Donacija specijalizovanog vozila nastavak saradnje prijateljskih država i naroda
Ambasada Carevine Japan u Republici Srbiji donirala je početkom 2023. godine Udruženju paraplegičara Mačvanskog okruga (UPMO) specijalizovano vozilo s rampom, namenjeno prevozu osoba sa invaliditetom. Posetom Šapcu delegacije Ambasade, projekat je i zvanično zatvoren konferencijom za medije u Gradskoj kući.
Donacija Japana UPMO (foto: Glas Podrinja - J. R.)
Vrednost ove donacije iznosila je 48.730 evra. Vozilo omogućava siguran i dostojanstven prevoz osoba sa invaliditetom. Donacija vozila predstavljala je još jedan projekat u okviru programa POPOS koji traje više od 25 godina.
-Zadovoljstvo mi je što sam u Šapcu i što smo na ovaj način. Želeli smo da unapredimo mobilnost osoba sa invaliditetom i povećanje njihovog učešća u kulturnim, sportskim i drugim događajima i svakodnevi život. Do sada 274 projekta je realizovano kroz POPOS program koji traje od 1999. godine. Vrednost svih donacija iznosi više od 16 miliona evra. Japan i Srbiju vezuje prijateljstvo i narod Japana nikada neće zaboraviti pomoć i podršku posle katastrofalnog cunamija i zemljotresa s kojim se Japan suočio 2011. godine - rekao je otpravnik poslova Ambasade Japana u Srbiji Acuši Sati.
foto: Glas Podrinja - J. R.
Udruženje je preuzelo odgovornost za kombi, ali ta je stavilo na raspolaganje svim osobama kojima je potrebno, bez obzira da li su članovi Udruženja ili ne.
-Zadovoljstvo i čast mi je da obavestim da je podrška kroz donaciju vozila značajno unapredila kvalitet života osoba sa invaliditetom. Hvala vam na pomoći, ukazanom poverenju i hvala što ste pomogli da grad Šabac bude grad jednakih mogućnosti - rekao je Zdravko Jokić, predsednik UPMO.
Svi projekti o donacije pokazuju iskreno prijateljstvo dva naroda i bliskost snažniju od razdaljine koja deli dve države, istakao je gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić.
-Već dve i po godine uspešno koristi ovo vozilo Udruženje. Oko 200 korisnika koriste članovi i ne koriste ga samo članovi, već i svi oni kojima je potrebno. Srbija i Japan su prijateljsk države i prijateljski narodi. Deli nas velika razdaljin u kilometrima, ali smo jedni za druge uvek tu. Ponosan sam što i Šabac u Japanu ima grada pobratimma Dužini - istakao je gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić.
Ukupna pomoć Japana Srbiji prelazi iznos od 511 miliona evra.