Инфо

2. октобар 2023.2. окт 2023.
Александра Тодоровић (Фото: Приватна архива)

Александра Тодоровић (Фото: Приватна архива)

Шапчанка Александра Тодоровић: Успон на свету планину Арарат

Успон на свету планину Арарат (5137м), Турска, Временски период од 8. до 16. септембар 2023



Арарат (турски: Агрı Дагı; Јерменски: Մասիս, курдски: Цииаие Агири). На турском језику означава „Планину бола“; на курдском језику ово је „Ватрена планина“. Јермени је зову „Масис“. У Библији је њен назив „Урартуа“, име које су странци давали становницима овог краја у библијска времена.

Арарат - највиши врх Турске са надморском висином (5.137 м). Задивљујућа планина, скривена у облацима, величанствена купола, прекривена вечним снегом. Налази на североистоку Турске, на самој граници са Јерменијом и Ираном. У библијској књизи ова величанствена планина означена је као место где се насукала Нојева барка. Велики Арарат је успавани вулкански див за који се везују многобројне легенде. Постоји и мањи врх, Мали Арарат (3.896 м), који се уздиже југоисточно од главног врха. Плато од лаве између два врха протеже се на дужини од око 40 км.

Национални симбол Јерменије. Већина Јермена поштује планину Арарат као “Мајку света”, а многи хришћани, али и многи муслимани, верују да је то место на којем се Нојева барка зауставила након Великог потопа И одакле је човечанство поново оживело. Персијанци су ову планину назвали “Арарат Ноа”. У Курану се налази Нојева прича о томе како је барку оставио поплавни талас баш овде, на Ел Једи (то је назив за Арарат на арапском језику).

И Марко Поло је чак писао о барки на Арарату 1.300. године.
Први забележени успони на Арарат извршени су у средњем веку, 1829. Године. А од 1961. до 1976. године најмање 37 експедиција се попело на планину како би се докопало остатака брода.

Путовање на Арарат



Сјајна група, међусобом добро познатих људи кренула је на експедицију у Турску, на Арарат, да провери да ли је ова легенда тачна, И да проба да нађе део Нојеве барке. У томе нисмо успели али да попнемо највиши врх Турске јесмо, цела група успешно извела завршни успон у петак 15.09.2023. по локалном времену у 6:50 ујутро на врху Арарата (5137м).

Путовање на Арарат пре пар месеци је била идеја и предлог нашег друга И пријатеља Марка Нилолића, оснивача Скyруннинг асоцијације у Србији и Црној гори и организатора најлепших планинских трка, многих оутдоор догадјаја, као И дечијих кампова, заљубљеника у природу који промовише здрав начин живота и најлепше пределе Србије. Заједно са њим већина нас је упознала и обишла предивне планине и пределе, Србије и Балкана, померили своје границе, стекли нова искуства, просирили видике…

За овакву врсту путовања добро је да сте окружени људима са којима се познајете а да поред кондиције, искуства у планинарењу И већ попетих врхова, имате и неопходну опрему: ранац до 30/40л за успон, дубоке планинарске ципеле, планинарска јакна, рукавице, панталоне, полар, кабаница, чеона лампа, штапови, капа, крема против сунца, сунчане наочаре, лабело, врећа за спавање И одећа за преобуку. “Наоружани” са свим кренули смо у ову нашу путешествије.


Како је изгледао наш боравак:



08.09.2023. У петак у вечерњим часовима са београдског аеродроме полетели за Турску, лет до Истамбула. У суботу у раним јутарњим часовима из Истамбула летимо авионом за град Игдир. Одмах по слетању И преузимању пртљага минибусом крећемо ка Догубајазиту, који је удаљен 85 км од Игдира. Догубајазит се налази у подножју планине Арарат, у провинцији Агри, близу границе са Ираном, на надморској висини 1625м. У овај град хрле многи туристи и планинари широм света који желе да освоје врх Арарата.

Смештамо се у хотел у центру града. Прва помисао након што смо стигли била је "где смо ово дошли”.Међутим, није много требало да се прилагодимо на овај аутентични град и његове становнике. Одмах смо отишли у обилазак, уживали у домаћој храни која је веома укусна а цене веома повољне као И све тамо. После вечере, уследила је припрема за сутрашњи дан.

10.09.2023. У недељу ујутро после доручка у хотелу крећемо на први дан аклиматизације са нашим локалним водичем. Превоз минибусом до места на 2200мнв одакле започињемо успон до 3200мнв на планину Зор. Успешно попели И спустили, уживали у природи и погледу на снегом прекривен врх Арарат, за који се у наредним данима припремамо да попењемо. Журили смо да се вратимо у хотел, како би стигли да гледамо и навијамо за наше кошаркаше у финалну утакмице на Светском првенству у кошарци. По мало уморни од пешачења И навијања ал задовољни одлазимо на вечеру и одмор.

11.09.2023. Понедељак, рано устајање, И након доручка крећемо на дуго очекивани пут у планину. Превоз минибусом у близини села Цевриме на 2200мнв, одакле макадамским путем полазимо на поход у први базни камп– Арарат 1, на надморску висину до 3200 м. Курдски номади који живе на обронцима планине, организовано обављају пренос ствари на коњима најпре до висине од 3200м а пред сам успон и до висине од 4200 м. Са нашим ранчевима на леђима крећемо пешке ка кампу 1. а на коњима се преносе остале ствари које ће нам бити потребне у данима док смо у планини. Све време нас прати смена кише И сунца а како се приближавамо кампу осетно је И хладније време и нижа температура. Успон до кампа 1. Је трајао 4х. На овој висини постоји више базних кампова. У зависности од агенције у локалу коју сте одабрали, зависи И камп у ком ћете боравити. У кампу где смо ми смештени поред наше групе из Србије били су смештени и планинари из других земаља, Пољаске, Русије, Естоније, Шпаније. У кампу постоји техничка вода, коју смо користили за прање, умивање И остале хигијенске потребе. Постоје И два пољска WЦ а сами планинари се брину да све буде уредно И чисто.

По доласку у камп 1., после укусне окрепе за добродошлицу коју су нам домаћини приредили креће распоређивање по шаторима у којима ћемо провести наредних три дана И три ноћи. Небо се затворило, тмурно време, киша се сручила, није престајала. У потпуности излазимо из зоне комфора, спавањем у шаторима, на малом простору у скромним условима, на 0 ˚Ц . Прва ноћ за све је била привикавање на дате околности па и није било много спавања.

На овој висини започињемо узимање већих количина течност. За аклиматизацију, поред постепеног боравка на висинам, потребно је узимати већу количину вода, чајеви, И осталих здравих напитак да би се избегла главобоља И тело лакше прилагодило боравку И животу на висини. Како се пењемо на вишу надморску висину, промена барометарског притиска ваздуха је већа И више се осећа смањена количина кисеоника у ваздуху, удаси су чешћи И краћи а замор при кретању брже наступа.

12.09.2023. Прво јутро у планини. Устајање у 7х, мада смо будни били И пре. После доручка полазак на пешачење у 9х. План је успон до 4000/4200 мнв – камп 2. Међутим због лоших временских услова, кише која је падала целу ноћ а на вишим висинама И велике количине снега, одлука се мења, због суснежице која нас је све време пратила аклиматизација овај дан иде до 3800 мнв. Повратак у камп 1. Вечера и одмор.
Локални водич у договору са свима нама даје предлог да И следећи, трећи дан останемо у кампу 1., због лоших временских услова И упитности да ли је могуће изаћи на врх. Из тих разлога дан успона померамо са четвртка на петак. Према прогнози петак је наговештавао сув дан када се отвара небо, сунчано И ведро време за успон. Прихватили смо предлог локалног водича јер он ипак најбоље познаје услове у планини. А планина је комадант И мора слушати.

13.09.2023. трећи дан, киша је падала целу ноћ. Једва смо чекали да стане, сви будни од раних јутарњих сати. Овај дан дуго траје, обзиром да смо сви будни већ од 5х ујутро И цео дан боравимо ту у кампу. Да нам време брже прође након доручка осмислили смо занимације за целу групу : чишћење кампа, сакупљање смећа И вежбање тела, вежбе за баланс а све у циљу да се мало раздрмамо, попунимо време И припремимо за пут ка врху који нас сутрадан очекује .

14.09.2023. Дан успона до 4200 мнв – Арарат камп 2. Коначно сунце И лепо време, хладно је, мраз. Устајемо И започињемо паковање свих ствари које треба пребацити у други камп. Доручак у 8х. Полазак у 9х., када крећемо на следећи ниво аклиматизација до 4200 мнв. Наш локални водич процењује да нашу групу може довести до кампа 2., стазом којом се ређе иде, веома занимљива, узбудљива а додатно због снега врло захтевна и изазовна. Концентрација на максимуму, уживали смо све време у прелепим погледима И све време смо изнад облака, као у авион. Успон до кампа 2. трајао је око 5х. У овом кампу нема техничке воде а воду за пиће обезбеђују топљењем снега. По доласку имали смо мали одмор затим лагану вечеру у 17х. После вечере је било потребно да сви припремимо своје ствари потребне за успон, проверимо неопходну опрему ( дерезе, капе ,рукавице, наочаре за сунце…) И што пре на спавање. Ноћ је била ледена, око -10˚/11°Ц И ником се није мрдало из ушушканог шатора. Нас дванаесторо смо смештени у једном шатору, што се показало као одлично решење, спаковани као сардине И није нам било хладно.. Неко од узбуђења не може да спава, жмури, ћути, неки су ставили чепове у уши И утонули у сан, свако у својим мислима или сновима, присутна трема пред успон који нас за пар сати очекује.

15.09.2023.

Устајемо нешто после поноћи између 00:30 - 1х. Много је хладно, све је залеђено, снега има свуда. Лагани доручак, И полазак на врх у 2х. Велики број људи истовремено са својим водичима креће на успон. До врха нам треба 6-7 сати у зависности од спремности групе. Група се полако, споро креће а због мањка кисеоника брзо И лако се умарамо. Кораци су лагани а успони велики. Свуда су залеђене стене И снег. Сваки корак прате дубоки И чести удисају. Ледени ваздух нам пара плућа. Мисли се мотају по глави, ослушкујемо да ли тело пати, да ли се појављују симптоми висинске болести у виду главобоље И мучнине. Паузе су ретке И кратке. Чим се зауставимо, због велике хладноће се смрзавамо, узимамо само гутљај чаја И настављамо даље. Дланове и прсте на рукама и ногама не осећамо, потпуно су утрнули иако имамо добру зимску опрему. Свима нам се мота мисао по глави, како ћемо ставити дерезе на ципеле, ако скинем рукавице, чини нам се остаћемо без прстју. Са првим зрацима сунца назиремо И сам врх Арарата. Водичи нам дају смернице да треба да ставимо дерезе на ципеле јер на завршном делу успона има леда. И сами водичи су се смрзли али су нам прискочили у помоћ И наместили дерезе. Док чекамо да се цела група опреми, скакућемо, мрдамо се И гледамо у врх са неверицом, још само мало, неких 150 м успона И бићемо горе. Вијугава змија иде лагано, ногу пред ногу. Имамо утисак да су тело И ноге одвојени И да нису у складу. Вероватно је недостатак кисеоника И велика хладноћа довела до тог необичног осећаја. Што смо ближе врху све постаје складније, логичније И лакше. Избили смо на врх. Ерупције емоција су нас преплавиле, врисак, сузе, загрљаји. Сунце сија, ветар шиба, температуре испод -15˚Ц, са ударима ветра и субјективним осећајем.

-25˚Ц али то сада више и није битно….ми смо попели Арарат 5137 мнв!
Наша група је успела да попење за 5х у правим зимским условима. Остао је мали жал што божанствен излазак сунца у праскозорје нисмо због хладноће могли да забележимо камерама. Вероватно да тако И треба, нешто мора да остане само за нас, привилегија за наше очи, заслужили смо то доласком довде. Снагом воље, вођени јаким емоцијама, изборили се сами са собом, у датим околностима савадали све потешкоће ( хладноћа је била највећа) И цела група је стигла на врх. У 6х 50 минута, завијорила се застава Србије на 5137мнв.

Због јаког ветра И хладноће, због велике гужве на врху, кратко смо се задржали, фотографисали, И кренули на спуст прво до кампа 2. на 4200мнв. Спуст је као и успон носио своју тежину јер смо били већ уморни, не наспавани, јако је било важно да И даље имамо фоцус И концентрацију, због самог терена и снега који је додатно отежавао силазак. Око 10х стижемо у камп 2, Радосни, срећни, узбуђени И још увек под утицајем адреналина, где смо се попели. За већину нас ово је први овакав подухват на великим висинама, преко 3000мнв.

После одмора у трајању од два сата у кампу на 4200мнв, пакујемо ствари И крећемо спуст на 3200мнв, пешке а коњи носе наше преостале ствари.

На 2200 мнв., чекао нас је нас минибус И повратак у цивилизацију после 5 дана боравка у планини Арарат. Једва смо дочекали повратак у Догубајазит у касним поподневним сатима, да се окрепимо храном, купањем И удобним креветом. Овај дан је био најдужи, дан са два јутра, тако смо га назвали, трајао је више од 24х…

16.09.2023. У јутрањим сатима напуштамо Догубајазит, одлазимо на аеродроме у Игдир, лет прво до Истамбула, па онда лет до Београда.
Због лоших временских услова И померања успона на други дан, овог пута нисмо успели да обиђемо Палату Исак паше, И пробамо да пронађемо Нојеву барка. То остављамо за неки следећи одлазак И повратак.
Летњи успон на Арарат по зимским условима је успешно изведен!

Хвала Марку на идеји за путовање, и одличној организацији пута а посебно на веровању у све нас да смо спремни да стигнемо на највиши врх Турске.

Хвала И нашем сјајном локалном водичу. Искусно је бринуо о свима нама, уз њега смо се сви осећали сигурно И безбедно.

А посебна захвалност најбољој екипи на предивној позитивној енергији, прелепом дружењу, на шали И смеху када је било најтеже, великој подршци И љубави.

Честитке свима: Дани, Тина, Бранка, Марина, Маја, Марко М, Бане, Милан, Влада, Иван, Марко Н И Александра.

Ово путовање је за мене било једно велико И посебно искуство, у много чему изазовно, инспиративно и веома емотивно за памћење, сећање, за незаборав.

Настављамо даље, у нове подвиге, на неке нове врхове….а биће их у 2024. години.

Александра Тодоровић

Најновији број

8. мај 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa