Savet za bezbednost saobraćaja u akciji poboljšanja sigurnosti učenika
8.000 stopica za bezbedniji put đaka do škola
Svaku zonu škole Savet za bezbednost saobraćaja grada Šapca uređuje, kako horizontalnom, tako i vertikalnom signalizacijom, ali uvek uzimajući u obzir mišljenje roditelja
U prethodnom periodu postavljeno je 8.000 stopica za bezbedniji put đaka do šest šabačkih škola- „Janko Veselinović“, „Jevrem Obrenović“, „Laza K. Lazarević“, „Nata Jeličić“, „Nikolaj Velimirović“ i „Stojan Novaković“. Ove simbolične oznake osiguravaju bezbedan put učenicima do škola. Pored ove, Grad je ulagao i u ostalu signalizaciju kako bi najmlađe učesnike u saobraćaju učinio vidljivijim. Članica Saveta za bezbednost saobraćaja grada Šapca Sandra Mićić kaže da je cilj da deca budu što sigurnija na putu od škole do kuće i nazad.
Zona sigurnog puta do škole -Posebno smo ponosni kao Savet što ove simbolične stopice naše đake učenike osnovnih škola čine bezbednijim na putu od kuće do škole. Stopice su u zoni sigurnog puta do škole i taj put razdvajamo od zone škole- objašnjava Mićićeva.
Svaku zonu škole Savet uređuje, kako horizontalnom, tako i vertikalnom signalizacijom, uzimajući u obzir mišljenje roditelja i nastavnog kadra u obrazovnim ustanovama.
-Za naš grad je specifično je da pre uređenja zone škole mi obavimo jedno istraživanje, kako sa roditeljima, tako i sa učiteljima, da u dogovoru sa njima odredimo koji je to najbezbedniji put od njihovih kuća do škole, jer ne znači nužno da je najkraći put i najbezbedniji. Naša zona škole se po nečemu razlikuje od ostalih zato što mi imamo horizontalnu i vertikalnu signalizaciju. Najmlađi učesnici u saobraćaju, pre nego što stupe na kolovoz, mogu da pogledaju u mali podsetnik na svakom pešačkom prelazu na kojem je navedeno da treba da zastanu, oslušnu, pogledaju levo pa desno, pa opet levo, kako bi bezbedno prešli na drugu stranu- dodaje Sandra Mićić.
Foto: Privatna arhiva
Pozitivna statistika Ona je podsetila da su na dve lokacije postavljeni i pametni pešački prelazi, takođe imajući u vidu bezbednost najmlađih učesnika u saobraćaju.
-Pametni pešački prelazi na senzor i pomoću lasera osvetljavaju noge učesnika u saobraćaju s ciljem da bezbednost naših đaka u tim delovima grada bude veća, što je posebno značajno tokom noći- podvlači ona.
Napominje da veliki problem u zonama škola predstavlja parkiranje automobila u blizini pešačkih prelaza.
-Iz tog razloga postavljamo fleksibilne stubove koji onemogućavaju da se automobili zaustavljaju na nepropisnoj udaljenosti od pešačkog prelaza. Automobil koji stane na pešački prelaz ili tik uz njega dovodi u opasnost dete koje se nalazi iza njega i ono automatski postane nevidljivo i u saobraćaju- upozorava članica Saveta.
U narednom periodu, Savet najavljuje edukacije, pre svega najmlađih, đaka prvog i drugog razreda o saobraćajnim pravilima, kao i o životno praktičnim situacijama koje mogu da ih zadese u saobraćaju. U prilog ovim aktivnostima ide i pozitivna statistika, budući da dugi niz godina Šabac nema nijedno poginulo dete školskog uzrasta u saobraćaju.