Одржана изванредна трибина "Нарцизам и психопатија"
У великој сали Културног центра Шабац, Центар Нанна вечерас је организовао изузетну трибину под називом "Нарцизам и психопатија".
Поремећај личности дефинише се као хронична неприлагођеност у односу према себи и околини. О нарцисоидном и антисоцијалном поремећају личности говорила су два врсна шабачка психијатра: др мед. Биљана Павловић и прим. мр сц. др мед. Зоран Јовановић.
- Нарцизам, у буквалном смислу, значи – љубав према себи. Сви се са тиме рађамо, у одређеној дози је стимулишући на путу ка индивидуалности и развоју личности и самопоштовања. У великој мери се обликује захваљујући родитељима, сазрева у адолесценцији, а касније се кроз живот усмерава. Као и све у животу што је преко мере је штетно, па тако и нарцизам може да буде реметилачки фактор у функционисању саме особе и у међуљудским односима. Шта више, то може да буде погубно и злостављајуће. Зато је важно говорити о томе, о нарцизму као могућем узроку злостављања да би се особе препознају у улози жртве, изашле из те улоге и почеле да живе нормалним животом, истакла је др Павловић и додала да нарциси злостављају на разне начине - У зависности од тога да ли има елемената садизма, психопатије и агресивности, то може да се креће од манипулације преко психичког до физичког злостављања. Др Биљана Павловић/Глас Подриња Говорећи о психопатији, односно о антисоцијалном или дисоцијалном поремећају личности, др Зоран Јовановић нагласио је да тај поремећај одликује неколико особина, а да је једна од најважнијих небрига за друге људе. - То подразумева површне емоције, самим тим и површан шарм или неискрен говор па су ови људи веома вешти у лагању и препознавању лажи код других. Психопате имају проблем и са опсегом пажње. Такође, имају проблем и са дугорочним планирањем. Оно што је један од важних фактора у овом поремећају је импулсивност тако да, заједно са другим факторима, веома често праве кривична дела. Један од профила насилника су и психопате, мада не увек, али криминлна историја насилништгва у породици итекако препознаје психопатију као један од значајних фактора те врсте насиља. Људи са овим поремећајем имају неусклађене породичне и брачне, односно, интимне односе који су неретко праћени промискуитетним понашањем. Занимљиво је да психопате нису избирљиве када је у питању избор партнера. Наравно, те емоције су површне, јер су генерално емоције код психопата површне, често мењају партнере, а ситуацију додатно компликују пороци, којима су склони, рекао је др Јовановић. Др Зоран Јовановић/Глас Подриња