Инфо

16. мај 2024.16. мај 2024.
Представници градске управе града Шапца у посети код Јанковића (фото: Глас Подриња)

Представници градске управе града Шапца у посети код Јанковића (фото: Глас Подриња)

Јанковићи из Добрића једини у Србији имају италијанска говеда расе кијанина

Домаћинство породице Јанковић из Добрића је од недавно једино место у Србији где се могу наћи говеда расе кијанина.

Девет грла која припадају једној од најстаријих и наjкрупнијих раса говеда на свету, дошла су у Поцерину захваљујући сарадњи са институтом у Перуђи.

Сарадња са Италијанима почела је преко садница лешника, по чијој су производњи Јанковићи познати у свету и код нас скоро четврт века. Ове године отишло се корак даље.

Јанко Јанковић:Ово је једна од најстаријих и најкрупнијих раса говеда на свету, а намењена је производњи меса (фото: Глас Подриња)


-Са институтом у Перуђи сарађујемо шест година. То је највећи институт у Италији за производњу садница лешника, али ту смо дошли у сусрет и са производњом говеда кијанина.

Фото: Глас Подриња

Ово је једна од најстаријих и најкрупнијих раса говеда на свету, а намењена је производњи меса. Женке достижу тежину од 800 до 1.000 килограма, а бикови од 1.200 до 1.500 килограма. Стек од ове расе крава има посебан укус и најпознатији је у Фиренци.


За почетак смо добили осам женки и једног бика за приплод. Сада су у карантину, док ће касније ићи на испашу- објаснио је Јанко Јанковић из Добрића, иначе добитник Априлске награде града Шапца за пољопривредну производњу 2022. године.

-Јанковићи су препознатљиви по производњи садница лешника које се налазе на највећим плантажама у свету, али и по својим воћњацима који се налазе овде, у Поцерини. Сада крећу у производњу италијснаке расе говеда, са намером да једног дана снабдевају престижне српске и европске ресторане- изјавио је приликом данашње посете газдинству Јанковћ у Добрићу, градоначелник Шапца, др Александар Пајић и додао:

Градоначелник Шапца и Јанко Јанковић (фото:Глас Подриња)


-Сматрамо да је подршка нашим пољопривредницима, као и промовисање сточарства и других видова пољопривредне производње будућност града Шапца.


Поред градоначелника газдинство Јанка Јанковића данас је обишао и начелник градске управе града Шапца Александар Јовановић.

Опширније у штампаном издању "Гласа Подриња".
Т.Т.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa