25. oktobar 2024.25. okt 2024.
Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Suplementi sve popularniji među mladima

Svaki suplement koji je prošao kontrolu ovlašćenih institucija, ima deklaraciju na srpskom jeziku. Suplement je dodatak ishrani i ne može da zameni zdravu hranu
Poslednjih godina podrazumeva se da svako ko drži do sebe ide u teretanu. Mnogi žele rezultate što pre, te pribegavaju različitim dodacima kako bi postigli cilj. Neretko, za suplementima posežu i veoma mladi sportisti. Još uvek u ovoj oblasti ima dosta predrasuda, a dr Jasmina Živković, specijalista sportske medicine, dala je odgovore na neka od najčešćih pitanja i nedoumica.

Naša sagovornica ističe da je najvažnije naučiti razliku između dozvoljenih (suplemenata) i nedozvoljenih (doping) sredstava. Oba podižu formu, na različite načine, s tim što doping deluje mnogo brže i ima jači efekat, ali je i štetan po zdravlje.

Foto: Privatna arhiva


-Najjednostavnije je napraviti razliku šta je dozvoljeno, a šta ne, po etiketi. Svaki suplement koji je prošao kontrolu ovlašćenih institucija, ima deklaraciju na srpskom jeziku. Ta deklaracija sadrži podatke o tome šta je to, koliko se koristi i kako deluje. Deca koja žele brz efekat prave greške što u teretanama uzimaju ono što im treneri daju, a to najčešće nije provereno, odnosno sem suplemenata u tome ima i doping sredstava. Postizanje forme je dozirana fizička aktivnost i suplementacija u tome pomaže, nije poenta u brzini, navodi dr Živković.

Objašnjava da, kada neko krene u teretanu treba da uzima 1,5 do 2 grama proteina na kilogram telesne težine, što je u proseku oko 150 grama proteina. Šnicla od 100 grama ima samo 20 grama proteina i zbog toga se uzima protein kao suplement.

Kako trenirati
-Svako ko krene u teretanu, bilo koje starosne dobi, uvek prvo treba da radi kondicione vežbe, odnosno veliki broj ponavljanja (12 do 15) i male težine. Kako vreme prolazi smanjuje se broj ponavljanja, a povećava težina. To je efektan princip rada, ističe dr Živković.


-Pola sata do sat posle treninga treba uzeti kombinaciju proteina i ugljenih hidrata. Na taj način se nadoknađuje protein koji se razgrađuje u teretani. Posle treninga taj protein se svakako oporavlja i regeneriše, ali ako mu se i doda suplementacijom još, masa će biti malo po malo sve veća. Ne treba žuriti, nego napraviti plan za godinu dana, kaže naša sagovornica.

Savetuje da mladi, koji žele da izgrade svoje telo, potraže i stručni savet lekara. Ističe da je nekada potrebno uraditi laboratorijske analize kako bi se pratilo kako deluje suplementacija.

Foto: Canva


-Suplement je dodatak ishrani i ne može da zameni zdravu hranu. Svaki suplement ima svoju namenu i zna se za šta se koristi. Ukoliko neko želi da postigne mišićnu masu uzima dodatne proteine i aminokiseline, uz adekvatnu ishranu. Kreatin je takođe efektan za postizanje mišićne mase, ali se ne savetuje deci mlađoj od 16 godina, zbog toga što daje brz efekat, ali taj efekat brzo i prolazi sa prestankom korišćenja.

Iako se upotreba suplemenata uglavnom vezuje za muškarce koji žele veću mišićnu masu, dr Živković kaže da je ona podjednako važna i za žene, pogotovo sportistkinje. Nekada mlade devojke, zbog sporta kojim se bave, moraju da imaju manji kalorijski unos kako bi ostale mršave, što rezultira i manjim unosom vitamina i minerala neophodnih za rast i razvoj.

Dozvoljena i nedozoljena sredstva
Dozvoljena sredstva, odnosno suplementi su:
Kreatin,
Riblje ulje,
Ulje algi,
Vej (Whey) protein,
Vegan protein,
(Gainers),
(Pre-workaut),
Enrgetske štanglice,
Magnezijum,
Vitamin D,
Vitamin C,
Kalijim,
Natrijum,
Cink
Nedozvoljena sredstva, odnosno doping su:
Anabolički steroidi,
Diuretici,
Beta – blokatori,
Peptid – hormoni,
Narkotički analgetici,
Stimulansi


-Postoje sportovi gde je potrebno imati minimalnu težinu tela, kao što je gimnastika, ili atletika na duge staze, može se desiti, kada uđu u pubertet, da im padne nivo gvožđa, kalcijuma i slično. Nema mišićne mase, to vodi u izostanak menstrualnog ciklusa i kasnije dovodi do dekalcifikacije kostiju. Ukoliko se ne prate devojke mogu imati mnogo veću staros kostiju od hronološke. Treba raditi laboratorijske analize i kada fali neki od vitamina ili minerala od se ciljano dodaje. Zbog toga bi bilo dobro da dođu na pregled i uradimo analize i ukoliko je potrebno dajemo suplementaciju, kaže dr Živković.

Naša sagovornica ističe da ne postoje starosne granice kada je vežbanje u pitanju. Navodi da je ranije postojalo mišljenje da deca ne treba da idu u teretanu zbog toga što im to može smanjiti konačnu visinu, ali da je to pobijeno i da za to nema naučnih dokaza.

Foto: Canva


-Vežbe za jačanje mišića su potrebne deci za rast. Naravno, ne moraju deca da idu u teretanu, nego mogu u školicu sporta, gde rade vežbe sa sopstvenom težinom – čučnjeve, prevrtanja... Na taj način se sprečavaju kifoze, skolioze i slično, kaže dr Živković.

Rekreativcima, pored uravnotežene ishrane, savetuje dodatke vitamine i minerala, koji se vie troše. Za one koji žele da skinu telesnu težinu potreban je i pravilan plan ishrane, a on podrazumeva i adekvatnu suplementaciju koja zavisi od pola i godina.

Foto: Canva


Zaključuje i da hrana danas nema hranljivu vrednost kao nekada i da su zbog toga suplementi (npr. vitamini) potrebni i ljudima koji ne treniraju.

Kada se radi o zabranjenim sredstvima, odnosno dopingu, oni uvek imaju negativne posledice.

-Stimulansi, u koje spada efedrin, koji se prilično često koristi, jer daje snagu i brzinu, može da dovede do infarkta i trenutne smrti. Doping krvlju takođe nije dozvoljen. Transfuzijom se na taj način podmlađuje krv kod sportista koji naporno treniraju. Dijuretici su zabranjeni zato što izbacuju tečnost i to je bitno kod sportova gde je bitna težina i gde se gleda u 100 grama. Dijuretik izbaci tečnost, ali to je loše po mozak. Kada se izgubi dva odsto tečnosti od telesne težine dolazi do problema sa koordinacijom, svešću. Iz tela se izbaci voda sa mineralima, a unošenjem samo vode to se ne nadoknađuje. Steroidi su takođe jako česti. Oni „pumpaju“ mišiće, ali imaju jako loše efekte, prvo agresivnost, a potom i sterilnost, ističe dr Jasmina Živković.
M.M.

Najnoviji broj

5. decembar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa