novim tehnologijama i videli laboratorije koje su daleko naprednije od onih koje imamo u Srbiji. Drago mi je što sam bio deo ovog projekta i voleo bih da ponovo učestvujem- napominje Mateja.
Foto: Privatna arhiva
Zalog za budućnost Direktor škole Vlada Kekić ističe značaj ovakvih projekata za učenike i školu.
-Ovo je izuzetna prilika za naše učenike da steknu međunarodno iskustvo i upoznaju se sa savremenim laboratorijama. Ranije, dok je „Zorka“ radila punim kapacitetom, imali smo snažnu saradnju sa njenim istraživačkim centrom, a danas uspešno sarađujemo sa „Eliksirom“. Ovakve posete pomažu učenicima da se profesionalno orijentišu, steknu nova znanja i možda se opredele za nastavak školovanja u oblasti hemije i tehnologije. Nastojaćemo da i naredne generacije uključimo u ovakve programe, kako bismo im omogućili rad u najsavremenijim laboratorijama- navodi Kekić.
Mobilnosti ne samo da podižu kvalitet nastave, već i doprinose afirmaciji škole na evropskom nivou. Ova razmena je bila od velikog značaja za njihovu budućnost, a iskustvo đaka će motivisati i mlađe generacije da se prijave za slične projekte.
-Ovo je prvi put da naša škola učestvuje u ovakvom projektu, i već sada vidimo koliko je značajan. Učenici su bili motivisani, pokazali su visok nivo znanja i spremnosti da usvajaju nove veštine. Osim praktičnih iskustava, razvili su i komunikacione veštine, što će im pomoći u budućoj karijeri. Ponosni smo na njih i radujemo se novim projektima- ističe Sanja Rajčević.
Tehnička škola nastavlja svoju Erazmus+ avanturu, sa ciljem da učenicima pruži još više prilika za međunarodnu saradnju i usavršavanje. U narednim godinama, planirani su novi projekti, koji će omogućiti dodatne mobilnosti i praksu u vodećim evropskim laboratorijama, kako bi što više učenika dobilo priliku za ovakva iskustva.
Svečana dodela Europass sertifikata, koji će učenicima biti značajni pri upisu na fakultete i zapošljavanju, biće održana u školi uz prisustvo roditelja i nastavnika. „Nastavljamo da učimo i istražujemo“, poručuju učenici Stručne hemijske i tekstilne škole u Šapcu.