11. oktobar 2024.11. okt 2024.
(Foto: Glas Podrinja/J.R)

(Foto: Glas Podrinja/J.R)

Biblioteka šabačka obeležila 177 godina postojanja

Biblioteka šabačka, 11. oktobra obeležava 177 godina postojanja i rada. Prigodnim programom u kom su učestvovali violinista Salko Lekić i Emilija Borota, učenica Muzičke škole „Mihailo Vukdragović“ najstarija ustanova kulture u gradu obeležila je svoj dan. Najboljim čitaocima dodeljene su nagrade, a direktoreka Biblioteke šabačke Jelena Podgorac Jovanović podsetila je prisutne na značaj kulture.

-Velika je čast biti prva među jednakima u Biblioteci šabačkoj, najstarijoj ustanovi kulture u Šapcu, ali i u Srbiji. Bez bibliotekara, knjiga i čitalaca, Biblioteka bi bila kao prazna kuća. Ponosni smo na svoje čitaoce koji iz naše ustanove odlaze sa osmehom -naglasila je direktorka Podgorac Jovanović.
Foto: Glas Podrinja/J.R.

Predsednik Skupštine grada Šapca Nemanja Pajić čestitao je gradskom hramu knjige na posvećenosti koja traje više od jednog veka u promovisanju lepe pisane reči.

-Kultura je od neizmerne važnosti za svaki grad, a Biblioteka šabačka zasigurno doprinosi afirmaciji našeg grada i jedna je od najznačajnijih ustanova kulture u našem gradu. Grad će uvek biti podrška i Biblioteci i drugim ustanovama kulture u Šapcu. Posebno kada je reč o aktivnostima koje su usmerene ka najmlađim sugrađanima. Biblioteka to uspešno čini 177 godina, te im želim da nastave sa istim entuzijazmom, znanjem i u budućnosti - rekao je Nemanja Pajić.
Najbolji čitaoci Biblioteke šabačke (Foto: Glas Podrinja/J.R.)

Vremenski okvir od 1847. godine, kad Čitalište šabačko počinje sa radom u kafani Andre Nešića, do današnje Biblioteke šabačke u Vladičanskom dvoru i u Aneksu samo je jedan u nizu srpskog bibliotekarstva, sa usponima i padovima. U tradiciju i kulturu Biblioteke šabačke ugrađeni su napori ljudi čija se imena čuvaju: prota Jovan Pavlović, Damjan Marinković, Milorad Popović Šapčanin, brojni šabački profesori, itd. Danas, Biblioteka šabačka ima bogat fond, zbirku periodike, stare i retke knjige, rukopise. Poslovanje je potpuno automatizovano. Koristi se program BISIS. Odmaklo se u digitalizaciji zavičajne građe, koja je, kao i mnogi drugi servisi, dostupna na sajtu Biblioteke. Programe kulture, pored predstavljanja knjiga naših najuglednijih književnih stvaralaca, čine likovne i dokumentarne izložbe, kao i animativni i zaista bogat rad sa decom i mladima.
M.Ž.B.

Najnoviji broj

10. jul 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa